اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 27 مهر 1401

عوامل آسیب زای سلامت روان کودک

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما به صورت زنده پخش می شود.

2

عوامل آسیب زای سلامت روان کودک

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما به صورت زنده پخش می شود.

 

در برنامه ماد کودک ۷/۲۷ ۱۴۰۱، مجری برنامه میزبان دکتر شیرین رشیدی دکترای فلسفه تعلیم و تربیت و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بود و در خصوص عوامل آسیب زای سلامت روان کودک به گفتگو پرداختند.

 دکتر رشیدی در پاسخ به این سوال که تربیت صحیح کودک شامل چه مواردی است، گفت: تربیت انسان دارای ابعاد روانی و جسمانی است. والدین همانگونه که به مسائل جسمانی کودک حساس هستند باید به مسائل روانی فرزندان نیز توجه کنند. در تربیت کودک به حرکت و تحول نیازمندیم و این حرکت باید در مسیر صحیح انجام شود تا کودک را به خودشکوفایی برساند و او را از حالت موجود به حالت رشد حرکت دهد.

 وی از ترس و هراس به عنوان اختلالاتی که کودکان به آن مبتلا می شوند نام برد. او گفت: هراس یک واکنش روانشناختی همراه با ترس مداوم و شدید است، مانند هراس جدایی از والدین، هراس از تنهایی و هراس از مرگ. در این میان بسیاری از بچه ها با اختلال ترس مواجهند، مانند: ترس از مدرسه و ترس از محیط هایی غیر از خانه. او گفت: کودکان تک فرزند که روابط اجتماعی کمتری داشته اند، بیشتر مبتلا به ترس از مدرسه می شوند، تنها بودن این کودکان باعث عدم یادگیری تعاملات اجتماعی می‌شود. والدین باید با افزایش تعاملات اجتماعی با دوستان وخانواده، در رفع این مهم کمک کنتده باشند.

دکترای فلسفه تعلیم و تربیت گفت: بازی و نقاشی دو ابزار خوب برای رهایی از افکار منفی در کودک می باشند، وی متذکر شد: گفتگو با کودک نیز از بهترین روش های دور کردن انواع هراس از کودک است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تربیت تنها به عوامل بیرونی وابسته نیست بلکه عوامل درونی کودک نیز در این مسئله تاثیر گذار است. وقتی والدین با کودک بازی می کنند و هم عرض با تفکرات کودک قرار می گیرند، در خلال این گفتگو به بسیاری از مسائل درونی کودک آگاه می شوند.

 او گفت: ورود به لایه های درونی روانی کودک برای شناخت خشم های فروخفته کودک بسیار کارآمد است.

 کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که چرا صحبت کردن در جمع برای بعضی از کودکان سخت است، گفت: این کودکان با ترس از قضاوت دیگران روبرو هستند، بهترین راه این است، در این کودکان اطمینان‌بخشی ایجاد کنیم و با تمرین و تکرار و صحبت کردن در حضور والدین و همچنین با تشویق کردن و هدیه دادن اولیا مدرسه به این کودکان، در رفع کمرویی آنان تلاش کنیم.

 وی در خصوص کسب عزت نفس در کودکان گفت: عزت نفس یعنی احساس خود ارزشمندی، مسلماً واکنش اعضای خانواده در کسب عزت نفس کودک بسیار تاثیر گذار است، او روش صحیح و به اندازه تشویق کردن کودک را، در ایجاد عزت نفس او بسیار موثر دانست.

 کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که عزت نفس چه تفاوتی با اعتماد به نفس دارد، گفت: اعتماد به نفس به میزان توانمندی های فرد بستگی دارد اما عزت نفس به ابعاد ارزشی شخص باز می گردد. وی گفت: کمبود عزت نفس در کودکان، احساس شادکامی را در کودکان تحت تاثیر قرار می دهد.

 دکتر رشیدی با بیان انواع سبک های فرزندپروری، بهترین سبک فرزندپروری را مقتدرانه دانست که در این روش، والدین با صمیمیت و به طور منطقی به خواسته های فرزند خود عمل می کنند.

 دکترای فلسفه تعلیم و تربیت در پاسخ به این سوال که چرا بعضی از کودکان در ورود به محیط های جدید مانند مهدکودک یا مدرسه دچار هراس و ناراحتی می‌شوند، گفت: باید در کودکان احساس تعلق به محیط ایجاد شود تا احساس راحتی کنند، باید با روش های صحیح این احساس تعلق را قبل از ورود به محیط جدید و همچنین در روزها و هفته های ابتدایی ورود، در آنها ایجاد کرد.

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف