اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 24 آبان 1401

درمان های دیابت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

7

درمان های دیابت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ23/8/1401 مجری برنامه میزبان هاله چهره گشا، فوق تخصص غدد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص درمان های دیابت به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که درمان دیابت، شامل انجام چه کارهایی است گفت: امروزه درمان دیابت، تنها کنترل قند خون نیست، بلکه کنترل فشارخون، کنترل چربی خون، قطع سیگار و دخانیات، افزایش فعالیت فیزیکی و ورزش و همچنین داشتن تغذیه صحیح است.

وی ادامه داد: برای کنترل قند خون یکسری از درمان ها دارویی است و دسته دیگر هم، تزریق انواع انسولین ها است، در این بین یک سری مواد نیز به کنترل قند خون کمک می کنند که آنها را به عنوان داروهای گیاهی می شناسیم. وی تاکید کرد: استفاده از داروهای گیاهی، هرگز نمی‌تواند جایگزین درمان های اصلی شود بلکه در کنار درمان‌های دارویی به کنترل قند خون کمک می کند.

این متخصص غدد تاکید کرد؛ هدف ما در بیماری دیابت، کنترل قند خون است چه با داروها و چه با کمک انسولین، وقتی قند خون فرد کنترل شود از عوارض بیماری جلوگیری خواهد شد. گاهی بیماران اصرار دارند که داروها را قطع کنند و تنها با مصرف داروهای گیاهی به کنترل قند خود بپردازند؛ که کاملاً اشتباه است.

چهره گشا، متفورمین را از مهمترین داروهای خوراکی در درمان بیماری دیابت نوع ۲ دانست و تاکید کرد: اگر قرار باشد، داروهای کنترل کننده قند خون دیگری برای درمان فرد اضافه شود، سعی می کنیم متفورمین را ادامه دهیم و تنها در موارد خاصی که فرد مشکل کلیوی یا کبدی پیدا کرده باشد مجبور به قطع متفورمین هستیم.

وی ادامه داد: متفورمین کمک می کند تا انسولین داخل خون بهتر کار کند و اصطلاحاً مقاومت به انسولین را کم میکند، بدین ترتیب کارایی انسولین در بدن بالاتر می رود، او تاکید کرد: این باور غلط است که متفورمین باعث ایجاد مشکل در کلیه ها میشود، برعکس؛ متفورمین نقش حفاظتی در مقابل کلیه ها دارد و از نارسایی کلیه جلوگیری میکند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، انسولین شیری و آبکی(ریگولار و NPH قلم انسولین و پمپ های انسولین را سه روش اصلی، ورود انسولین به بدن دانست. وی افزود: افراد هنگام تزریق انسولین، باید از روش «گردش تزریق انسولین» استفاده کنند تا از ایجاد عارضه تزریق ممتد انسولین در یک محل مصون بمانند.

چهره گشا گفت: تزریق انسولین بهترین درمان دیابت است و افراد نباید به بهانه ترس از سوزن این درمان موثر و مهم را کنار بگذارند، در حال حاضر سر سوزن های سرنگ انسولین بسیار کوتاه و نازک هستند، وی توصیه کرد: سوزن های اندازه ۴ و ۵ میلیمتر باید به طور عمودی تزریق شوند اما سوزن های ۶ و ۸ میلیمتری باید مایل تزریق شوند تا احتمال تزریق عضلانی آنها از بین برود، تزریق انسولین حتماً باید زیر جلدی انجام شود زیرا تزریق عضلانی، اثر کنترلی کمتر و با احتمال افت یا افزایش قند خون بیشتری همراه است.

این متخصص غدد، استفاده مکرر از هر سر سوزن را باعث کندی تزریق و درد هنگام تزریق دانست و گفت: در استفاده مکرر از سر سوزن، ممکن است تکه ای از آن وارد پوست شود و ایجاد التهاب کند، به همین جهت، توصیه کرد: تعداد دفعات استفاده از یک سر سوزن را به ۱ الی ۲ بار منحصر کنید.

مشاهده برنامه

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف