اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 2 مرداد 1402

درد های لگنی در بانوان

برنامه مادر و کودک 1 مرداد 1402

0

درد های لگنی در بانوان

در برنامه مادر و کودک 1 مرداد شبکه سلامت سیما، صدیقه حسینی متخصص زنان و زایمان،فلوشیپ ناباروری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص درد های لگنی در بانوان به گفتگو پرداخت.

حسینی، دردهای لگنی در بانوان را به دو دسته حاد و مزمن تقسیم بندی کرد، او از آندومتریوز به عنوان شایع‌ترین و از فیبروم ها و عفونت های مزمن لگنی و همچنین  آدنومیوز (یک بیماری خوش خیم رحم است است که و باعث بزرگ شدن و افزایش ماهیچه رحم میشود)  به عنوان دیگر دلایل این دردها نام برد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که شایع‌ترین دلایل دردهای حاد لگنی کدامند؟، گفت: مهمترین  مسئله در درمان دردهای حاد و مزمن لگنی، تشخیص افتراقی این دو  از یکدیگر است.  وی افزود: دردهای حاد به صورت کاملاً ناگهانی بروز پیدا میکنند، اما درد های مزمن در زمان طولانی تر و با شدت کمتری وجود دارند.

 وی اشاره کرد: همزمانی این دردها با دیگر علائم، عامل مهمی در تشخیص افتراقی دردهای حاد از مزمن لگنی است. متخصص زنان و زایمان در پاسخ به این سوال که در صورت بروز چنین دردهایی، اولین اقدام لازم چیست؟ گفت: اولین اقدام، مراجعه سریع به اورژانس است، سرعت عمل و زمان، در تشخیص و درمان این گونه درد ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: مصرف مسکن‌ در اینگونه دردها و به دنبال آن تخفیف درد، تشخیص صحیح را با مشکل مواجه خواهد کرد.

حسینی یکی از شایع ترین علل درد حاد لگنی را پارگی کیست های تخمدان برشمرد. و افزود: گاهی این کیست ها با ایجاد پیچ خوردگی در تخمدان، باعث بروز دردهای حاد لگنی می شوند، که یکی از مشخصه های اصلی آن تهوع، و استفراغ همراه با درد است.

کارشناس برنامه متذکر شد: در بانوان بارداری که سونوگرافی رحمی خود را انجام نداده‌اند، حاملگی خارج از رحم می‌تواند از جمله دلایل ایجاد درد های حاد لگنی باشد. او همچنین از سقط جنین به عنوان یکی از دلایل مهم دردهای لگنی نام برد.

مهمان برنامه در پاسخ به این سوال که آیا قرص های اورژانسی احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش می‌دهند؟، گفت: درست است که قرص‌های حاوی پروژسترون از عوامل افزایش احتمال بارداری‌های خارج از رحم محسوب می‌شوند،اما به طور معمول عامل اصلی ایجاد این نوع بارداری نیستند.

این متخصص تاکید کرد: انجام آزمایش بارداری در بانوانی که در سن باروری قرار دارند و مبتلا به خونریزی غیر معمول رحمی هستند، ضروریست.

برنامه مادر کودک شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

 

آخرین اخبار

تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار داروهای ممنوعه در سفر به عراق چیست؟ ویژه های دهه محرم در شبکه سلامت دیدار مدیر شبکه سلامت با رئیس سازمان بهزیستی کشور لزوم توجه به غربالگری فرهنگی در حوزه ناشنوایان پرستار بتی

نظرات

مانده : (1000) حرف