اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 16 بهمن 1401

چاقی و باورهای نادرست

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

0

چاقی و باورهای نادرست

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

در برنامه ضربان ۱۳ بهمن شبکه سلامت سیما، کوروش جعفریان متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص چاقی و باورهای نادرست آن به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه با بیان این مطلب که روز به روز بر آمار چاقی در کل جهان اضافه می‌شود، گفت: متاسفانه هیچ کشوری تا به حال موفق به کاهش آمار چاقی در افراد کشورش نشده است، همچنین گفت: اگر بخواهیم در یک جامعه بزرگ غربالگری کنیم، بهترین روش، اندازه گیری BMI (شاخص توده بدنی) می باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بعضی از افراد با وجود شاخص توده بدنی مناسب، مبتلا به انواع بیماریها از جمله فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی هستند، اما افراد دیگری با ابتلا به چاقی، هیچ بیماری ندارند؟، گفت: بسیاری از بیماری ها منشاء وراثتی دارد و به چاقی یا لاغری کمتر ارتباط دارد، او چاقی واقعی را، افزایش تعداد سلول های چربی و بدتر از آن، افزایش حجم سلول های چربی دانست، وی افزود: اگر فردی با حجم بالای سلول‌های چربی روبرو باشد، در آینده با بیماری های زیادی مواجه خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: تغذیه نامناسب در دوران نوزادی و بلوغ، باعث افزایش تعداد سلول های چربی در بدن می شود، متاسفانه در این مقطع از زندگی، برای کاهش تعداد سلول های چربی، برنامه ریزی مناسبی وجود ندارد و نوزاد چاق به نوجوان چاق و نوجوان چاق به بزرگسال چاق، تبدیل خواهد شد.

این متخصص تغذیه متوسط مصرف نان در کشور را حدود ۱۶۰ کیلوگرم برای هر فرد دانست، که سرانه مصرف بسیار زیادی است، در عوض مصرف روغن زیتون در کشور برای هر فرد، سالانه کمتر از ۲۰۰ گرم ذکر شده است، در صورتی که مصرف روغن زیتون از بسیاری از بیماریها از جمله چاقی ناسالم و پر فشار خونی جلوگیری می کند، وی مصرف نکردن روغن زیتون را، خیانت به سلامت دانست.

وی با تاکید بر تصحیح الگوی غذایی در کشور، گفت: تنها ۱۲ درصد از مردم کشور سالم و سلامت تغذیه می کنند و حدود ۸۸ درصد از مردم، سبک تغذیه و عادات غذایی ناسالمی دارند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا روش طبخ کباب درست است؟، گفت :کباب از ماده غذایی ارزشمندی تهیه شده است، اما روش طبخ آن صحیح نیست و با این روش طبخ( بر روی آنش)، ترکیبات سرطانزایی به گوشت اضافه میشود. وی افراط و تفریط را ناصحیح خواند و مصرف کم فست فودها (هر سه ماه یکبار) را بی خطر دانست.

این استاد دانشگاه گفت: چاقی در ذهن ما است، باید به عواملی که ذهن ما را تشکیل می‌دهند توجه کنیم، اگر ذهن ما بدون فکر به طرف غذاهای ناسالم برود، گرفتار خواهد شد، اما با فکر خوب به سمت غذای سالم می رویم و سلامت خواهیم ماند، وی تنها راه نجات از چاقی را، ایده های سالم غذایی دانست.کوروش جعفریان، کاهش میزان سوء تغذیه در کشور را موفقیت بزرگی دانست و گفت: همزمان با کاهش سوء تغذیه، متاسفانه افزایش وزن و چاقی نیز حادث شده است، بنابراین قبل از انجام هر کاری، برنامه ریزی های صحیح و آزمون خطا های پیاپی، موفقیت ۱۰۰ درصد را ممکن خواهد ساخت‌.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انواع چاقی ها با وراثت ربط دارد، گفت: در ۸۰ درصد چاقی ها، ژنتیک نقش مهمی دارد، زمینه ژنتیکی قطعاً یک عامل تاثیر گذار در چاقی است، اما رفتارهای ما می تواند ژنتیک ما را تغییر دهد. رفتار ها بر روی ژنوم ما تاثیر می گذارند و ما نیز آن را به آیندگان انتقال می دهیم، او تاکید کرد: ما میتوانیم با رفتارها و باورهای درست، ژنتیک سالم را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم. سالها طول میکشد تا بتوانیم از یک فاکتور غلط ژنتیکی، به فاکتور صحیح ژنتیکی دست یابیم.

جعفریان در پاسخ به این سوال، که کدام نوع رژیم، درمان چاقی خواهد بود؟، گفت: هیچ رژیمی، چاقی را درمان نخواهد کرد، تمام رژیم ها قطعاً با شکست روبرو می شوند، زیرا تفکر ما تغییر نکرده است، هر زمانی که تفکر ما تغییر کند و برای به دست آوردن سلامتی، به دنبال غذای سالم باشیم، چاقی حتما مرتفع خواهد شد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: به طبیعت بازگردید و مواد غذایی سالم را انتخاب کنید. تا زمانی که مغز شما انتخاب درستی نداشته باشد، چاقی برطرف نخواهد شد. وی همچنین آلودگی هوا را مانعی برای ورزش کردن دانست و گفت: برطرف شدن آلودگی هوا، از ضروریات داشتن زندگی سالم است.

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف