اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 29 شهریور 1401

درمان های نوین سرطان

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

درمان های نوین سرطان

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر علی یعقوبی جویباری متخصص رادیوتراپی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بود و در خصوص درمان های نوین سرطان به گفتگو پرداختند.

دکتر یعقوبی در پاسخ به این سوال که وضعیت درمان سرطان در کشور چگونه است، گفت: پزشکی کشور باعث افتخار است، در حال حاضر در هیچ حوزه درمانی نیاز به اعزام هیچ بیماری به خارج از کشور نداریم و همه اقدامات درمانی به لطف پروردگار در داخل کشور در حال انجام ودر دسترس است. وی گفت: این بیماری به صورت تیمی درمان می شود و چندین متخصص با مشورت هم تصمیم گیری می کنند.

او از درمانهای عمده غیر جراحی سرطان، به شیمی درمانی، پرتودرمانی و ایمونوتراپی اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سبک زندگی درست، شناخت صداهای بدن و پیگیری هرگونه تغییر در کارکرد بدن، جزو ضروریات زندگی هر فرد است. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، همچنین اگر درمان در زمان بندی به موقع و با تیم درست و علمی انجام گردد، با درمان قطعی همراه خواهد بود.

وی گفت: هیچ چیز جای تشخیص به موقع را نمی گیرد.

دکتر یعقوبی گفت: در سالهای گذشته برای هر ارگان بدن، جداگانه درمان صورت می‌گرفت اما در حال حاضر اینگونه نیست، به طوری که در درمان سرطان پستان ۸ الی ۱۰ نوع درمان وجود دارد. در درمان سرطان روده هم هر قسمت از روده به درمان خاص و متفاوت خود نیازمند است.

کارشناس برنامه در مورد ایمونوتراپی و درمان هدفمند گفت: قبلا هر سلولی که در حال تکثیر بود با داروی شیمی درمانی تحت تاثیر قرار می گرفت اما امروزه با درمان هدفمند، محرک رشد این سرطان را پیدا می کنیم و آن را مورد هدف قرار می دهیم در این صورت نتایج درمان و کیفیت زندگی بیمار فوق العاده بهتر خواهد بود.

او گفت: برای درمان، ستون‌های اصلی هم داریم: که شامل جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی می باشند. در درمان هدفمند گیرنده سطح سلول را شناسایی می کنیم، این گیرنده مسئول تقسیم سلولی است که اگر مورد هدف قرار گیرد رشد سلولی آن ناحیه متوقف می شود. ایمونوتراپی یک گروه دیگر از درمان های هدفمند است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در طی روز بدن در مواجهه با جهش های زیادی قرار می‌گیرد که ممکن است رشد غیر قابل کنترلی پیدا کند، سیستم ایمنی بدن به راحتی این عوامل را حذف می کند، ایمونوتراپی هر ژنی را که از مسیر طبیعی خارج شود، شناسایی و آن را حذف می کند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که دلیل بروز سرطان چیست، گفت: سلول‌های سرطانی تمایل به بقا دارند و راهکارهای مقابله با سیستم ایمنی را پیدا می کند، ایمونوتراپی سیستم ایمنی بدن را طوری تغییر می دهد که سلول های سرطانی را شناسایی کند و از بین ببرد. فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی بدن بدون عارضه نخواهد بود و ممکن است سلولهای طبیعی بدن را نیز مورد حمله قرار دهد.

دکتر یعقوبی در پاسخ به سوال مجری برنامه که آیا همه سلول های سرطانی مناسب درمان هدفمند هستند یا خیر، گفت: همه سلول های سرطانی مناسب درمان هدفمند نیستند و حوزه‌های جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی هنوز پا برجا می باشند. وی گفت: درمان های ترکیبی رادیوتراپی با ایمونوتراپی و یا شیمی درمانی با ایمونوتراپی، امروزه در درمان انواع سرطان ها، مورد استفاده قرار می گیرند.

کارشناس برنامه در ارتباط با فواید ایمونوتراپی گفت: ایمونوتراپی یا عوارض کمتری نسبت به شیمی درمانی و همچنین اثرات پایدار بیشتری همراه است. وی گفت شیوه درمانی ایمونوتراپی هم به صورت تزریقی است، مکانیسم کلی این است که از طریق گیرنده های سلولی انجام می شود، اکثریت داروهای ایمونوتراپی بر اساس این مکانیزم کار می‌کنند، البته مکانیسم های دیگری نیز وجود دارد که سلولهای سرطانی را به خارج از بدن می برند و با غلظت زیاد جدا و تکثیر می کنند و سپس  آنتی‌بادی‌های تکثیر یافته را برای فرد تزریق می کنند.

 

آخرین اخبار

فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار

نظرات

مانده : (1000) حرف