اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 24 مهر 1401

برخورد صحیح با هیجانات

برنامه حال خوب از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

برخورد صحیح با هیجانات

برنامه حال خوب از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

 در برنامه حال خوب شبکه سلامت سیما مورخ 7/23/ ۱۴۰۱، مجری برنامه میزبان دکتر اعظم نوفرستی روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بود و در خصوص مدیریت صحیح هیجانات به گفتگو پرداختند.

 کارشناس برنامه با بیان اینکه: هیجانات ما دارای سیستم تکاملی هستند، گفت: هیجانات هرگز به ما دروغ نمی گویند و باید آنها را به رسمیت بشناسیم، او گفت: هیجان چیز بدی نیست و نباید به دنبال فرار از آن باشیم و هرگز جلوی آن را نگیریم زیرا به محض کنترل و جلوگیری از هیجان اوضاع بدتر می شود.

نوفرستی گفت: بروز هیجانات با علائم جسمی نیز همراه است. جسم، هنگام خشم و استرس دچار تغییراتی می گردد، هنگام غم نیز عملکرد جسم ما تغییر میکند.

 وی گفت: خشم، اضطراب و غم، سه دسته اصلی هیجانات هستند و معمولاً خوشایند ما نیستند، گاهی فکر می کنیم که باید آنها را حذف کنیم، در صورتی که این سه هیجان، هشدار دهنده هستند و به بقاء ما کمک می کنند اگر این هیجانات نبود انگیزه هم نبود، آنچه به ما انگیزه پیشرفت می دهد همین هیجانات است.

وی گفت: زندگی با هیجانات است که رنگ و بو پیدا می کند.

 کارشناس برنامه گفت: والدین باید احساسات کودک را به رسمیت بشناسند و اجازه بیان این احساسات را به کودکان بدهند، به طور مثال موقع گریه و نگرانی فرزند، عکس العمل نامناسب بروز ندهند و بروز احساسات کودک را شرم‌آور ندانند، زیرا در این صورت به کودک آموزش غیر مستقیم می دهیم تا هیجانات خود را سرکوب کند.

وی گفت: آموزش تنظیم هیجان از دوران نوزادی آغاز می شود.

 دکتر نوفرستی گفت: اگر از بعضی هیجانات اجتناب کنیم و یا به عبارتی آنها را سرکوب کنیم، این هیجانات خود را به صورت بیماری های روان تنی نشان می دهند، وی تاکید کرد: خواب زیاد، مصرف سیگار و یا حتی به صورت افراطی تفریح کردن، می‌تواند راهی برای فرار از این هیجانات باشد.

او گفت: اگر هیجانات را ابراز نکنیم مانند یک روح سرگردان به دنبال محلی برای بروز درد می گردیم. اگر با هیجانی روبه‌رو شدیم، به هیجان خود فکر کنیم، به علائم آن توجه کنیم و سپس آن را به زبان بیاوریم (من غمگینم، من ترسیده ام و ....) سپس به این حس اعتبار دهیم و آن را بپذیریم.

وی گفت: تا زمانی که ما زنده ایم، این هیجانات بخشی از زندگی ما هستند، او توصیه کرد: برای کاهش این فشارهای روانی، باید آن را به حد تحمل رساند، گاهی باید در آغوش عزیزان برویم، گاهی اشک بریزیم، یک لیوان چای بنوشیم، به موسیقی گوش دهیم، پیاده روی کنیم و....

دکتر نوفرستی به یکی از تکنیک های کاهش دهنده این فشارها اشاره کرد و گفت: ده دقیقه به تمام اعضای بدن توجه کنید و به هر عضوی از بدن که در آن احساس ناراحتی دارید، توجه بیشتری کنید، پس از این مرحله، قشر مغز در اختیار شماست که فکرهای خوب به سمت ذهن شما حرکت خواهند کرد.(تکنیک اسکن بدن)

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: از هیجانات خود نترسید و با آنها روبرو شوید، آنها را بپذیرید تا کاهش پیدا کنند، اینگونه است که هیجانات باعث رشد شما می‌شوند و به زندگیتان معنا می بخشند.

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف