اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 20 شهریور 1401

اهمیت ورزش در درمان کبد چرب

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

اهمیت ورزش در درمان کبد چرب

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان ۱۹ شهریور شبکه سلامت سیما میزبان دکتر علی مظاهری نژاد متخصص طب ورزشی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص اهمیت ورزش در درمان کبد چرب به گفتگو شد.

در ابتدای برنامه دکتر مظاهری نژاد در خصوص تفاوت ورزش و فعالیت فیزیکی توضیحاتی داد: فعالیت فیزیکی به فعالیتی اطلاق می شود که به وسیله عضلات اسکلتی بدن صورت می گیرد و انرژی مصرف می کند. (جارو کردن، بالا رفتن از پله ها، نظافت)

اگر فعالیت بدنی تکرار شونده، برنامه ریزی شده و هدفمند باشد، نام ورزش را به خود اختصاص می‌دهد. نکته دیگر شدت ورزش است که به سه دسته خفیف، متوسط و شدید طبقه بندی می شود. در ورزش خفیف هنگام ورزش کردن به راحتی می توانیم صحبت کنیم اگر در حین ورزش با هر ۴ الی ۵ کلمه نفس نفس بزنیم این فعالیت ورزشی متوسط محسوب می‌شود و اگر هر ۱ الی ۲کلمه، نفس نفس بزنیم، در حال انجام ورزش شدید هستیم.

اوگفت: در ورزش کردن نوع شدید، مدت زمان ورزش کمتر خواهد بود.

در فرد سالمی که هیچ مشکلی ندارد، انجام ۱۵۰ الی۳۰۰ دقیقه ورزش در هفته با شدت متوسط و یا ۷۵ الی ۱۵۰ دقیقه با شدت زیاد، توصیه می شود. برای کسانی که وقت زیادی برای ورزش کردن ندارند توصیه به انجام ورزش های متناوب با شدت‌های شدید می گردد (HIIT) در مطالعات اخیر ثابت شده که اگر با فواصل حتی یک دقیقه ورزش کنید مفید است زیرا اثرات آن به شکل تجمیعی حساب می شود البته به شرط آنکه در طول روز درمجموع حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط را انجام داده باشیم که ۵ روز در هفته هم تکرار شده باشد.

دکتر مظاهری در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که درهفته یکبار به کوه می روند و ۱۵۰ دقیقه ورزش می کنند را میتوان جزو حرکات ورزشی هفتگی آنها محسوب کرد گفت:بلی این افراد حتما به حرکات ورزشی هفتگی خود ادامه دهند.

کارشناس برنامه از تعداد گام های افراد در شبانه روز به عنوان انجام حرکات ورزشی نام برد، ایده آل این  قدم ها حدود ۱۰ هزار گام در طول شبانه روز است که در صورت شدت بخشیدن به این گام ها، می توان آن را به ۸ هزار عدد هم رساند. او گفت: عملی ترین نوع ورزش که نیاز به هیچ گونه زمان و مکان خاصی ندارد انجام پیاده روی روزانه با این روش است.

کارشناس برنامه در خصوص نوع ورزش و اهمیت آن گفت: ورزش ها به سه گروه هوازی، مقاومتی و انعطاف‌پذیری تقسیم بندی می شوند.

در ورزش های هوازی، زمان  نقش موثری دارد مانند: دویدن، راه رفتن، والیبال....

ورزش های قدرتی، ورزش هایی هستند که در مقابل یک مقاومت انجام می گیرند مانند شنای سوئدی، ورزش با وزنه و کش. وی تآکید کرد، ورزش های قدرتی باید از یک حداقلی برخوردار باشند برای نمونه: حداقل باید دو الی سه روز در هفته ورزش قدرتی انجام شود. قابل ذکر است یک روز فاصله بین انواع ورزش قدرتی،لازم است.

ورزش های انعطاف پذیری، کششی هستند و انجام حداقل دو روز از این نوع ورزش در هفته پیشنهاد می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در افراد مبتلا به کبد چرب تنها راه بهبود ورزش است. کبد چرب بیماری شایعی است که امروزه ثابت شده شایع ترین علت آن، اضافه وزن و چاقی است. او روش ارجح برای کاهش وزن را رژیم غذایی همراه با ورزش دانست.

این متخصص طب ورزشی گفت: افراد لاغری که مبتلا به کبد چرب هستند، حتما باید ورزش کنند. همچنین تاکید کرد: اگر هنگام ورزش کاهش وزن پیدا نکنید، مطمئن باشید این ورزش در درمان کبد چرب شما موثر بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: به میزان کالری مورد نیاز روزانه بدن متابولیسم پایه گفته می شود بدن ما حتی هنگام استراحت با انجام عملکرد های اساسی برای حفظ زندگی، کالری می سوزاند. (بطور مثال کالری مورد نیاز برای گردش جریان خون در هنگام استراحت)

او گفت: در هنگام ورزش به آنزیم های کبدی کمک می‌کنیم که فعال شوند و چربی ها را به سلول بفرستند تا سوخته شوند بدین ترتیب چربی های موجود در کبد به مرور زمان کاهش پیدا می کند.

کارشناس برنامه گفت با اندازه گیری میزان انرژی پایه هر فرد و ضرب آن در وزن فرد و همچنین عدد۳/۵ وتقسیم به عدد۲۰۰عددی به دست میاید که نشان دهنده انرژی است که در این فرد پس از انجام دادن یک دقیقه فعالیت، سوزانده می شود که اگر ۶ ماه با سوزاندن چنین انرژی ورزش کنید به احتمال زیاد موفق به درمان کبد چرب خود خواهید شد.

وی متذکر شد اگر فردی پس از گذشت ۶ ماه با سوزاندن کالری تعیین شده در این فرمول، کاهش وزن پیدا نکنند، نیاز به مراجعه به پزشک متخصص گوارش خواهد داشت.

مشاهده برنامه

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف