اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 24 مهر 1401

برخورد صحیح با هیجانات

برنامه حال خوب از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

برخورد صحیح با هیجانات

برنامه حال خوب از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

 در برنامه حال خوب شبکه سلامت سیما مورخ 7/23/ ۱۴۰۱، مجری برنامه میزبان دکتر اعظم نوفرستی روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بود و در خصوص مدیریت صحیح هیجانات به گفتگو پرداختند.

 کارشناس برنامه با بیان اینکه: هیجانات ما دارای سیستم تکاملی هستند، گفت: هیجانات هرگز به ما دروغ نمی گویند و باید آنها را به رسمیت بشناسیم، او گفت: هیجان چیز بدی نیست و نباید به دنبال فرار از آن باشیم و هرگز جلوی آن را نگیریم زیرا به محض کنترل و جلوگیری از هیجان اوضاع بدتر می شود.

نوفرستی گفت: بروز هیجانات با علائم جسمی نیز همراه است. جسم، هنگام خشم و استرس دچار تغییراتی می گردد، هنگام غم نیز عملکرد جسم ما تغییر میکند.

 وی گفت: خشم، اضطراب و غم، سه دسته اصلی هیجانات هستند و معمولاً خوشایند ما نیستند، گاهی فکر می کنیم که باید آنها را حذف کنیم، در صورتی که این سه هیجان، هشدار دهنده هستند و به بقاء ما کمک می کنند اگر این هیجانات نبود انگیزه هم نبود، آنچه به ما انگیزه پیشرفت می دهد همین هیجانات است.

وی گفت: زندگی با هیجانات است که رنگ و بو پیدا می کند.

 کارشناس برنامه گفت: والدین باید احساسات کودک را به رسمیت بشناسند و اجازه بیان این احساسات را به کودکان بدهند، به طور مثال موقع گریه و نگرانی فرزند، عکس العمل نامناسب بروز ندهند و بروز احساسات کودک را شرم‌آور ندانند، زیرا در این صورت به کودک آموزش غیر مستقیم می دهیم تا هیجانات خود را سرکوب کند.

وی گفت: آموزش تنظیم هیجان از دوران نوزادی آغاز می شود.

 دکتر نوفرستی گفت: اگر از بعضی هیجانات اجتناب کنیم و یا به عبارتی آنها را سرکوب کنیم، این هیجانات خود را به صورت بیماری های روان تنی نشان می دهند، وی تاکید کرد: خواب زیاد، مصرف سیگار و یا حتی به صورت افراطی تفریح کردن، می‌تواند راهی برای فرار از این هیجانات باشد.

او گفت: اگر هیجانات را ابراز نکنیم مانند یک روح سرگردان به دنبال محلی برای بروز درد می گردیم. اگر با هیجانی روبه‌رو شدیم، به هیجان خود فکر کنیم، به علائم آن توجه کنیم و سپس آن را به زبان بیاوریم (من غمگینم، من ترسیده ام و ....) سپس به این حس اعتبار دهیم و آن را بپذیریم.

وی گفت: تا زمانی که ما زنده ایم، این هیجانات بخشی از زندگی ما هستند، او توصیه کرد: برای کاهش این فشارهای روانی، باید آن را به حد تحمل رساند، گاهی باید در آغوش عزیزان برویم، گاهی اشک بریزیم، یک لیوان چای بنوشیم، به موسیقی گوش دهیم، پیاده روی کنیم و....

دکتر نوفرستی به یکی از تکنیک های کاهش دهنده این فشارها اشاره کرد و گفت: ده دقیقه به تمام اعضای بدن توجه کنید و به هر عضوی از بدن که در آن احساس ناراحتی دارید، توجه بیشتری کنید، پس از این مرحله، قشر مغز در اختیار شماست که فکرهای خوب به سمت ذهن شما حرکت خواهند کرد.(تکنیک اسکن بدن)

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: از هیجانات خود نترسید و با آنها روبرو شوید، آنها را بپذیرید تا کاهش پیدا کنند، اینگونه است که هیجانات باعث رشد شما می‌شوند و به زندگیتان معنا می بخشند.

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف