اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 8 آبان 1401

بیماری دست، پا و دهان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

بیماری دست، پا و دهان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک ۸/۷/ ۱۴۰۱، مجری برنامه میزبان دکتر فریبا شیروانی فوق تخصص بیماریهای عفونی کودکان وعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود و در خصوص بیماری دست، پا و دهان به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که بیماری دست، پا و دهان (HFMD) در کودکان و نوزادان، چه نوع بیماری است، گفت: این بیماری از گروه بیماریهای عفونی و بثوری است و باعث ایجاد ضایعاتی در سطح پوست و مخاط دهان می شود.

علت بروز این بیماری، ویروسی از گروه آنترو ویروس ها است که همراه با ضایعات پوستی و مخاطی و همچنین تب، تظاهر پیدا می کند، البته بیشتر همراه با ضایعات پوستی است و گاهی با تب و گاهی بدون تب بروز می کند. ضایعات در تمام دهان از جمله زبان و حلق، مشاهده می شوند. این بیماری با ضایعات جلدی که بسیار متنوع است، خود را بر کناره های خارجی دست و پا، کف دست و کف پا نشان می‌دهد.تنوع این ضایعات به حدی است که گاهی برای تشخیص صحیح، نیاز به نمونه برداری از ضایعات می باشد.

شیروانی در خصوص علائم بیماری گفت: کاهش تمایل به خوردن و نوشیدن به دلیل وجود ضایعات در دهان کودک، از مهمترین علائم این بیماری است، در مرحله بعد، ضایعات پوستی، معمولا بر کف دست ها، کف پاها، ناحیه تناسلی و خط پوشک خود را نشان می دهد، این ضایعات معمولا دردناک نیستند و خارش هم ندارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این بیماری مسری است و از طریق تماس پوستی با فرد آلوده، استنشاق ترشحات تنفسی فرد آلوده هنگام عطسه و سرفه و همچنین انتقال از طریق مدفوع، صورت می گیرد. احتمال انتقال این بیماری به خواهر و برادر کودک مبتلا به ویروس وحتی والدین وجود دارد، بنابراین رعایت بهداشت و کنترل راههای انتقال بیماری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی یادآور شد: این بیماری خود کنترل شونده است و تنها راه درمان، کنترل تب با استفاده از تب برهایی مانند استامینوفن و بروفن است، مصرف نوشیدنی های خنک وغذاهای نرم و پر پروتئین نیز توصیه می شود. خانواده ها توجه کنند: اگر ضایعه شبیه آبله مرغان باشد، مصرف بروفن ممنوع است و تنها استفاده از استامینوفن مجاز می باشد. استفاده از دهانشویه در بچه های کوچکتر مقدور نیست اما در کودکان بزرگتر می توان از دهانشویه هایی که از مخاط ها محافظت می کنند، استفاده کرد. ویتامین ها نیز از جمله داروهای کمک کننده هستند.

وی گفت: ناخنهای کودک مبتلا به این بیماری ممکن است مدتی بعد، تغییر شکل دهد و بیفتد. این علامت نگران کننده نیست و از عوارض احتمالی بیماری می باشد.

دکتر شیروانی بروز علائم قلبی و مغزی در مبتلایان به این بیماری را، از جمله عوارض بسیار نادر این بیماری دانست، وی همچنین استفاده از دهانشویه ها و پمادهای کورتون دار را ممنوع دانست‌.

 

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف