اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 8 بهمن 1401

جوشهای صورت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

جوشهای صورت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان 6 بهمن شبکه سلامت سیما، آزاده گودرزی متخصص پوست و مو و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص جوشهای صورت به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آکنه چگونه بیماری است، گفت: آکنه بیماری است که بر حسب درجات به مراحل غیر التهابی و التهابی تقسیم بندی می شود، اغلب افراد در سنین بلوغ، درجاتی از این بیماری را تجربه می‌کنند، وی تاکید کرد: پیشینه های ژنتیکی افراد و زمینه های محیطی، در بروز این بیماری تاثیرگذار است. ما انتظار داریم آکنه ها در سن حدود ۲۵ تا ۳۰ سالگی دیده شوند، اما آکنه‌هایی که به دلایل میکروبی ایجاد می‌شوند، در سنین بالاتر هم دیده می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، آکنه را یک روند فیزیولوژیک در بدن دانست، که دارای یک مکانیزم و فرایند است، که ۴ عامل در بروز آن دخیل است: یک: انسداد فولیکول های مو، که به دنبال آن، کومودون ها و جوشها ایجاد میشوند. دو: چربی پوست که در سنین بلوغ بیشتر میشود. سه: باکتری ها که در حالت عادی در پوست وجود دارند و چهار: التهاب.

این چهار عامل باعث بروز آکنه می شوند، همچنین، داروها با اثر بر روی این چهار مکانیسم، آکنه را کنترل میکنند.

گودرزی در پاسخ به این سوال، که آیا با بروز آکنه بر روی پوست صورت، افراد اجازه مداخله برای از بین بردن آنها را دارند؟، گفت: اگر آکنه، دستکاری و کنده شود، منجر به باقی ماندن جای آن (اسکار) میشود، این دستکاری، نه تنها ممکن است باعث بروز عفونت در محل جوش شود، بلکه با ایجاد لک و اسکار و باقی ماندن رد جوش، همراه خواهد بود.

وی افزود: آکنه به دو دسته غیر التهابی و التهابی تقسیم بندی می شود: نوع غیر التهابی آن، به شکل جوش سرسفید و سرسیاه می باشد، اما وقتی التهاب بر روی این جوش‌ها سوار شود، به آکنه التهابی تبدیل می شود.

گودرزی ادامه داد: آکنه در مراحل اولیه خفیف است و به صورت کومودون های سفید و سرسیاه بر روی پوست دیده می شود، پس از آنکه التهاب بر روی این جوش ها سوار شد، در نهایت به جوشهای ترشح دار و قرمز رنگ تبدیل میشوند. آکنه ها به ۳ دسته: خفیف، متوسط و شدید تقسیم‌بندی می‌شوند، هرچقدر آکنه ها به سمت شدیدتر بروند، احتمال بر جای ماندن جای جوش ( اسکار) بیشتر است.

آکنه علاوه بر صورت، بر گردن، تنه، ناحیه سر و کمر نیز ایجاد می شود.

وی افزود: آکنه شایعترین مراجعه پوستی به کلینیک‌ها محسوب می‌شود و شیوع بسیار بالایی دارد، بهتر است افراد در مرحله اولیه و خفیف آکنه، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند.گاهی آکنه تبدیل به کیست های بزرگی در زیر پوست می شود که درمان بسیار سختی دارد و پاسخ به درمان بسیار مشکل تری نیز خواهند داشت.

گودرزی در پاسخ به این سوال، که علت بوجود آمدن اسکار چیست؟، گفت: اگر در هر منطقه از پوست التهاب ایجاد شود به دلیل بر هم خوردن الیاف کلاژن پوست، پس از بهبودی از التهاب، باعث ایجاد اسکار میشود، این تغییرات باعث اسکارهای فرورفته (آتروفیک) و یا اسکارهای برجسته( کلوئیدی) میشوند.

 

وی ادامه داد: آکنه ها، اساساً اسکار آتروفیک یا فرو رفته ایجاد می‌کنند، اما در مواقعی که فرد استعداد ایجاد بافت کلوئیدی داشته باشد، اسکار کلوئیدی بر جای می گذارد، همچنین شدت آکنه ها بر میزان شدت اسکار ها تآثیرگذارند، البته خارج از شدت آکنه ها، توارث و ژنتیک در باقی ماندن جای جوش، تآثیرگذار است.

این متخصص پوست و مو یادآور شد: آکنه ها معمولاً به دو صورت اثر خود را بر جای می گذارند: اول، رد جوش (اسکار)، و دوم، باقی ماندن لک به دنبال آکنه که ماهها و حتی سالها، به رنگ قهوه‌ای خفیف و صورتی، باقی می مانند(PIH)

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه روش هایی برای از بین بردن جای جوش ها وجود دارد، گفت: در حال حاضر درمان های بسیار موثر و متنوعی داریم، که یک قسمت آن دارویی است( لایه بردارها) ولی موثرترین درمان ها شامل: لیزر، میکرونیدلینگ، انواعی از پیلینگ ها و ....،میباشند. وی افزود درمان اسکار تک جلسه ای نیست و نیاز به جلسات متعدد و روش‌های مختلف درمان دارد که معمولاً تا ۴۰ الی ۵۰ درصد نتیجه بخش می باشند.

وی همچنین گفت: هرچقدر آکنه به سمت شدیدتر رود، درمان نیز، به سمت خوراکی و سیستمیک می رود، که معمولاً با مصرف چندین ماه آنتی بیوتیک بهبود می یابد.

اگر پزشک تشخیص دهد که درمان جدیدتری نیاز است، درمان با راکوتان انجام می‌ شود( این دارو،در افرادی که افزایش آنزیم کبدی و افزایش چربی خون دارند، منع مصرف دارد) مصرف این دارو در بانوانی که قصد بارداری دارند،اکیداً ممنوع است.

 

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف