اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 23 آذر 1401

قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، با حضور در برنامه زنده کشیک سلامت و با اشاره به قانون هوای پاک گفت: گرچه این قانون بسیار مترقی است، اما دستورالعمل‌های اجرایی آن، به‌گونه‌ای تنظیم شده است، که گویی قرار نیست هرگز اجرا شود.

0

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، با حضور در برنامه زنده کشیک سلامت و با اشاره به قانون هوای پاک گفت: گرچه این قانون بسیار مترقی است، اما دستورالعمل‌های اجرایی آن، به‌گونه‌ای تنظیم شده است، که گویی قرار نیست هرگز اجرا شود.

سمیه رفیعی افزود: در بحث آلودگی هوا بسیار جدی عمل می کنیم و تمام مدیران و معاونان ۲۳ سازمانی که مشمول قانون هوای پاک می‌شدند و ترک فعل داشتند را، اعمال قانون کرده ایم ، در حال حاضر پرونده‌های این سازمان ها، در شعبه یک دادسرای کارکنان دولت باز است.

وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه، درخصوص اجرایی شدن آیین‌نامه هوای پاک گفت: در جلسه‌ای که به تازگی برگزار شد، شخصا از وزارت صمت سؤال کردم: مگر می‌شود در بحث آلودگی هوا یک بام و دو هوا عمل کرد؟!

وی تاکید کرد: قانون هوای پاک ۳۴ ماده دارد، که قسمت عمده آن، به حمل‌ونقل مربوط می‌شود، که مسئول آن وزرات صمت است، اما این وزراتخانه، چند هفته پیش آیین‌نامه‌ای ارائه داد: که برای واردات خوردو، استاندارد یورو۶، نادیده گرفته شود، که به صراحت با آن مخالفت شد.
این نماینده مجلس، با اشاره به اینکه: خودرو در کشورما، کالای سرمایه‌ای است، ادامه داد: چرا ما باید خودروهایی را وارد کشور کنیم، که در کشورهای دیگر مجاز به تردد نیستند و سال‌ها در پارکینگ‌ها متوقف بوده اند.

سمیه رفیعی ادامه داد: آلودگی‌ هوا، بین ۷ تا ۱۱ میلیارد دلار به کشور ضرر اقتصادی وارد می‌کند، اما چون این خسارت غیرمستقیم است، مسئولان آن را جدی نمی‌گیرند.

وی با اشاره به تعطیلی مدارس، به علت آلودگی هوا، گفت: چگونگی اجرای این قانون بسیار مهم است و باید برای مادران شاغل تمهیداتی در قانون لحاظ شود، خود من در روزهای آلودگی هوا، به‌عنوان یک مادر،گاهی مجبور می‌شوم که فرزندم از خانه خارج کنم و او را به‌جای ببرم که از مدرسه‌اش دورتر است.
این نماینده مجلس گفت: به نظر می‌رسد، آلودگی هوا تنها به مانند، کلید واژه ای همیشگی، به شهرهای بزرگ متصل شده است، وی همچنین گفت: پژوهشگران، دلیل اصلی عدم اجرای راهکارهای پیشگیری و مبارزه با آلودگی هوا را، نبودن بودجه و عدم تخصیص منابع اعتباری کافی ذکر می کنند.
برنامه کشیک سلامت، روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت ۱۸به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف