اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 25 بهمن 1401

انتخاب جنسیت نوزاد

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

انتخاب جنسیت نوزاد

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک 23 بهمن شبکه سلامت سیما، مهبد ابراهیمی متخصص زنان فلوشیپ ناباروری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص انتخاب جنسیت نوزاد به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که تعیین جنسیت چیست و به چند روش انجام می‌شود؟ گفت: در تمام دنیا خانواده ها پس از آگاهی از سلامت جنین به دنبال بحث جنسیت آن هستند تعیین جنسیت، از دو بعد: جنبه‌های علمی و سلیقه خانواده ها مورد بررسی قرار می گیرد.

در بحث علمی: با بعضی خانواده ها مواجه هستیم که از بیماری‌های وابسته به جنس رنج میبرند(بانوان دارای دو کروموزوم X هستند و مردها یک کرومزوم X و یک کروموزوم Y دارند)در جنین دختر کرومزومX دوم، اختلال کرومزوم X اول را پوشش میدهد اما در جنین پسر در صورتی که بر روی کرومزومX، اختلالی وجود داشته باشد کروموزوم Y الل پوشاننده ای ندارد و بیماری در نوزاد پسر بروز پیدا می‌کند.

وی افزود: به همین دلیل است که پزشکان به جهت حفظ سلامت نوزاد و از بین بردن احتمال بیماری در جنین، به بعضی خانواده پیشنهاد انتخاب جنسیت داده میشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اسپرم های حاوی کروموزوم X و کروموزوم های Y بر اساس وزن تقسیم‌بندی می‌شوند(اسپرمY سنگین‌تر از اسپرم X است) وی افزود: تعیین جنسیت علمی، تنها توسط پزشک تعیین می گردد، در این روش، انتخاب جنسیت تنها بر این مبنا خواهد بود که کدام فرزند با احتمال بیشتری سالم به دنیا خواهد آمد.

وی همچنین متذکر شد: در خانواده‌هایی که تعیین جنسیت به دلیل سلامت جنین صورت میگیرد، بارداری از نوعIVF توصیه می شود. در این نوع انتخاب برای اینکه احتمال انتخاب جنسیت نوزاد به ۱۰۰ درصد نزدیک شود، از روش PGD نیز استفاده می شود.

این فلوشیپ ناباروری یادآور شد: روش IVF یک روش تهاجمی است که عوارض خاص خود را خواهد داشت(بحث هزینه ها و همچنین عوارض داروهای تحریک تخمک گذاری) خیلی از خانم ها تمایل به تعیین جنسیت با روش های طبی را ندارند که در این صورت به سمت روش های خانگی و سنتی میروند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا روش های خانگی و سنتی از نظر علمی قابل قبول هستند؟ گفت: مقالات علمی اثبات شده ای در این روش ها وجود ندارد. وی همچنین در خصوص مصرف نوع خاصی از مواد غذایی تاکید کرد: تمام موادغذایی طبیعی، نعمت هستند اما مصرف بیش از حد آنها نعمت محسوب نمی شود، مثلاً فردی که برای دختر دار شدن توصیه به مصرف بیشتر کلسیم و منیزیم شده است، احتمال ابتلا به سنگ کلیه (در صورت وجود زمینه مساعد)، وجود دارد.

ابراهیمی، زمان اقدام به بارداری را یک روش پیشنهادی خانگی دیگر دانست( تعیین روزهای خاص برای دختر یا پسر شدن) و تاکید کرد: اثبات شده است تخمک در بدن هر زن تنها ۱۲ الی ۲۴ساعت شانس باروری دارد و گفت: با انجام چنین روش‌هایی شانس بارداری در خانم ها را کم نکنیم.

این فلوشیپ ناباروری در پاسخ به این سوال، که آیا قلیایی و اسیدی بودن محیط بدن، در شانس دختر یا پسر بودن جنین تاثیر گذار است؟ گفت: سیستم نرمال بدن را دچار مشکل نکنید، مثلاً با دوش واژینال سرکه و جوش شیرین به دنبال اسیدی یا قلیایی کردن این محیط نباشید زیرا به باکتری های مفید این نواحی آسیب می رسانید و فرد را به طور مکرر دچار عفونت میکنید.

وی به بانوان یادآوری کرد: بعد از ۳۵ سالگی با کاهش قدرت باروری مواجه خواهید بود، زیرا سن مادر و همچنین شرایط سلامت مادر در میزان باروری وی بسیار تاثیر گذار است. وی افزود: در خانمهایی که وارد دهه چهل زندگی شوند، میزان قدرت باروری بسیار کاهش می یابد، تازه تعیین جنسیت در این سنین نیز، میزان باروری را به نصف کاهش میدهد.

این استاد دانشگاه با اطمینان به خانواده ها تاکید کرد: هیچ مقاله معتبری در کتابهای علمی به غیر از IUI و IVF برای تعیین جنسیت وجود ندارد و روشهای تغذیه ای و محدوده خاص زمان لقاح و...را روشهای مطمئن و اثبات شده ای برای تعیین جنسیت ندانست.

وی به خانواده‌هایی که صاحب چندین فرزند از یک جنس هستند و تمایل به انجام روشهای کمک باروری برای تولد نوزاد با جنس دیگری را دارند، توصیه کرد: با تولد نوزادی یا جنس متفاوت از دیگر فرزندان، ممکن است دچار مشکلاتی در تعامل با فرزندان قبلی شوید، بنابراین قبل از انجام این کار و بدنیا آمدن فرزند جدید، حتماً با انجام مشاوره روانشناسی از راههای برخورد صحیح با اعضای خانواده مطلع شوید تا مخاطراتی در احساس دیگر فرزندان ایجاد نشود.

 

آخرین اخبار

«تبلیغات و واقعیت‌ها در دندانپزشکی» نگاهی به تاریخ شفاهی سازمان پزشکی قانونی در «اثر انگشت» «نقش تغذیه در مدیریت اعتیاد» استفاده از عینک های آفتابی استفاده از دهانشویه‌ها برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان

نظرات

مانده : (1000) حرف