اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 19 شهریور 1401

اختلالات قلبی جنین

برنامه مادر کودک همه روزه صبح ها شنبه الی پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

3

اختلالات قلبی جنین

برنامه مادر کودک همه روزه صبح ها شنبه الی پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

برنامه مادر کودک ۱۹ شهریور شبکه سلامت سیما، میزبان دکتر محمدتقی مجنون فوق تخصص قلب کودکان و هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود و در خصوص اختلالات قلبی در جنین به گفتگو شد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که چند درصد جنین های متولد شده دچار اختلالات قلبی هستد، گفت: این اختلالات به صورت طیفی ظاهر می‌شوند، به طوری که از اختلالات بسیار خفیف تا اختلالات شدیدی که منجر به ختم حاملگی می شوند را شامل می شود. از هر هزار نوزاد متولد شده ۳ الی ۱۰ نوزاد ممکن است به مشکلات قلبی دچار باشند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که دیابت مادر چند درصد احتمال تأثیر منفی بر قلب جنین دارد، گفت: مادر چه از قبل مبتلا به دیابت باشد و یا در دوران بارداری مبتلا به دیابت شده باشد، با درصد کمی بیش از میزان نرمال، جنین مبتلا به اختلال قلبی خواهد داشت.

او گفت: مادران بدون کنترل قند خون با احتمال بیشتری با جنین های دچار مشکل قلبی مواجه خواهند شد، بنابراین به این مادران توصیه می‌شود: بعد از تولد جنین، جهت اطمینان بیشتر برای انجام اکوکاردیوگرافی نوزاد مراجعه کنند‌.

وی در پاسخ به این سوال که اکوی قلب جنین چیست،گفت: اکوی قلب جنین بهترین روش بررسی قلب جنین می باشد که یک روش کاملا بی ضرر است و با استفاده از امواج رادیویی انجام می گیرد، وی گفت: در صورت تبحر پزشک، تا ۸۰ الی ۹۰ درصد در تشخیص کمک کننده است.

دکتر مجنون متذکر شد: در جنین های high risk(با احتمال خطر بالا) اکوکاردیوگرافی باید تا قبل از هفته ۱۷ صورت گرفته باشد زیرا انجام اکو در این زمان از دقت بیشتری برخوردار است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین در مادران باردارای که سقط های قبلی داشته اند و یا در مادرانی که در خانواده درجه یک آنها مشکلات مادرزادی قلبی وجود دارد، همچنین ابتلاء مادر به بعضی از عفونت‌ها در دوران بارداری و مادران دچار دیابت کنترل نشده با قند خون بالا توصیه می شود.

فوق تخصص قلب کودکان در پاسخ به این سوال که آیا ابتلا به کووید مادر باردار با اختلالات قلبی جنین همراه است، گفت: بسیاری از عفونت ها مانند سرخچه ممکن است در جنین اختلال قلبی ایجاد کند البته در مادران باردار مبتلا به کووید این درصد زیاد نیست اما بررسی قلب جنین در این مادران نیز توصیه می شود.

فوق تخصص قلب کودکان گفت: مصرف داروها در دوران بارداری به سه دسته: کم خطر، پر خطر و بی‌تاثیر تقسیم بندی می شوند اما بهتر است مادر باردار از هیچ گونه دارویی استفاده نکند.(البته به غیراز مکمل ها و داروهایی که متخصصین زنان به فراخور تجویز می کنند)

وی گفت داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج معمولاً داروهای پرخطری در دوران بارداری محسوب می شوند و در صورت مصرف آنها، کنترل قلب جنین ضروری است.

کارشناس برنامه از کارهای مداخله‌ای در جنین مانند: گشادکردن دریچه های قلب جنین در دوران بارداری، که علم نوپا و نوینی است نام برد و گفت: به تبلیغ های فضای مجازی اطمینان نکنید و تاکید کرد: مطمئن ترین و بهترین مکان را  برای ارائه خدمات نوین علمی و مراکز دانشگاهی دانست.

 

آخرین اخبار

فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار

نظرات

مانده : (1000) حرف