اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 8 بهمن 1401

جوشهای صورت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

جوشهای صورت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان 6 بهمن شبکه سلامت سیما، آزاده گودرزی متخصص پوست و مو و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص جوشهای صورت به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آکنه چگونه بیماری است، گفت: آکنه بیماری است که بر حسب درجات به مراحل غیر التهابی و التهابی تقسیم بندی می شود، اغلب افراد در سنین بلوغ، درجاتی از این بیماری را تجربه می‌کنند، وی تاکید کرد: پیشینه های ژنتیکی افراد و زمینه های محیطی، در بروز این بیماری تاثیرگذار است. ما انتظار داریم آکنه ها در سن حدود ۲۵ تا ۳۰ سالگی دیده شوند، اما آکنه‌هایی که به دلایل میکروبی ایجاد می‌شوند، در سنین بالاتر هم دیده می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، آکنه را یک روند فیزیولوژیک در بدن دانست، که دارای یک مکانیزم و فرایند است، که ۴ عامل در بروز آن دخیل است: یک: انسداد فولیکول های مو، که به دنبال آن، کومودون ها و جوشها ایجاد میشوند. دو: چربی پوست که در سنین بلوغ بیشتر میشود. سه: باکتری ها که در حالت عادی در پوست وجود دارند و چهار: التهاب.

این چهار عامل باعث بروز آکنه می شوند، همچنین، داروها با اثر بر روی این چهار مکانیسم، آکنه را کنترل میکنند.

گودرزی در پاسخ به این سوال، که آیا با بروز آکنه بر روی پوست صورت، افراد اجازه مداخله برای از بین بردن آنها را دارند؟، گفت: اگر آکنه، دستکاری و کنده شود، منجر به باقی ماندن جای آن (اسکار) میشود، این دستکاری، نه تنها ممکن است باعث بروز عفونت در محل جوش شود، بلکه با ایجاد لک و اسکار و باقی ماندن رد جوش، همراه خواهد بود.

وی افزود: آکنه به دو دسته غیر التهابی و التهابی تقسیم بندی می شود: نوع غیر التهابی آن، به شکل جوش سرسفید و سرسیاه می باشد، اما وقتی التهاب بر روی این جوش‌ها سوار شود، به آکنه التهابی تبدیل می شود.

گودرزی ادامه داد: آکنه در مراحل اولیه خفیف است و به صورت کومودون های سفید و سرسیاه بر روی پوست دیده می شود، پس از آنکه التهاب بر روی این جوش ها سوار شد، در نهایت به جوشهای ترشح دار و قرمز رنگ تبدیل میشوند. آکنه ها به ۳ دسته: خفیف، متوسط و شدید تقسیم‌بندی می‌شوند، هرچقدر آکنه ها به سمت شدیدتر بروند، احتمال بر جای ماندن جای جوش ( اسکار) بیشتر است.

آکنه علاوه بر صورت، بر گردن، تنه، ناحیه سر و کمر نیز ایجاد می شود.

وی افزود: آکنه شایعترین مراجعه پوستی به کلینیک‌ها محسوب می‌شود و شیوع بسیار بالایی دارد، بهتر است افراد در مرحله اولیه و خفیف آکنه، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند.گاهی آکنه تبدیل به کیست های بزرگی در زیر پوست می شود که درمان بسیار سختی دارد و پاسخ به درمان بسیار مشکل تری نیز خواهند داشت.

گودرزی در پاسخ به این سوال، که علت بوجود آمدن اسکار چیست؟، گفت: اگر در هر منطقه از پوست التهاب ایجاد شود به دلیل بر هم خوردن الیاف کلاژن پوست، پس از بهبودی از التهاب، باعث ایجاد اسکار میشود، این تغییرات باعث اسکارهای فرورفته (آتروفیک) و یا اسکارهای برجسته( کلوئیدی) میشوند.

 

وی ادامه داد: آکنه ها، اساساً اسکار آتروفیک یا فرو رفته ایجاد می‌کنند، اما در مواقعی که فرد استعداد ایجاد بافت کلوئیدی داشته باشد، اسکار کلوئیدی بر جای می گذارد، همچنین شدت آکنه ها بر میزان شدت اسکار ها تآثیرگذارند، البته خارج از شدت آکنه ها، توارث و ژنتیک در باقی ماندن جای جوش، تآثیرگذار است.

این متخصص پوست و مو یادآور شد: آکنه ها معمولاً به دو صورت اثر خود را بر جای می گذارند: اول، رد جوش (اسکار)، و دوم، باقی ماندن لک به دنبال آکنه که ماهها و حتی سالها، به رنگ قهوه‌ای خفیف و صورتی، باقی می مانند(PIH)

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه روش هایی برای از بین بردن جای جوش ها وجود دارد، گفت: در حال حاضر درمان های بسیار موثر و متنوعی داریم، که یک قسمت آن دارویی است( لایه بردارها) ولی موثرترین درمان ها شامل: لیزر، میکرونیدلینگ، انواعی از پیلینگ ها و ....،میباشند. وی افزود درمان اسکار تک جلسه ای نیست و نیاز به جلسات متعدد و روش‌های مختلف درمان دارد که معمولاً تا ۴۰ الی ۵۰ درصد نتیجه بخش می باشند.

وی همچنین گفت: هرچقدر آکنه به سمت شدیدتر رود، درمان نیز، به سمت خوراکی و سیستمیک می رود، که معمولاً با مصرف چندین ماه آنتی بیوتیک بهبود می یابد.

اگر پزشک تشخیص دهد که درمان جدیدتری نیاز است، درمان با راکوتان انجام می‌ شود( این دارو،در افرادی که افزایش آنزیم کبدی و افزایش چربی خون دارند، منع مصرف دارد) مصرف این دارو در بانوانی که قصد بارداری دارند،اکیداً ممنوع است.

 

آخرین اخبار

فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار

نظرات

مانده : (1000) حرف