اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 23 شهریور 1401

تاثیر مغز در ایجاد حال خوب

برنامه حال خوب همه روزه از شنبه تا چهارشنیه ساعت ۲۱ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

تاثیر مغز در ایجاد حال خوب

برنامه حال خوب همه روزه از شنبه تا چهارشنیه ساعت ۲۱ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه حال خوب شبکه سلامت سیما مورخ ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر محمدرضا پیرمرادی روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در مورد تاثیر مغز در ایجاد حال خوب به گفتگو پرداختند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مهمترین سوال این است که کدام قسمت بدن در حال خوب و بد ما نقش دارد؟

او گفت: سلول های عصبی توسط رابط هایی به هم اتصال دارند که مواد شیمیایی از آنها خارج می شود تا پتانسیل عمل ایجاد شود و به دنبال آن ما یک احساس یا فعل و عمل را تجربه کنیم. وی گفت: حال خوب و بد ما به دست مغز است و در واقع مربوط به روابطی است که بین سلول های مغزی وجود دارد.

 

دکتر پیرمرادی در مورد عظمت و اهمیت مغز گفت: داده های ژنی فرزندان از پدر و مادر منتقل می شود  بچه ها در بدو تولد قسمت هیجانی فعال‌تری نسبت به بزرگسالی دارند.

قسمت پیش پیشانی یک قسمت به نام کارکرد اجرایی دارد که منطقی ترین قسمت مغز است رفتارهای منطقی از این قسمت منشا میگیرند. در قسمت غرایز و هیجان دستگاه لیمبیک فعال است. بچه ها وقتی حال خوبی دارند که دستگاه لیمبیک خوب کار کند. پس از گذشت دوران کودکی و حرکت به سمت بزرگسالی، قسمت منطق مغز فعال تر از قسمت هیجانی مغز می گردد. تغییر حرکت از هیجان به منطق توسط پدر و مادر صورت می گیرد اگر حال ما خوب نیست یا به دلیل ژنتیک است که پدر مادر آن را به ما انتقال داده اند و یا تاثیرات محیط است، که نشانگر ناتوانی نقش خانواده در هدایت بخش هیجان به بخش منطق است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در مغز ۲ قسمت داریم، قسمت مربوط به منطق و قسمت مربوط به هیجان در این بین هرچه به سمت منطق حرکت کنیم به سمت حال خوب حرکت کرده‌ایم و هرچه به سمت هیجان حرکت کنیم به سمت حال بد حرکت کرده ایم.

 این روانشناس منطق را به یک صفحه نقاشی تشبیه کرد که رنگ آمیزی آن با هیجان صورت می گیرد هرچه به سمت بزرگسالی می رویم، منطق بر هیجان غالب است.

این روانشناس از اپی ژنتیک به عنوان علم نوینی نام برد که اگر یک ژن معلول را ناخواسته به کودک انتقال دهیم، می توانیم با ترمیم از انتقال این ژن معیوب به نسل بعدی جلوگیری کنیم. برای مثال اگر کودک بیش فعالی، در کودکی تحت درمان قرار گیرد، از انتقال این ژن به نسل بعدی جلوگیری خواهد شد.

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف