اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 23 آذر 1401

قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، با حضور در برنامه زنده کشیک سلامت و با اشاره به قانون هوای پاک گفت: گرچه این قانون بسیار مترقی است، اما دستورالعمل‌های اجرایی آن، به‌گونه‌ای تنظیم شده است، که گویی قرار نیست هرگز اجرا شود.

0

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، با حضور در برنامه زنده کشیک سلامت و با اشاره به قانون هوای پاک گفت: گرچه این قانون بسیار مترقی است، اما دستورالعمل‌های اجرایی آن، به‌گونه‌ای تنظیم شده است، که گویی قرار نیست هرگز اجرا شود.

سمیه رفیعی افزود: در بحث آلودگی هوا بسیار جدی عمل می کنیم و تمام مدیران و معاونان ۲۳ سازمانی که مشمول قانون هوای پاک می‌شدند و ترک فعل داشتند را، اعمال قانون کرده ایم ، در حال حاضر پرونده‌های این سازمان ها، در شعبه یک دادسرای کارکنان دولت باز است.

وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه، درخصوص اجرایی شدن آیین‌نامه هوای پاک گفت: در جلسه‌ای که به تازگی برگزار شد، شخصا از وزارت صمت سؤال کردم: مگر می‌شود در بحث آلودگی هوا یک بام و دو هوا عمل کرد؟!

وی تاکید کرد: قانون هوای پاک ۳۴ ماده دارد، که قسمت عمده آن، به حمل‌ونقل مربوط می‌شود، که مسئول آن وزرات صمت است، اما این وزراتخانه، چند هفته پیش آیین‌نامه‌ای ارائه داد: که برای واردات خوردو، استاندارد یورو۶، نادیده گرفته شود، که به صراحت با آن مخالفت شد.
این نماینده مجلس، با اشاره به اینکه: خودرو در کشورما، کالای سرمایه‌ای است، ادامه داد: چرا ما باید خودروهایی را وارد کشور کنیم، که در کشورهای دیگر مجاز به تردد نیستند و سال‌ها در پارکینگ‌ها متوقف بوده اند.

سمیه رفیعی ادامه داد: آلودگی‌ هوا، بین ۷ تا ۱۱ میلیارد دلار به کشور ضرر اقتصادی وارد می‌کند، اما چون این خسارت غیرمستقیم است، مسئولان آن را جدی نمی‌گیرند.

وی با اشاره به تعطیلی مدارس، به علت آلودگی هوا، گفت: چگونگی اجرای این قانون بسیار مهم است و باید برای مادران شاغل تمهیداتی در قانون لحاظ شود، خود من در روزهای آلودگی هوا، به‌عنوان یک مادر،گاهی مجبور می‌شوم که فرزندم از خانه خارج کنم و او را به‌جای ببرم که از مدرسه‌اش دورتر است.
این نماینده مجلس گفت: به نظر می‌رسد، آلودگی هوا تنها به مانند، کلید واژه ای همیشگی، به شهرهای بزرگ متصل شده است، وی همچنین گفت: پژوهشگران، دلیل اصلی عدم اجرای راهکارهای پیشگیری و مبارزه با آلودگی هوا را، نبودن بودجه و عدم تخصیص منابع اعتباری کافی ذکر می کنند.
برنامه کشیک سلامت، روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت ۱۸به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

آخرین اخبار

برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402

نظرات

مانده : (1000) حرف