اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 26 آذر 1401

بدخیمی های روده بزرگ

برنامه سروان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

بدخیمی های روده بزرگ

برنامه سروان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما متخصص رادیو آنکولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص بدخیمی های روده بزرگ به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه، با بیان اینکه این سرطان دومین سرطان شایع در مردان و سومین سرطان شایع در زنان کشور است، ضخیم شدن مخاط دیواره روده را، بدخیمی روده بزرگ نامید. وی افزود: اکثر پولیپ های روده خوش خیم هستند، اما ممکن است در طول زمان، تبدیل به توده های سرطانی شوند.

کارشناس برنامه، پیشگیری، تشخیص به موقع و درمان صحیح را، اصول اولیه برخورد با انواع سرطانها دانست.، وی گفت: سرطان کولون از نظر ژنتیک از تنوع زیادی برخوردار است، که از نوع بدون علامت، تا متاستاز و درگیری کبد، خود را نشان میدهد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که عوامل خطر ساز سرطان روده بزرگ کدامند؟، گفت: در کشورهای توسعه یافته و صنعتی که غذاهای پرکالری و پر انرژی بیشتر مصرف می شوند، آمار سرطان روده بزرگ، بیشتر است، هرچه مصرف غذاهایی که اجابت مزاج افراد را زیادتر کنند( مصرف فیبر ها) بیشتر باشد، حرکت مواد سرطان زا در روده با سرعت بیشتری انجام میشود و با خروج عوامل سرطان زا از بدن، احتمال ابتلا به سرطان کمتر می شود.

وی افزود: فست فودها و غذاهای فرآوری شده و انواع گوشت های کبابی، پلی کربن هایی را تولید می‌کنند، که به دیواره روده می چسبند و می توانند، عامل ایجاد کننده سرطان روده بزرگ باشند. در این بیماری، نوع سبک زندگی بسیار مهم است، اگر در سبک زندگی افراد، تحرک کافی و غذای سالم وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به سرطان کولون کمتر خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سیگار و الکل را جزو دیگر عوامل ایجاد کننده سرطان برشمرد، او همچنین از سن، به عنوان یک عامل مهم در بروز این سرطان نام برد، و گفت: هرچه سن فرد، بالاتر رود، احتمال بروز این سرطان بیشتر خواهد شد.

این استاد دانشگاه، در پاسخ به این سوال: که چه عواملی در زمان انجام غربالگری این بیماری اثر گذار است؟، گفت: ژنتیک و سابقه خانوادگی و همچنین سابقه ابتلاء فرد به انواع دیگر سرطان ها، در سن انجام غربالگری روده بزرگ مؤثر است.

او همچنین به اهمیت تشخیص زودرس این سرطان، در درمان پذیری سریعتر و راحت تر این بیماری اشاره کرد.

وی یادآوری کرد: اولین غربالگری این بیماری در ۵۰ سالگی انجام می شود، اما افرادی که سابقه خانوادگی دارند (افراد درجه اول خانواده آنها، ابتلا به سرطان روده بزرگ، پستان، تخمدان ویا رحم داشته باشند) این غربالگری زودتر انجام میشود. این غربالگری، شامل: آزمایش یافتن خون مخفی در مدفوع، معاینه داخلی و انجام کولونوسکوپی میباشد.

وی در پاسخ به این سوال: که در صورت انجام کولونوسکوپی در ۵۰ سالگی، دیگر نیازی به انجام این آزمایش نیست؟، گفت: اگر در ۵۰ سالگی کولونوسکوپی انجام شد، و هیچ گونه مشکلی وجود نداشت، تا ۵ الی ۱۰ سال آینده، نیاز به انجام کولونوسکوپی نیست.(افرادی که در خانواده درجه اول آنها، فرد مبتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد، سن اولین غربالگری به ۴۰ سالگی کاهش می یابد)

افشین رخشا، خونریزی در داخل مدفوع را، شاه علامت سرطان روده بزرگ دانست، او گفت: رگه‌هایی از خون که همراه با مدفوع دفع می شوند، حتما نیاز به پیگیری دارند، او، کاهش وزن، یبوست و اسهال مزمن و درد طولانی شده شکم را، از علائم دیگر سرطان روده بزرگ برشمرد. وی گفت: اگر فرد بعد از اجابت مزاج، چند لکه خون دفع کند، ممکن است مبتلا به شقاق یا بواسیر باشد و به معنی سرطان روده بزرگ نیست.

وی یادآور شد: اگر در هنگام کولونوسکوپی، پولیپ بزرگ و پایداری مشاهده شد، نمونه برداری انجام میشود (قابل ذکر است که فاصله بعدی کولونوسکوپی در این افرد، سه سال کاهش می یابد)

کارشناس برنامه متذکر شد:در حال حاضر بسیاری از سرطانها قابل علاج هستند و لازمه آن این است، که با مراجعه به موقع، تشخیص زودرس و به دنبال آن، درمان صحیح، انجام شود.

 

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف