اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 3 آبان 1401

غلظت خون

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

4

غلظت خون

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان ۸/۲/ ۱۴۰۱، مجری برنامه میزبان دکتر آرش انوشیروانی فوق تخصص خون و سرطان بالغین و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص غلظت خون به گفتگو پرداختند.

انوشیروانی در پاسخ به این سوال که معیار سنجش غلظت خون چیست؛ گفت:

خون از مواد مختلفی تشکیل شده است، از جمله: گلبول سفید که در دفاع بدن نقش دارد؛ پلاکت ها، نقش در انعقاد خون دارند و همچنین گلبول های قرمز که جزء بسیار مهمی از خون را تشکیل می دهند و وظیفه مهم انتقال اکسیژن به ارگان های مختلف بدن را به عهده دارند. این گلبول ها برای رساندن اکسیژن باید از رگ های بدن عبور کنند، این رگ ها در اندازه های مختلفی وجود دارند، رگ های کوچک مویرگ نام دارند که نقش مهمی در رساندن عناصر داخلی بدن ایفا می کنند. در این میان بخش اعظم خون رسانی به سلول های مغز، توسط مویرگ ها انجام می شود، البته خونرسانی به ریه و کلیه ها نیز از طریق مویرگ ها انجام می گیرد.

وی گفت: اندازه، شکل، تعداد و کیفیت کار گلبول های قرمز باید نرمال واستاندارد باشد تا بتواند وظیفه خود که انتقال اکسیژن به بافت های بدن است را، به خوبی انجام دهد. اگر تعداد گلبول های قرمز کاهش پیدا کند، فرد مبتلا به کم خونی می شود و اگر مقدار گلبول های قرمز از میزان استاندارد بیشتر شود، این فرد دچار غلظت خون و یا به اصطلاح پرخونی شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، علائم غلظت خون را شامل: سردرد، سرگیجه و عدم تمرکز دانست و گفت: تنگی نفس به دلیل خون رسانی نامناسب به ریه ها و همچنین خارش پوست پس از استحمام، از دیگر علائم غلظت خون محسوب می شوند.

وی گفت: تشخیص غلظت خون، شامل: شرح حال و معاینه، همراه با درخواست آزمایشات کامل است. اگر میزان هموگلوبین در بانوان بیشتر از ۱۶ میلی گرم در دسی لیتر و در آقایان بیشتر از ۱۸ میلی گرم در دسی لیتر باشد و همچنین به تناسب آن میزان هماتوکریت افزایش پیدا کند، این فکر که ممکن است فرد دچار غلظت خون باشد را در ذهن ایجاد می کند. برای اطمینان از صحت آزمایش، یک بار دیگر آزمایش را تکرار میکنیم. در صورت بالا بودن هموگلوبین، میزان اکسیژن خون را اندازه گیری می کنیم، در صورتی که اکسیژن خون کم شده باشد، هموگلوبین به صورت جبرانی، افزایش پیدا کرده است که این کم خونی را با علت ثانویه، می نامیم، سپس سونوگرافی و اکوی قلبی و در مواردی سی تی اسکن درخواست می شود در صورتی که علت ثانویه کمتر مطرح شود، ممکن است به سمت آزمایشات ژنتیکی هم برویم.

 

وی گفت: آزمایشات ژنتیکی به ما نشان می‌دهد، که منشاء اولیه کم خونی مغز استخوان است یا خیر، وی به بیماران توصیه کرد: دخانیات را ترک کنند، اگر در ارتفاعات زندگی می کنند، محل زندگی خود را تغییر دهند و اگر بیماری هایی به طور ثانویه عامل باعث غلظت خون شده‌ است، به دنبال درمان این بیماری ها باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر کم خونی علل اولیه داشته باشد، باید وضعیت مغز استخوان و دیگر اعضای بدن، مانند: کبد و طحال را بررسی کنیم.

وی گفت: در بیمارانی که غلظت خون باعث عوارضی چون ایجاد لخته، گیجی، منگی و کاهش سطح هوشیاری شده باشد، فصد خون با نظر پزشک انجام می شود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا داروهای رقیق کننده برای پیشگیری از غلظت خون توصیه می‌شوند گفت: به جهت پیشگیری از غلظت خون رقیق کننده ها توصیه نمی شوند، بسیاری از اوقات بیمار مبتلا به غلظت خون، به مصرف آسپرین با دوز پایین توصیه می شود، که تا حد امکان از عوارض غلظت خون جلوگیری کند، مصرف آسپرین تنها باید با نظر پزشک انجام گیرد، تا منافع و معایب آن برای بیمار سنجیده شود.

وی در پاسخ به این سوال که مصرف قرص زیاد آهن ممکن است فرد را به غلظت خون مبتلا کند، گفت: مصرف قرص آهن قاعده دارد و توصیه می شود مصرف آهن، تنها با توصیه پزشک انجام شود.

کارشناس برنامه پاسخ به این سوال: که آیا اهدای خون هم می‌تواند باعث کاهش غلظت خون شود، گفت: اهدای خون در خانم ها سه بار در سال و در آقایان ۴بار در سال مجاز است ، مگر اینکه فرد مبتلا به کم خونی یا فشار خون باشد که در این صورت برای فرد ایجاد محدودیت می‌کند. وی گفت: خون دادن تا حدی به کاهش غلظت خون کمک می کند اما به کسانی که غلظت خون جدی و شدید دارند، فصد خون البته با نظر پزشک، توصیه می شود.

انوشیروانی گفت: در افرادی که به مدت طولانی کم‌آبی و ناشتایی را تجربه می‌کنند و یا افرادی که دچار اختلالات عصبی هستند، میزان آب میان بافتی تغییر می‌کند و به طور کاذب میزان هموگلوبین خون در آزمایش بالا نشان داده می شود. او به انجام آزمایش خون، در شرایط استاندارد و نرمال اشاره کرد.

کارشناس برنامه گفت: افرادی که دخانیات استفاده می کنند، در خونشان، میزان اکسیژن کم و دی اکسید کربن بالا دارند.

او به افرادی که غلظت خون دارند، توصیه کرد: از مصرف زیاد گوشت قرمز و فرآورده های آن پرهیز کنند و به جای آن از ترکیبات پروتئینی سفید، مانند: گوشت مرغ و ماهی استفاده کنند، همچنین مصرف سبزیجات را در غذای روزانه فراموش نکنند.

 

آخرین اخبار

پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی

نظرات

مانده : (1000) حرف