اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 26 مهر 1401
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا:

استفاده از ماسک تا حد زیادی از ابتلا به بیماری های ویروسی در فصل سرما پیشگیری می کند

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: باتوجه به فرا رسیدن فصل سرما و شیوع عفونت های ویروسی مانند کرونا، آنفلوآنزا، آدنوویروس، استفاده از ماسک می تواند تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری ها، پیشگیری کند. توصیه ما کماکان استفاده از ماسک در محیط های شلوغ، مسقف وحمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس و مترو است.

1

دکتر حمیدرضا جماعتی در گفتگو با خبرنگار وبدا، با اشاره به برگزاری هفتاد و هفتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، اظهار داشت: در این نشست، آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران بررسی شد. در برخی کشورها مانند آمریکا، آلمان، سنگاپور، بنگلادش و هند، موارد ابتلا به کرونا مقداری در حال افزایش و برخی واریانت های جدید، در حال شیوع است.
وی افزود: قبلا در برخی از کشورها مانند آمریکا و آلمان، سویه BA4 شایع بود که امروزه در بسیاری از کشورها، BA5 جایگزین آن شده است. واریانت جدید BA4.6 در آمریکا افزایش یافته و حدود 13.6 موارد شناسایی شده مربوط به این زیرسویه جدید بوده است.
دبیر کمیته علمی کشوری خاطرنشان کرد: واریانت های جدید BF7 و XBB به تازگی شناسایی شده به گونه ای که BF7 در آمریکا و XBB در سنگاپور، بنگلادش و هند در حال افزایش است و برخی صاحب نظران معتقدند که با شناسایی این زیرسویه ها، کرونا به سمت SARS COVID تیپ یک یا سه می رود.
دکتر جماعتی با اشاره به شناسایی زیرسویه های جدید کرونا، یادآور شد: خوشبختانه به دلیل واکسیناسیون گسترده در اکثر کشورها به ویژه کشورهای آمریکا، سنگاپور، بنگلادش و هند علیرغم افزایش موارد اُمیکرون، هنوز هم میزان مرگ و میر، کم است. به عنوان نمونه در سنگاپور، موارد جدید ابتلا به کرونا، 9 هزار نفر در یک روز بوده و میزان فوتی، 2 نفر بوده است.
وی تصریح کرد: میزان وحشی گری و افزایش مرگ و میر واریانت ها و زیرسویه های جدید به دلیل سرایت زایی بالا، کاهش یافته و از سوی دیگر به دلیل ایمنی بدن مردم با ابتلا به بیماری و واکسیناسیون، نیز مرگ و میر بیماران کووید19، کمتر شده است.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: باتوجه به مطالعات و پیش بینی ها، امکان شیوع واریانت هایی مانند BQ1، BQ1.1، BQ1.3 و XBB که به سرعت جهش پیدا می کنند، در فصل سرما و زمستان وجود دارد. این واریانت ها سرایت زایی بالا اما مرگ و میر بسیار کمی دارند. یکی از ویژگی های این زیرسویه ها این است که علیرغم علائم کم و حتی بدون علامت بودن آنها، ممکن است عوارض و مشکلات قلبی، عروقی، گوارشی و استخوانی، عضلانی و دیابت بعد از ابتلا به وجود آید.
دکتر جماعتی با بیان اینکه استقبال از واکسیناسیون در کشور مناسب بوده است، گفت: میزان تزریق نوبت سوم و یادآور واکسن کرونا در کشور ما در هفته های اخیر نسبت به روند جهانی، بهتر بوده است.
وی با اشاره به شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس، گفت: روند ابتلا به آنفلوآنزا در حال افزایش است. در روزهای گذشته، در بررسی ساده ای که بر روی 100 نمونه آزمایشگاهی از بخش مراقبت های ویژه انجام شده بود، 39 مورد ابتلا به آنفلوآنزا گزارش شده که این می تواند هشداری برای اپیدمی آنفلوآنزا در هفته ها و ماه های آینده باشد.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: توصیه ما در شرایط کنونی، تداوم رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه در فضاهای مسقف، مکان های شلوغ، مراکز آموزشی و بخش حمل و نقل عمومی برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا است. مهمترین پروتکل بهداشتی در حال حاضر، استفاده از ماسک است اما شستشوی مداوم دستها و رعایت فاصله فیزیکی نیز مهم است.

دکتر جماعتی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا تاثیر زیادی در کاهش بستری شدن در بیمارستانها و مرگ و میر دارد، افزود: توصیه ما این است که کودکان، افراد با بیماری های زمینه ای، سالمندان و افراد بالاتر از 65 سال و نیز نیروهای بهداشتی و درمانی، واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.
وی به تشابه علائم آنفلوآنزا و کرونا در بیماران اشاره و تاکید کرد: توصیه ما این است که همکاران کادر درمانی پس از مشاهده علائم و برای تشخیص دقیق، حتما تست های تشخیصی را تجویز و مشخص کنند که بیماری فرد، آنفلوآنزا است یا کرونا چراکه درمان این دو بیماری، کاملا با یکدیگر متفاوت است و در صورت گرفتاری شدید، نیازهای به درمان های اختصاصی دارد.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: پزشکان و متخصصان توجه داشته باشند که از تجویز بی رویه آنتی بیوتیک ها به خصوص آزیترومایسین باتوجه به فصل سرما و شیوع عفونت های ویروسی از جمله آنفلوآنزا، خودداری کنند چون آنتی بیوتیک ها تاثیر بسزایی در بهبود شرایط این بیماران ندارند و از سوی دیگر، این تجویز و مصرف بی رویه باعث ایجاد مقاومت های آنتی بیوتیکی و عوارض در برخی بیماران می شود.

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف