اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 9 بهمن 1401

سرطان های شایع در کودکان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

سرطان های شایع در کودکان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما مورخ ۱۱/۸ امیرعلی حمیدیه فوق تخصص خون و سرطان کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص سرطان های شایع در کودکان به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه با ذکر این نکته که سرطان های کودکان، تنها یک درصد کل سرطان ها را شامل می‌شود و نسبت به سرطان های بزرگسالان، شیوع کمتری دارد، گفت: سرطان خون و پس از آن، تومورهای مغزی، شایعترین سرطان کودکان محسوب میشوند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که علائم و نشانه های بدخیمی در کودکان کدامند؟، گفت: یکی از این علائم: کمر درد در کودکان است که معمولاً معادل سرطان است، مگر خلاف آن ثابت شود (در صورت مشاهده کمردرد در کودکان، مراجعه به پزشک ضروری است).

امیرعلی حمیدیه افزود: کبودی های بیش از اندازه همراه با عفونت نیز، از جمله علائم بروز سرطان است، وی همچنین یادآور شد: تغییرات ناگهانی خلقی و رفتاری در کودک از جمله علائم هشدار دهنده بروز اتفاقاتی در مغز است.

این متخصص خون و سرطان کودکان گفت: در صورت ابتلای یک کودک به سرطان، قانع کردن خانواده و دادن اطلاعات کامل به آنها، برای قبول ادامه درمان، بسیار مشکل خواهد بود ،در این خصوص اگر تیم درمان کامل باشد، خانواده ها کمتر با مشکل مواجه می شوند (حضور روانشناس، روانپزشک و همچنین مددکاران، در کنارتیم درمان سرطان، ضروری است).

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که شایع‌ترین سرطان کودکان کدام است؟، گفت: سرطان خون شایع ترین سرطان کودکان است، در واقع این نوع سرطان، سرطان بافت مغز استخوان نام دارد، (سلولهای خونی، توسط این بافت ساخته می شوند)، وی همچنین افزود: سلول های ایمنی بدن (گلبول های سفیدT) سلولهای سرطانی را از بین میبرند، سلولهای سرطانی، همه روزه در بدن ایجاد می شوند اما توسط گلبول های سفید خون کنترل شده و از بین می روند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امروزه سرطان، مانند گذشته بیماری وحشتناکی نیست و بخصوص در کودکان، با درمان های متنوع: شیمی درمانی، پیوند مغز استخوان و ژن درمانی ، علاج قطعی و نهایی امکان پذیر است.

وی در پاسخ به این سوال، که سخت ترین و گرانترین خدمت پزشکی در دنیا چیست؟، گفت: پیوند سلول های خون ساز (پیوند مغز استخوان) گرانترین خدمات پزشکی در کل دنیاست، که اگر عوارض پیوند رخ ندهد، بعد از حدود ۶ ماه، کلیه داروها را قطع می‌کنیم، که در این صورت فرد علاج قطعی یافته است و به زندگی طبیعی و نرمال خود، بازمی‌گردد .

حمیدیه افزود: اهدای سلول های بنیادی خونساز، برخلاف اهدای عضو، برای دهنده هیچ محدودیت و مشکلی ایجاد نمی‌کند، در طی سال‌های اخیر با توجه به وجود دستگاه جدا کننده سلول، فرد اهداکننده لازم نیست به اتاق عمل برود و بیهوش شود، در این روش، فرد تنها ۳ الی ۴ ساعت بر روی صندلی می‌نشیند و تنها چند سی سی مایعی که مملو از سلولهای بنیادی است از فرد جدا می شود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که اهدا کنندگان سلول های بنیادی مغز استخوان باید از چه شرایطی برخوردار باشند؟، گفت: اهدا کننده نباید سابقه ابتلا به سرطان داشته باشد و همچنین این افراد، سابقه بیماری های قلبی، ریوی و خود ایمنی نداشته باشند. در فرد اهدا کننده، تنها بار اول چند سی سی خون از فرد گرفته می شود تا اطلاعات سازگاری بافتی خون (HLA) مورد بررسی قرار گیرد.HLA فرد در سیستم ثبت می شود و در صورت نیاز و پیدا شدن فردی که نیاز به این سلول‌ها داشته باشد فرد اهدا دهنده به مرکز فراخوان میشود.

حمیدیه به خانواده‌ها توصیه کرد: سرطان در کودکان به علت جهش هایی است که در ژن ها اتفاق می افتد و به خانواده‌ها توصیه کرد: برای جلوگیری از شیوع سرطان‌های کودکان، حتی المقدور از ازدواج فامیلی خودداری کنند.

 

آخرین اخبار

«ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد

نظرات

مانده : (1000) حرف