اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 15 آبان 1401

تعویض مفصل زانو

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

تعویض مفصل زانو

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ 14/08 /۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر علی ترکمان متخصص جراحی استخوان و مفاصل و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص تعویض مفصل زانو به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه، تعویض مفصل زانو را یکی از عمل های موفق ارتوپدی دانست و آرتروز زانو را از شایع‌ترین عوامل کم تحرکی و ناتوانی در افراد ذکر کرد و گفت: این عمل، حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد با موفقیت همراه است.

وی در پاسخ به این سوال، که عمل تعویض مفصل زانو، چه زمانی برای افراد توصیه می‌شود، گفت: در موارد خفیف سائیدگی زانو، فیزیوتراپی و در موارد با شدت بیشتر، از دارو درمانی همراه با فیزیوتراپی استفاده می کنیم، اما در آرتروز های شدید که تغییر شکل در مفصل زانو ایجاد شده باشد و فرد متحمل درد شدید همراه با محدودیت حرکت باشد، عمل تعویض مفصل زانو، پیشنهاد میشود.

ترکمان در پاسخ به این سوال، که مفصل مصنوعی زانو شامل چه قسمتهایی است، گفت: مفصل مصنوعی زانو، از سه قسمت تشکیل شده است، یک پروتز روی ران، یک پروتز روی ساق و یک پروتز که حرکت راحت دو پروتز قبلی را امکان پذیر می سازد.

وی تاکید کرد: به وسیله عمل تعویض مفصل زانو، افرادی را که پای پرانتزی دارند و یا پاهای آنها به شکل X، تغییر شکل یافته است اصلاح می کنیم، تا درد و ناراحتی این افراد را کاهش دهیم. او از محدودیت حرکتی بعد از عمل تعویض مفصل زانو، به دو زانو نشستن و چهار زانو نشستن اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال، که عمر پروتزها چقدر است، گفت: عمر متوسط پروتزها حدود ۱۵ تا ۲۰ سال است، وی تاکید کرد: انجام ۳ کار، برای افزایش طول عمر پروتز ها ضروری است:

۱-کنترل وزن

۲-تقویت استخوانها

۳-تقویت عضلات اطراف مفاصل

افراد پس از عمل تعویض مفصل زانو، با انجام این اقدامات عمر پروتز خود را بیشتر می کنند.

جراح مفاصل و استخوان، در پاسخ به این سوال که بعد از عمل تعویض مفصل زانو چه مدت نیاز به استراحت می باشد، گفت: استراحت مطلق به هیچکس توصیه نمی‌شود و از فردای عمل، فرد می تواند حرکت کند و هر چه فعالیت را زودتر آغاز کند، بهبودی کامل، سریع تر اتفاق می‌افتد.

او گفت: ترمیم زخم عمل این جراحی، به دو الی سه هفته زمان نیاز دارد، هرچه عصا و زانوبند بعد از عمل، زودتر کنار گذاشته شود و فرد سریعتر در جهت تقویت عضله و حرکت مفصل، راه رفتن عادی را شروع کند، بهبودی زودتر حاصل می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر بعد از تعویض مفصل زانو، فرد بتواند ۱۲۰ درجه حرکت در مفصل زانو داشته باشد، ایده آل است، البته در تمام مدت بعد از عمل محدودیت دو زانو و چهار زانو نشستن وجود دارد. وی همچنین به تعویض پانسمان یک روز درمیان مفصل زانو، برای بهبود سریعتر زخم محل جراحی، توصیه کرد.

ترکمان در پاسخ به این سوال، که آیا عمل تعویض مفصل زانو، حتماً نیاز به بیهوشی عمومی دارد، گفت: افراد نیازمند به تعویض مفصل زانو، معمولا در سنین بالای۶۰ سال هستند و اغلب دچار بیماری‌های زمینه‌ای، مانند: دیابت، بیماری قلبی عروقی و .....،می باشند، که بیهوشی این افراد بر اساس مشاوره قلب انجام می گیرد. اکثر افرادی که تحت عمل تعویض مفصل زانو قرار می گیرند، تحت بیهوشی اسپاینال (کمری) قرار می گیرند، این عمل به یک الی یک و نیم ساعت زمان، نیاز دارد.

وی گفت: بعد از عمل تعویض مفصل زانو، بالا و پایین رفتن از پله ها، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، او همچنین به استفاده از توالت فرنگی در این افراد، توصیه کرد‌.

همچنین تاکید کرد: دیابت منعی برای تعویض مفصل زانو محسوب نمی‌شود، به شرط آنکه با اندازه گیری هموگلوبین A1C این عدد زیر ۷ باشد، در صورتیکه A1C بالای ۸ باشد، احتمال عدم ترمیم زخم و بروز عفونت بیشتر است.

مشاهده برنامه

 

آخرین اخبار

نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها

نظرات

مانده : (1000) حرف