اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 21 شهریور 1401

پای پرانتزی و کف پای صاف در کودکان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

پای پرانتزی و کف پای صاف در کودکان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما مورخ ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر احمدرضا ریحانی جراح ارتوپد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود و در خصوص پای پرانتزی و کف پای صاف در کودکان به گفتگو پرداختند.

دکتر ریحانی در پاسخ این سوال که آیا انحنای پای کودکان طبیعی است، گفت: یک بخش از انحنای پای کودکان مربوط به رشد طبیعی کودک است، در کودکان تا سن سه سالگی این ویژگی طبیعی است و باید به خانواده  اطمینان درمانی داد. او گفت حداکثر تا سه سالگی زانو ها از حالت پرانتزی به حالت طبیعی باز می گردند، در این راستا از ۳ الی ۷ سالگی به حالت ضربدری و مجدداً به حالت طبیعی برمی گردند.

در صورت وجود اشکال در انحنای زانو ها بعد از سن ۷ سالگی نیاز به ویزیت متخصص ارتوپد می باشد. در مسیر این تغییرات، منظم بودن عکس صفحات رشد در رادیولوژی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: وضعیت اندام اسکلتی افراد از یک الگوی توارثی تبعیت می کند در این بین تغییرات ستون فقرات نیز بیشتر ژنتیکی است، او گفت: در علم رادیولوژی عملکرد عضو از اهمیت ویژه ای برخوردار است اگر این عضو فعالیت مراجعه کننده را دچار مشکل کرده باشد نیاز به توجه بیشتر ارتوپد می باشد. معمولاً در خانواده پدری و یا مادری بخشی از این تغییرات توارثی را مشاهده می کنیم.

دکتر ریحانی با وابسته کردن کودکان به ابزار های جانبی (مانند کفش طبی) موافق نیود و گفت: در صورتی که صافی کف پا باعث درد کف پا شود، نیاز به استفاده از کفی طبی داریم.

وی در رابطه با استفاده از وسایل کمک ارتوپدی(مانند بریسهای ستون فقرات) تاکید کرد:  این وسایل معمولاً ۸۵ الی ۹۰ درصد موثر نیستند اما یک آسیب بزرگ را به همراه دارند: کودکی که از سنین کم  به بستن این وسایل اجبار می شود، اعتماد به نفس خود را از دست می دهد، نابودی اعتماد به نفس کودک به ازای تغییر شکل جزئی از اندامها به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

این جراح ارتوپد در پاسخ به این سوال که آیا کف پای صاف اصلاح می شود گفت: خیر، این پدیده سرشتی، تغییر پذیر نیست بلکه باید بچه ها را به فعالیت وا داشت (فعالیت های طبیعی مانند پیاده روی در دشت و دمن، کوهنوردی و....) با فعالیت در طبیعت فشار بر استخوان ها و مفاصل افزایش میابد، درنتیجه شکل گیری و استخوان سازی سرعت میگیرد. همچنین با فشار بر استخوان ها آنها را وادار به برداشت کلسیم از خون و استخوان سازی می کنیم.

 

 

دکتر ریحانی ورزش شنا را به ۲ دلیل، حرکت وپایداری از بهترین ورزش ها دانست: حرکت و پایداری با هم در تناقض هستند و خداوند این دو ویژگی متضاد را در بدن فرد قرار داده است تا بتواند به طور عمودی راه برود و هدف این است که سر بر روی لگن و پاها قرار گیرد که باعث مقاومت و تعادل اندامها می گردد. پایداری و حرکت که با هم در تناقض هستند اما یکدیگر را نیز تقویت می کنند.

در فعالیت شنا پایداری و حرکت  تقویت می شوند (استخوان ها که پایدارکننده اسکلت ما هستند وعضلات و مفاصل، حرکت دهنده)

تقویت این دو خصیصه طبیعی، تنها در آب امکان پذیر است، در آب ۵۰ درصد وزن کاهش می یابد و همچنین مقاومت آب باعث تقویت عضلات میشود

کارشناس برنامه تاکید کرد: کودکانی را که کف پای صاف دارند به ورزش هایی مانند فوتبال ترغیب نکنید برعکس آن ها را به ورزش شنا تشویق کنید زیرا در هنگام ورزش شنا پایداری و حرکت را همزمان تجربه میکنند که افزایش قدرت استخوانی، مفاصل و استخوانها را به دنبال دارد.او به این افراد، انجام ورزش هایی مانند دوچرخه سواری،تنیس روی میز وشنا را که فشار زیادی بر کف پا وارد نمی‌کنند،توصیه کرد.

وی استعدادسنجی ورزشی را (سنجش فیزیکی کودک) که بر اساس فیزیک (اسکلت وعضلات) و توانایی های یک کودک انجام می شود، برای هدایت کودکان به انجام ورزش های مناسب ضروری دانست.

 

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف