اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 10 مهر 1401

همایش روز جهانی سالمند، در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی

3

همایش روز جهانی سالمند، در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی آغاز به کار کرد
 

 

   همایش روز جهانی سالمند (اول اکتبر) با شعار " تاب آوری و مشارکت زنان سالمند " صبح امروز (شنبه) به همت مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و با همکاری 13 سازمان و نهاد ذیربط به این حوزه، در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی آغاز به کار کرد.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، این همایش که با حضور ده ها تن از مسئولان، اعضای هیات علمی، متخصصان، محققان و کارشناسان حوزه سالمندی برگزار شده است، همزمان از طریق سیستم Skyroom  قابل استفاده برای همه متخصصان و علاقه مندان در سراسر کشور می باشد.

    دکتر احمد دلبری عضو شورایعالی سالمندان کشور و رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی طی سخنانی ضمن خیرمقدم به همه مسئولان و شرکت کنندگان از سازمان ها، نهادها و تشکل های غیردولتی در این همایش، روز جهانی سالمند را به همه پیشکسوتان و سالمندان عزیز تبریک گفت.

    وی با اشاره به همکاری 13 سازمان و نهاد دولتی و غیردولتی در برگزاری این همایش، دغدغه اصلی همه مسئولان سازمان های همکار در این همایش را کیفیت زندگی پدربزرگ ها و مادربزرگ های کشورمان ذکر کرد.

   دکتر دلبری اظهار داشت: کشور ما طی 40 سال گذشته خدمات بسیار شایسته ای در زمینه بهداشت، درمان و بیمه ای در جامعه داشته که باعث شده تا امید به زندگی به میزان 20 سال افزایش یابد و این میزان رشد، از میانگین جهانی نیز بیشتر است. اما انتظار می رود، به تناسب افزایش امید به زندگی در جامعه، کیفیت زندگی نیز افزایش یابد که نیاز به بسیج ملی برای رسیدگی به مسایل مختلف سالمندان داریم.

   وی افزود: نگرانی ما افزایش رشد جمعیت سالمندی در دنیا است که اگر مورد توجه قرار نگیرد، پیش بینی می شود که در سال 1410 بحث چالش سالمندی تبدیل به یک ابربحران در کشور شود.

   عضو شورایعالی سالمندان کشور همچنین گفت: انتظار می رود دولت محترم به جایگاه دبیرخانه شورایعالی سالمندی توجه ویژه داشته باشد. سند ملی سالمندان که تصویب شده است، نیاز به برنامه اقدام و اجرا دارد، ضمن آنکه نیازمند توجه ویژه مجلس محترم شورای اسلامی به قانون حمایت از سالمندان هستیم.

    دکتر دلبری افزود: بحث معیشتی سالمندان، از جمله موضوعات اساسی این حوزه است، چرا که هم اکنون متاسفانه میزان فقر در میان سالمندان دو برابر دیگر رده های سنی است. تامین نیروی انسانی متخصص حوزه سالمندی نیز از نیازهای جدی این قشر از جامعه می باشد بطوری که کشور ما براساس استانداردهای جهانی به دو هزار و 32 متخصص طب سالمندی نیازمند است، درصورتی که از سه پیش با توقف تربیت نیروی متخصص در این رشته، به تعداد 23 فارغ التحصیل طب سالمندی در کشور، افزوده نشده است که این رقم با استانداردهای جهانی، فاصله زیادی دارد.

    وی همچنین پوشش بیمه تکمیلی برای سالمندان را از دیگر نیازهای این قشر ذکر کرد و گفت: 70 درصد سالمندان کشور، بیمه تکمیلی ندارند و تقریبا 55 درصد سالمندان، مستمری دریافت نمی کنند و اگر امروز به فکر رسیدگی به مسایل و مشکلات  9 میلیون و 300 هزار سالمند کشور نباشیم، این جمعیت در سال 1430 که به بیش از 26 میلیون نفر می رسد، قطعا چالش امروز را به ابربحران تبدیل خواهد کرد.

   وی در پایان سخنانش، از همه دست اندرکاران در اداره سالمندی وزارت بهداشت، در مرکز تحقیقات و دیگر بخش های دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و سازمان ها و نهادهای مختلف که در برگزاری این همایش همکاری  کردند، تشکر کرد.

   گفتنی است، همایش روز جهانی سالمند، مباحثی همچون « سالمندی در جامعه ایثارگران، تاب آوری و مشارکت زنان سالمند، چالش های سیاستگذاری در حوزه سالمندان، توانبخشی و حمایت های اجتماعی برای سالمندان آسیب پذیر، الزامات سیاستی در بیمه سالمندان، مدیریت شهری در حوزه سالمندی، نیروی انسانی درحوزه سالمندی نظام پزشکی، بیمه سلامت در بازنشستگان نیروهای مسلح، رسانه و سالمندان، سلامت سالمندان و سیاستگذاری در حوزه سالمندی در جهان» را به شرکت کنندگان ارائه می دهد.

   این همایش یک روزه به همت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، و با همکاری وزارت بهداشت، وزارت ارشاد، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان های بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح، بیمه سلامت ایران و بیمه دی، سازمان نظام پزشکی،  اداره کل سلامت معاونت امور اجتماعی شهرداری تهران، انجمن های علمی سالمندی ایران، سالمندشناسی و طب سالمندان ایران،  مددکاران اجتماعی ایران و صندوق جمعیت سازمان ملل برگزار شده است.

آخرین اخبار

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان

نظرات

مانده : (1000) حرف