اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 18 آبان 1401

رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ 1401/08/17، مجری برنامه میزبان دکتر بابک شکارچی رادیولوژیست، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش و معاونت آموزشی پژوهشی نظام پزشکی بود و در خصوص رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که رادیولوژی مداخله ای چیست، گفت: دنیای رادیولوژی به عنوان یک مشاور در خدمت پزشکان است و در تشخیص صحیح، به بیماران کمک می کند. وی گفت: در گذشته تهاجمی ترین کار، آنژیوگرافی قلب بود، با وارد شدن دستگاه های دیجیتال، تصویر برداری سه بعدی هم امکان پذیر شد، اما در حال حاضر رادیولوژی در بحث درمان نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

دکتر شکارچی، یکی دیگر از امکانات جدید دنیای رادیولوژی را، سی تی آنژیوگرافی نامید، که دسترسی به عروق نقاط مختلف بدن را امکان پذیر می سازد، مثلاً درآنژیوگرافی قلب، تنگی ها مشخص می شود، همچنین با انجام آنژیوگرافی مغز، کلیه ها، ریه، کبد و ارگانهای داخل شکمی، دسترسی به این عروق، جهت تشخیص و اقدامات درمانی امکان پذیر میباشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش گفت: گاهی برای نمونه برداری از توده ها، با اختصاص دادن گاید سونوگرافی(راهنمای سونوگرافی) سی تی اسکن و ام آر آی تشخیصی انجام می‌شود و نمونه برداری تشخیصی، با عوارض کمتری انجام می گیرد.

وی گفت: با تزریق ماده حاجب در داخل عروق محیطی و همراه با آن، گرفتن عکس های رادیولوژی تشخیصی، بدون تهاجم امکان پذیر شده است. گاهی انجام آنژیوگرافی، تنها به جهت تشخیص صورت نمی‌گیرد و بسیاری از درمان‌ها، از این طریق انجام می پذیرد. رادیولوژی مداخله ای، با تزریق مستقیم داروها به توده ها، درمان های موضعی، بدون داشتن عوارض دارویی، برای دیگر نقاط بدن را امکان پذیر ساخته است..

این متخصص رادیولوژی گفت: امروزه نمونه برداری از توده های پستان توسط دستگاه های رادیولوژی، با دقت بسیار بیشتری امکان پذیر شده است، وی گفت: اکنون که می توان به توده نزدیک شد و نمونه برداری کرد، می توان اقدامات درمانی دیگری را نیز توسط رادیولوژی برای بیمار انجام داد، به طور مثال پس از انجام عمل های شکمی و ایجاد آبسه های شکمی پس از جراحی، رادیولوژی مداخله ای میتواند با کار گذاشتن شلنگ های تخلیه، به درمان آبسه کمک کند، همچنین در مورد کبد می تواند با تزریق مستقیم دارو به ضایعات کبدی، درمانی را امکان پذیر سازد تا دیگر قسمت های بدن تحت تاثیر عوارض دارویی قرار نگیرند.

وی گفت: امروزه، تخلیه دیسک های کمری توسط لیزر، با دستگاه های رادیولوژی امکان پذیر شده است، البته باید در انتخاب بیمار دقت کرد که بیمار از کدام اقدامات درمانی بیشتر سود می‌برد. وی گفت: هر جایی از بدن که رگ باشد رادیولوژی مداخله ای معنا پیدا می کند. بسیاری از ضایعات پوستی نیز با رادیولوژی مداخله ای درمان می‌شوند، هر جایی که کاترهای رادیولوژی، امکان ورود داشته باشند، مانند: انتهای انگشتان دست، درمان های رادیولوژی امکان پذیر است.

دکتر شکارچی یادآور شد خیلی از بیماری های عروقی مانند: تنگی عروق کلیوی، تنگی عروق مغزی و.... می‌تواند از طریق رادیولوژی مداخله ای درمان شود.

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها

نظرات

مانده : (1000) حرف