اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 8 آبان 1401

بیماری دست، پا و دهان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

بیماری دست، پا و دهان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک ۸/۷/ ۱۴۰۱، مجری برنامه میزبان دکتر فریبا شیروانی فوق تخصص بیماریهای عفونی کودکان وعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود و در خصوص بیماری دست، پا و دهان به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که بیماری دست، پا و دهان (HFMD) در کودکان و نوزادان، چه نوع بیماری است، گفت: این بیماری از گروه بیماریهای عفونی و بثوری است و باعث ایجاد ضایعاتی در سطح پوست و مخاط دهان می شود.

علت بروز این بیماری، ویروسی از گروه آنترو ویروس ها است که همراه با ضایعات پوستی و مخاطی و همچنین تب، تظاهر پیدا می کند، البته بیشتر همراه با ضایعات پوستی است و گاهی با تب و گاهی بدون تب بروز می کند. ضایعات در تمام دهان از جمله زبان و حلق، مشاهده می شوند. این بیماری با ضایعات جلدی که بسیار متنوع است، خود را بر کناره های خارجی دست و پا، کف دست و کف پا نشان می‌دهد.تنوع این ضایعات به حدی است که گاهی برای تشخیص صحیح، نیاز به نمونه برداری از ضایعات می باشد.

شیروانی در خصوص علائم بیماری گفت: کاهش تمایل به خوردن و نوشیدن به دلیل وجود ضایعات در دهان کودک، از مهمترین علائم این بیماری است، در مرحله بعد، ضایعات پوستی، معمولا بر کف دست ها، کف پاها، ناحیه تناسلی و خط پوشک خود را نشان می دهد، این ضایعات معمولا دردناک نیستند و خارش هم ندارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این بیماری مسری است و از طریق تماس پوستی با فرد آلوده، استنشاق ترشحات تنفسی فرد آلوده هنگام عطسه و سرفه و همچنین انتقال از طریق مدفوع، صورت می گیرد. احتمال انتقال این بیماری به خواهر و برادر کودک مبتلا به ویروس وحتی والدین وجود دارد، بنابراین رعایت بهداشت و کنترل راههای انتقال بیماری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی یادآور شد: این بیماری خود کنترل شونده است و تنها راه درمان، کنترل تب با استفاده از تب برهایی مانند استامینوفن و بروفن است، مصرف نوشیدنی های خنک وغذاهای نرم و پر پروتئین نیز توصیه می شود. خانواده ها توجه کنند: اگر ضایعه شبیه آبله مرغان باشد، مصرف بروفن ممنوع است و تنها استفاده از استامینوفن مجاز می باشد. استفاده از دهانشویه در بچه های کوچکتر مقدور نیست اما در کودکان بزرگتر می توان از دهانشویه هایی که از مخاط ها محافظت می کنند، استفاده کرد. ویتامین ها نیز از جمله داروهای کمک کننده هستند.

وی گفت: ناخنهای کودک مبتلا به این بیماری ممکن است مدتی بعد، تغییر شکل دهد و بیفتد. این علامت نگران کننده نیست و از عوارض احتمالی بیماری می باشد.

دکتر شیروانی بروز علائم قلبی و مغزی در مبتلایان به این بیماری را، از جمله عوارض بسیار نادر این بیماری دانست، وی همچنین استفاده از دهانشویه ها و پمادهای کورتون دار را ممنوع دانست‌.

 

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف