اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 19 شهریور 1401

اختلالات قلبی جنین

برنامه مادر کودک همه روزه صبح ها شنبه الی پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

3

اختلالات قلبی جنین

برنامه مادر کودک همه روزه صبح ها شنبه الی پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

برنامه مادر کودک ۱۹ شهریور شبکه سلامت سیما، میزبان دکتر محمدتقی مجنون فوق تخصص قلب کودکان و هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود و در خصوص اختلالات قلبی در جنین به گفتگو شد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که چند درصد جنین های متولد شده دچار اختلالات قلبی هستد، گفت: این اختلالات به صورت طیفی ظاهر می‌شوند، به طوری که از اختلالات بسیار خفیف تا اختلالات شدیدی که منجر به ختم حاملگی می شوند را شامل می شود. از هر هزار نوزاد متولد شده ۳ الی ۱۰ نوزاد ممکن است به مشکلات قلبی دچار باشند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که دیابت مادر چند درصد احتمال تأثیر منفی بر قلب جنین دارد، گفت: مادر چه از قبل مبتلا به دیابت باشد و یا در دوران بارداری مبتلا به دیابت شده باشد، با درصد کمی بیش از میزان نرمال، جنین مبتلا به اختلال قلبی خواهد داشت.

او گفت: مادران بدون کنترل قند خون با احتمال بیشتری با جنین های دچار مشکل قلبی مواجه خواهند شد، بنابراین به این مادران توصیه می‌شود: بعد از تولد جنین، جهت اطمینان بیشتر برای انجام اکوکاردیوگرافی نوزاد مراجعه کنند‌.

وی در پاسخ به این سوال که اکوی قلب جنین چیست،گفت: اکوی قلب جنین بهترین روش بررسی قلب جنین می باشد که یک روش کاملا بی ضرر است و با استفاده از امواج رادیویی انجام می گیرد، وی گفت: در صورت تبحر پزشک، تا ۸۰ الی ۹۰ درصد در تشخیص کمک کننده است.

دکتر مجنون متذکر شد: در جنین های high risk(با احتمال خطر بالا) اکوکاردیوگرافی باید تا قبل از هفته ۱۷ صورت گرفته باشد زیرا انجام اکو در این زمان از دقت بیشتری برخوردار است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین در مادران باردارای که سقط های قبلی داشته اند و یا در مادرانی که در خانواده درجه یک آنها مشکلات مادرزادی قلبی وجود دارد، همچنین ابتلاء مادر به بعضی از عفونت‌ها در دوران بارداری و مادران دچار دیابت کنترل نشده با قند خون بالا توصیه می شود.

فوق تخصص قلب کودکان در پاسخ به این سوال که آیا ابتلا به کووید مادر باردار با اختلالات قلبی جنین همراه است، گفت: بسیاری از عفونت ها مانند سرخچه ممکن است در جنین اختلال قلبی ایجاد کند البته در مادران باردار مبتلا به کووید این درصد زیاد نیست اما بررسی قلب جنین در این مادران نیز توصیه می شود.

فوق تخصص قلب کودکان گفت: مصرف داروها در دوران بارداری به سه دسته: کم خطر، پر خطر و بی‌تاثیر تقسیم بندی می شوند اما بهتر است مادر باردار از هیچ گونه دارویی استفاده نکند.(البته به غیراز مکمل ها و داروهایی که متخصصین زنان به فراخور تجویز می کنند)

وی گفت داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج معمولاً داروهای پرخطری در دوران بارداری محسوب می شوند و در صورت مصرف آنها، کنترل قلب جنین ضروری است.

کارشناس برنامه از کارهای مداخله‌ای در جنین مانند: گشادکردن دریچه های قلب جنین در دوران بارداری، که علم نوپا و نوینی است نام برد و گفت: به تبلیغ های فضای مجازی اطمینان نکنید و تاکید کرد: مطمئن ترین و بهترین مکان را  برای ارائه خدمات نوین علمی و مراکز دانشگاهی دانست.

 

آخرین اخبار

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان

نظرات

مانده : (1000) حرف