اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 29 شهریور 1401

ناشنوایی در کودکان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

ناشنوایی در کودکان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما مورخه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر سعید فراهانی دکترای شنوایی سنجی وعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود.

دکتر فراهانی، کم شنوایی را یک معلولیت کاملاً پنهان دانست که تشخیص آن تنها با آزمایش های خاصی امکان پذیر است، زیرا این بیماری دیده نمی‌شود، به همین جهت سیستم های نظام سلامت هم کمتر این افراد را مورد بررسی قرار می‌دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: متعاقب کم شنوایی در بحث گفتار و یادگیری کودک اختلال ایجاد می شود که اختلال می‌تواند یک کودک را کاملا خانه نشین و منزوی کند، به همین جهت بسیج نظام سلامت برای حمایت از این عزیزان ضروری است.

فراهانی گفت: کم شنوا کسی است که نمی تواند مثل یک فرد طبیعی صداها را بشنود، کم شنوایی به سه دسته ملایم، متوسط و شدید دسته بندی می شود.

وی گفت: در حال حاضر 5/1 میلیارد نفر در جهان مبتلا به درجاتی از کم شنوایی هستند که از این تعداد ۴۳۰ میلیون نفر نیازمند مداخلات درمانی می باشند.

دکتر فراهانی گفت: بر طبق آمار سازمان بهداشت جهانی  در حال حاضر یک میلیارد جوان بین ۱۲ تا ۳۵ سال در معرض خطر کم شنوایی دائم قرار دارند که به لحاظ رعایت نکردن نکاتی مانند: صدا هایی با شدت بالا  (هندزفری و بلند گو) است، که در آینده مبتلا به کاهش شنوایی حسی_ عصبی دائم خواهند شد.

کارشناس برنامه، به تشخیص و مداخله زودهنگام، برای جلوگیری از بوجود آمدن بسیاری از مشکلات شنوایی، تاکید کرد. او گفت: تربیت شنوایی، گفتار درمانی، استفاده از سمعک و کاشت حلزون به خوبی اثرات کم شنوایی را کاهش خواهد بخشید.

آمارها در کشور  نشان می دهد از هر هزار تولد 7/2 نفر مبتلا به مشکلات شنوایی هستند، در مجموع ۵/۳ میلیون نفر در کشور از مشکلات کم شنوایی و ناشنوایی رنج می برند.

کارشناس برنامه، عوامل ژنتیکی، عفونت های داخل رحمی، مشکلات حین زایمان، بیماری های عفونی مزمن گوش در دوران کودکی و... را جزو عوامل ایجاد کننده کم شنوایی و ناشنوایی ذکر کرد.

دکتر فراهانی سیگار را از دیگر عوامل ایجاد کننده کم شنوایی ذکر کرد. وی مواجهه با صداهای بلند را از دیگر عوامل ایجادکننده کم‌شنوایی دانست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از علائمی که خانواده ها برای غربال کردن شنوایی کودک خود به آن نیاز دارند، نام برد که شامل:

۱-این کودکان برای اینکه حرفمان را بشنوند خیلی تلاش می‌کنند و چندین بار سوال می کنند

۲-در درک  کلمات خیلی مهارت ندارند و جواب درستی نمی دهند

۳-صدای تلویزیون را بلند میکند

۴-در مدرسه با مشکل رشد تحصیلی مواجهند، در دیکته نویسی تعداد غلط های زیادی دارند

۵-این کودکان چون صدای خودشان را نمی شنوند، بلند تر از بقیه صحبت می کنند

۶-این کودکان معمولاً به عنوان کودکان حواس‌پرت نام‌گذاری می‌شوند که در واقع به دلیل اختلال شنوایی در آنهاست

 ۷-سر را به سمت گوینده می‌چرخانند که تا حد امکان شنوایی بهتری داشته باشند

 ۸-و از همه مهم تر، رشد مهارت‌های  زبانی و گفتاری آنها بسیار کم است

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف