اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 9 بهمن 1401

سرطان های شایع در کودکان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

سرطان های شایع در کودکان

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما مورخ ۱۱/۸ امیرعلی حمیدیه فوق تخصص خون و سرطان کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص سرطان های شایع در کودکان به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه با ذکر این نکته که سرطان های کودکان، تنها یک درصد کل سرطان ها را شامل می‌شود و نسبت به سرطان های بزرگسالان، شیوع کمتری دارد، گفت: سرطان خون و پس از آن، تومورهای مغزی، شایعترین سرطان کودکان محسوب میشوند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که علائم و نشانه های بدخیمی در کودکان کدامند؟، گفت: یکی از این علائم: کمر درد در کودکان است که معمولاً معادل سرطان است، مگر خلاف آن ثابت شود (در صورت مشاهده کمردرد در کودکان، مراجعه به پزشک ضروری است).

امیرعلی حمیدیه افزود: کبودی های بیش از اندازه همراه با عفونت نیز، از جمله علائم بروز سرطان است، وی همچنین یادآور شد: تغییرات ناگهانی خلقی و رفتاری در کودک از جمله علائم هشدار دهنده بروز اتفاقاتی در مغز است.

این متخصص خون و سرطان کودکان گفت: در صورت ابتلای یک کودک به سرطان، قانع کردن خانواده و دادن اطلاعات کامل به آنها، برای قبول ادامه درمان، بسیار مشکل خواهد بود ،در این خصوص اگر تیم درمان کامل باشد، خانواده ها کمتر با مشکل مواجه می شوند (حضور روانشناس، روانپزشک و همچنین مددکاران، در کنارتیم درمان سرطان، ضروری است).

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که شایع‌ترین سرطان کودکان کدام است؟، گفت: سرطان خون شایع ترین سرطان کودکان است، در واقع این نوع سرطان، سرطان بافت مغز استخوان نام دارد، (سلولهای خونی، توسط این بافت ساخته می شوند)، وی همچنین افزود: سلول های ایمنی بدن (گلبول های سفیدT) سلولهای سرطانی را از بین میبرند، سلولهای سرطانی، همه روزه در بدن ایجاد می شوند اما توسط گلبول های سفید خون کنترل شده و از بین می روند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امروزه سرطان، مانند گذشته بیماری وحشتناکی نیست و بخصوص در کودکان، با درمان های متنوع: شیمی درمانی، پیوند مغز استخوان و ژن درمانی ، علاج قطعی و نهایی امکان پذیر است.

وی در پاسخ به این سوال، که سخت ترین و گرانترین خدمت پزشکی در دنیا چیست؟، گفت: پیوند سلول های خون ساز (پیوند مغز استخوان) گرانترین خدمات پزشکی در کل دنیاست، که اگر عوارض پیوند رخ ندهد، بعد از حدود ۶ ماه، کلیه داروها را قطع می‌کنیم، که در این صورت فرد علاج قطعی یافته است و به زندگی طبیعی و نرمال خود، بازمی‌گردد .

حمیدیه افزود: اهدای سلول های بنیادی خونساز، برخلاف اهدای عضو، برای دهنده هیچ محدودیت و مشکلی ایجاد نمی‌کند، در طی سال‌های اخیر با توجه به وجود دستگاه جدا کننده سلول، فرد اهداکننده لازم نیست به اتاق عمل برود و بیهوش شود، در این روش، فرد تنها ۳ الی ۴ ساعت بر روی صندلی می‌نشیند و تنها چند سی سی مایعی که مملو از سلولهای بنیادی است از فرد جدا می شود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که اهدا کنندگان سلول های بنیادی مغز استخوان باید از چه شرایطی برخوردار باشند؟، گفت: اهدا کننده نباید سابقه ابتلا به سرطان داشته باشد و همچنین این افراد، سابقه بیماری های قلبی، ریوی و خود ایمنی نداشته باشند. در فرد اهدا کننده، تنها بار اول چند سی سی خون از فرد گرفته می شود تا اطلاعات سازگاری بافتی خون (HLA) مورد بررسی قرار گیرد.HLA فرد در سیستم ثبت می شود و در صورت نیاز و پیدا شدن فردی که نیاز به این سلول‌ها داشته باشد فرد اهدا دهنده به مرکز فراخوان میشود.

حمیدیه به خانواده‌ها توصیه کرد: سرطان در کودکان به علت جهش هایی است که در ژن ها اتفاق می افتد و به خانواده‌ها توصیه کرد: برای جلوگیری از شیوع سرطان‌های کودکان، حتی المقدور از ازدواج فامیلی خودداری کنند.

 

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف