اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 23 آذر 1401

قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، با حضور در برنامه زنده کشیک سلامت و با اشاره به قانون هوای پاک گفت: گرچه این قانون بسیار مترقی است، اما دستورالعمل‌های اجرایی آن، به‌گونه‌ای تنظیم شده است، که گویی قرار نیست هرگز اجرا شود.

0

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، با حضور در برنامه زنده کشیک سلامت و با اشاره به قانون هوای پاک گفت: گرچه این قانون بسیار مترقی است، اما دستورالعمل‌های اجرایی آن، به‌گونه‌ای تنظیم شده است، که گویی قرار نیست هرگز اجرا شود.

سمیه رفیعی افزود: در بحث آلودگی هوا بسیار جدی عمل می کنیم و تمام مدیران و معاونان ۲۳ سازمانی که مشمول قانون هوای پاک می‌شدند و ترک فعل داشتند را، اعمال قانون کرده ایم ، در حال حاضر پرونده‌های این سازمان ها، در شعبه یک دادسرای کارکنان دولت باز است.

وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه، درخصوص اجرایی شدن آیین‌نامه هوای پاک گفت: در جلسه‌ای که به تازگی برگزار شد، شخصا از وزارت صمت سؤال کردم: مگر می‌شود در بحث آلودگی هوا یک بام و دو هوا عمل کرد؟!

وی تاکید کرد: قانون هوای پاک ۳۴ ماده دارد، که قسمت عمده آن، به حمل‌ونقل مربوط می‌شود، که مسئول آن وزرات صمت است، اما این وزراتخانه، چند هفته پیش آیین‌نامه‌ای ارائه داد: که برای واردات خوردو، استاندارد یورو۶، نادیده گرفته شود، که به صراحت با آن مخالفت شد.
این نماینده مجلس، با اشاره به اینکه: خودرو در کشورما، کالای سرمایه‌ای است، ادامه داد: چرا ما باید خودروهایی را وارد کشور کنیم، که در کشورهای دیگر مجاز به تردد نیستند و سال‌ها در پارکینگ‌ها متوقف بوده اند.

سمیه رفیعی ادامه داد: آلودگی‌ هوا، بین ۷ تا ۱۱ میلیارد دلار به کشور ضرر اقتصادی وارد می‌کند، اما چون این خسارت غیرمستقیم است، مسئولان آن را جدی نمی‌گیرند.

وی با اشاره به تعطیلی مدارس، به علت آلودگی هوا، گفت: چگونگی اجرای این قانون بسیار مهم است و باید برای مادران شاغل تمهیداتی در قانون لحاظ شود، خود من در روزهای آلودگی هوا، به‌عنوان یک مادر،گاهی مجبور می‌شوم که فرزندم از خانه خارج کنم و او را به‌جای ببرم که از مدرسه‌اش دورتر است.
این نماینده مجلس گفت: به نظر می‌رسد، آلودگی هوا تنها به مانند، کلید واژه ای همیشگی، به شهرهای بزرگ متصل شده است، وی همچنین گفت: پژوهشگران، دلیل اصلی عدم اجرای راهکارهای پیشگیری و مبارزه با آلودگی هوا را، نبودن بودجه و عدم تخصیص منابع اعتباری کافی ذکر می کنند.
برنامه کشیک سلامت، روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت ۱۸به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف