اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 27 آذر 1401

علل جراحی در یبوست مزمن کودکان

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

علل جراحی در یبوست مزمن کودکان

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت، صلاح الدین دلشاد فوق تخصص جراحی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص «علل جراحی در یبوست مزمن کودکان» به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه، علت یک سوم مراجعه کنندگان به مطب های فوق تخصص جراحی کودکان را، ابتلاء به یبوست دانست. وی، وراثت، نوع رژیم غذایی و عدم آموزش صحیح دستشویی رفتن به کودکان را، از علل اصلی ایجاد یبوست در کودکان، نام برد.

وی یادآور شد: غذا بعد از بلع و عبور از معده، وارد روده باریک میشود که تکمیل هضم و جذب انجام می شود، سپس وارد روده بزرگ می گردد و این محتویات آب خود را از دست می دهند، اگر مدفوع در روده بزرگ زیاد بماند، سفت میشود و ایجاد یبوست می کند، در این خصوص آموزش صحیح دستشویی رفتن به کودکان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. او به رژیم غذایی صحیح تاکید کرد، مثلاً خوردن زیاد چای پررنگ در کودکان باعث یبوست میشود، او همچنین به مصرف صحیح و به اندازه غذا های فیبردار در این کودکان تاکید کرد.

دلشاد گفت: بعضی از یبوست ها به رژیم غذایی مقاوم هستند و نیاز به بررسی بیشتری دارند، یکی از شایعترین علت یبوست در کودکان بیماری هیرشپرونگ است که با گشاد شدن قسمتی از بافت روده همراه است، در این کودکان قسمت پایین روده عصب ندارد، وقتی حرکات روده به این منطقه می رسد، بدون حرکت میشود و مدفوع در این منطقه تجمع می یابد و کودک مرتباً دچار یبوست و دفع سخت میشود، با گرفتن عکس روده این بیماری تشخیص داده میشود، این کودکان باید حتما تحت عمل جراحی قرار گیرند و مناطق بدون عصب و متسع برداشته شوند.

این فوق تخصص جراحی کودکان یادآور شد: گاه علت مربوط به منطقه خروجی مقعد است، که زمان دفع در کودک، دچار مشکل میشود، عضله اسفنکتر مقعد، موقع رسیدن مدفوع به طور خود به خود باز می شود، دهانه مقعد در این کودکان، به دلیل جلوتر واقع شدن از محل اصلی، به طور خودکار باز نمی شود و باعث یبوست می گردد، همچنین تنگی مقعد نیز، از دیگر دلایل یبوست در کودکان است، که در هر دو مورد نیاز به جراحی است.

کارشناس برنامه گفت: شقاق از دیگر بیماری هایی است که باعث یبوست می شود، که به علت دردناک بودن دفع در این کودکان، از اجابت مزاج امتناع می کنند، که باعث یبوست میشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، پرولاپس را از دیگر علل یبوست در کودکان دانست، او پرولاپس را به دو دسته خارجی (که نیاز به جراحی دارد) و پرولاپس داخلی تقسیم بندی کرد.

وی گفت: عضله و مخاط ناحیه مقعد به هم چسبیده نیستند، که گاهی در ناحیه مقعد ایجاد چین می کند و مانع خروج مدفوع میشود، که به آن پرولاپس داخلی گفته میشود، این کودکان در هنگام دفع احساس درد دارند. پرولاپس داخلی به چهار دسته تقسیم بندی می شود، که با عکس رنگی روده تشخیص داده می‌شوند.

دلشاد توضیح داد: پرولاپس نوع ۱ و ۲ با تزریق ماده ای بین مخاط روده و روده، این چین ها از بین می رود و کودک درمان میشود، در پرولاپس درجه ۳، طی دو تزریق با فاصله، درمان صورت میگیرد. اما در پرولاپس درجه ۴، درمان با تزریق انجام نمیشود و نیاز به انجام جراحی است.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که عوارض یبوست در کودکان چیست؟، گفت: گشادی روده از عوارض یبوست در این کودکان است، میزان عصب در روده های گشاد کاهش می یابد و حرکت کندتر میشود. وی همچنین، بی اشتهایی و سوء تغذیه را از دیگر عوارض یبوست در کودکان دانست.

وی تاکید کرد: داروهای ملین، تنها برای مقطع کوتاهی از زمان مناسب است،(به طور مثال زمانی که کودک رژیم غذایی نامناسب داشته، یا در هوای گرم و کم آبی قرار داشته است). وی توصیه کرد: کودکان پر تحرک، آب بیشتری بیاشامند، امروزه بازی های کامپیوتری کودکان را غیر متحرک کرده است که یکی از دلایل دستشویی نرفتن سروقت کودکان است.

غذاهای آبکی و مملو از سبزیجات را برای کودکان توصیه کرد: زیرا حرکت روده ها را تسریع می کند، وی گفت: چاق شدن کودکان نیز، یکی از دلایل یبوست در کودکان است.

دلشاد تاکید کرد: کودک مبتلا به یبوست مقاوم به درمان، برای تشخیص صحیح، باید حتماً تحت ویزیت جراح کودکان قرار بگیرد.

این استاد دانشگاه، از تاسیس موسسه خیریه محکم (موسسه حمایت از بیماری های مادرزادی) در سال ۱۳۸۴ خبر داد. وی گفت: این خیریه برای کمک به طبقه ضعیف جامعه به خصوص در مناطق محروم کشور، توسط اساتید دانشگاه تاسیس شده است، این اساتید با حضور در مناطق محروم و جراحی رایگان این کودکان، به سلامت کودکان جامعه کمک می کنند.

وی درمان بیماریهای مادرزادی چون: لب شکری، شکاف کام، روده های بسته، مقعد بسته، فتق دیافراگم، تنگی حالب، ابهام جنسی، بی اختیاری مدفوع و....را، نمونه هایی از عمل های انجام گرفته توسط اساتید این مؤسسه خیریه، نام برد.

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف