اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 29 شهریور 1401

درمان های نوین سرطان

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

درمان های نوین سرطان

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر علی یعقوبی جویباری متخصص رادیوتراپی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بود و در خصوص درمان های نوین سرطان به گفتگو پرداختند.

دکتر یعقوبی در پاسخ به این سوال که وضعیت درمان سرطان در کشور چگونه است، گفت: پزشکی کشور باعث افتخار است، در حال حاضر در هیچ حوزه درمانی نیاز به اعزام هیچ بیماری به خارج از کشور نداریم و همه اقدامات درمانی به لطف پروردگار در داخل کشور در حال انجام ودر دسترس است. وی گفت: این بیماری به صورت تیمی درمان می شود و چندین متخصص با مشورت هم تصمیم گیری می کنند.

او از درمانهای عمده غیر جراحی سرطان، به شیمی درمانی، پرتودرمانی و ایمونوتراپی اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سبک زندگی درست، شناخت صداهای بدن و پیگیری هرگونه تغییر در کارکرد بدن، جزو ضروریات زندگی هر فرد است. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، همچنین اگر درمان در زمان بندی به موقع و با تیم درست و علمی انجام گردد، با درمان قطعی همراه خواهد بود.

وی گفت: هیچ چیز جای تشخیص به موقع را نمی گیرد.

دکتر یعقوبی گفت: در سالهای گذشته برای هر ارگان بدن، جداگانه درمان صورت می‌گرفت اما در حال حاضر اینگونه نیست، به طوری که در درمان سرطان پستان ۸ الی ۱۰ نوع درمان وجود دارد. در درمان سرطان روده هم هر قسمت از روده به درمان خاص و متفاوت خود نیازمند است.

کارشناس برنامه در مورد ایمونوتراپی و درمان هدفمند گفت: قبلا هر سلولی که در حال تکثیر بود با داروی شیمی درمانی تحت تاثیر قرار می گرفت اما امروزه با درمان هدفمند، محرک رشد این سرطان را پیدا می کنیم و آن را مورد هدف قرار می دهیم در این صورت نتایج درمان و کیفیت زندگی بیمار فوق العاده بهتر خواهد بود.

او گفت: برای درمان، ستون‌های اصلی هم داریم: که شامل جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی می باشند. در درمان هدفمند گیرنده سطح سلول را شناسایی می کنیم، این گیرنده مسئول تقسیم سلولی است که اگر مورد هدف قرار گیرد رشد سلولی آن ناحیه متوقف می شود. ایمونوتراپی یک گروه دیگر از درمان های هدفمند است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در طی روز بدن در مواجهه با جهش های زیادی قرار می‌گیرد که ممکن است رشد غیر قابل کنترلی پیدا کند، سیستم ایمنی بدن به راحتی این عوامل را حذف می کند، ایمونوتراپی هر ژنی را که از مسیر طبیعی خارج شود، شناسایی و آن را حذف می کند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که دلیل بروز سرطان چیست، گفت: سلول‌های سرطانی تمایل به بقا دارند و راهکارهای مقابله با سیستم ایمنی را پیدا می کند، ایمونوتراپی سیستم ایمنی بدن را طوری تغییر می دهد که سلول های سرطانی را شناسایی کند و از بین ببرد. فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی بدن بدون عارضه نخواهد بود و ممکن است سلولهای طبیعی بدن را نیز مورد حمله قرار دهد.

دکتر یعقوبی در پاسخ به سوال مجری برنامه که آیا همه سلول های سرطانی مناسب درمان هدفمند هستند یا خیر، گفت: همه سلول های سرطانی مناسب درمان هدفمند نیستند و حوزه‌های جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی هنوز پا برجا می باشند. وی گفت: درمان های ترکیبی رادیوتراپی با ایمونوتراپی و یا شیمی درمانی با ایمونوتراپی، امروزه در درمان انواع سرطان ها، مورد استفاده قرار می گیرند.

کارشناس برنامه در ارتباط با فواید ایمونوتراپی گفت: ایمونوتراپی یا عوارض کمتری نسبت به شیمی درمانی و همچنین اثرات پایدار بیشتری همراه است. وی گفت شیوه درمانی ایمونوتراپی هم به صورت تزریقی است، مکانیسم کلی این است که از طریق گیرنده های سلولی انجام می شود، اکثریت داروهای ایمونوتراپی بر اساس این مکانیزم کار می‌کنند، البته مکانیسم های دیگری نیز وجود دارد که سلولهای سرطانی را به خارج از بدن می برند و با غلظت زیاد جدا و تکثیر می کنند و سپس  آنتی‌بادی‌های تکثیر یافته را برای فرد تزریق می کنند.

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف