اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 26 آذر 1401

بدخیمی های روده بزرگ

برنامه سروان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

بدخیمی های روده بزرگ

برنامه سروان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما متخصص رادیو آنکولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص بدخیمی های روده بزرگ به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه، با بیان اینکه این سرطان دومین سرطان شایع در مردان و سومین سرطان شایع در زنان کشور است، ضخیم شدن مخاط دیواره روده را، بدخیمی روده بزرگ نامید. وی افزود: اکثر پولیپ های روده خوش خیم هستند، اما ممکن است در طول زمان، تبدیل به توده های سرطانی شوند.

کارشناس برنامه، پیشگیری، تشخیص به موقع و درمان صحیح را، اصول اولیه برخورد با انواع سرطانها دانست.، وی گفت: سرطان کولون از نظر ژنتیک از تنوع زیادی برخوردار است، که از نوع بدون علامت، تا متاستاز و درگیری کبد، خود را نشان میدهد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که عوامل خطر ساز سرطان روده بزرگ کدامند؟، گفت: در کشورهای توسعه یافته و صنعتی که غذاهای پرکالری و پر انرژی بیشتر مصرف می شوند، آمار سرطان روده بزرگ، بیشتر است، هرچه مصرف غذاهایی که اجابت مزاج افراد را زیادتر کنند( مصرف فیبر ها) بیشتر باشد، حرکت مواد سرطان زا در روده با سرعت بیشتری انجام میشود و با خروج عوامل سرطان زا از بدن، احتمال ابتلا به سرطان کمتر می شود.

وی افزود: فست فودها و غذاهای فرآوری شده و انواع گوشت های کبابی، پلی کربن هایی را تولید می‌کنند، که به دیواره روده می چسبند و می توانند، عامل ایجاد کننده سرطان روده بزرگ باشند. در این بیماری، نوع سبک زندگی بسیار مهم است، اگر در سبک زندگی افراد، تحرک کافی و غذای سالم وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به سرطان کولون کمتر خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سیگار و الکل را جزو دیگر عوامل ایجاد کننده سرطان برشمرد، او همچنین از سن، به عنوان یک عامل مهم در بروز این سرطان نام برد، و گفت: هرچه سن فرد، بالاتر رود، احتمال بروز این سرطان بیشتر خواهد شد.

این استاد دانشگاه، در پاسخ به این سوال: که چه عواملی در زمان انجام غربالگری این بیماری اثر گذار است؟، گفت: ژنتیک و سابقه خانوادگی و همچنین سابقه ابتلاء فرد به انواع دیگر سرطان ها، در سن انجام غربالگری روده بزرگ مؤثر است.

او همچنین به اهمیت تشخیص زودرس این سرطان، در درمان پذیری سریعتر و راحت تر این بیماری اشاره کرد.

وی یادآوری کرد: اولین غربالگری این بیماری در ۵۰ سالگی انجام می شود، اما افرادی که سابقه خانوادگی دارند (افراد درجه اول خانواده آنها، ابتلا به سرطان روده بزرگ، پستان، تخمدان ویا رحم داشته باشند) این غربالگری زودتر انجام میشود. این غربالگری، شامل: آزمایش یافتن خون مخفی در مدفوع، معاینه داخلی و انجام کولونوسکوپی میباشد.

وی در پاسخ به این سوال: که در صورت انجام کولونوسکوپی در ۵۰ سالگی، دیگر نیازی به انجام این آزمایش نیست؟، گفت: اگر در ۵۰ سالگی کولونوسکوپی انجام شد، و هیچ گونه مشکلی وجود نداشت، تا ۵ الی ۱۰ سال آینده، نیاز به انجام کولونوسکوپی نیست.(افرادی که در خانواده درجه اول آنها، فرد مبتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد، سن اولین غربالگری به ۴۰ سالگی کاهش می یابد)

افشین رخشا، خونریزی در داخل مدفوع را، شاه علامت سرطان روده بزرگ دانست، او گفت: رگه‌هایی از خون که همراه با مدفوع دفع می شوند، حتما نیاز به پیگیری دارند، او، کاهش وزن، یبوست و اسهال مزمن و درد طولانی شده شکم را، از علائم دیگر سرطان روده بزرگ برشمرد. وی گفت: اگر فرد بعد از اجابت مزاج، چند لکه خون دفع کند، ممکن است مبتلا به شقاق یا بواسیر باشد و به معنی سرطان روده بزرگ نیست.

وی یادآور شد: اگر در هنگام کولونوسکوپی، پولیپ بزرگ و پایداری مشاهده شد، نمونه برداری انجام میشود (قابل ذکر است که فاصله بعدی کولونوسکوپی در این افرد، سه سال کاهش می یابد)

کارشناس برنامه متذکر شد:در حال حاضر بسیاری از سرطانها قابل علاج هستند و لازمه آن این است، که با مراجعه به موقع، تشخیص زودرس و به دنبال آن، درمان صحیح، انجام شود.

 

 

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف