اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 7 مرداد 1402

تغذیه مادران شیرده

برنامه مادر و کودک 4 مرداد

1

تغذیه مادران شیرده

در برنامه مادر و کودک 4 مرداد شبکه سلامت سیما، دکتر مژگان مظلوم، مربی و مشاور شیردهی با شیر مادر و عضو انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر در خصوص تغذیه مادران شیرده به گفتگو پرداخت.

میهمان برنامه در پاسخ به این سوال: که علت تاکید متخصصان سلامت بر  تغذیه صحیح مادر شیرده چیست؟، گفت: مادران از ابتدای بارداری، باید هم به فکر  سلامتی خود، و هم  سلامتی جنینشان باشند. پس از بدنیا آمدن نوزاد، تغذیه صحیح مادر همراه با شیردهی موفق ، منجر  به  سلامتی مادر و رشد و نمو کامل شیرخوار میشود.

وی افزود: مادرانی که وزن طبیعی دارند، در دوران شیردهی، تنها نیاز به افزایش مصرف ۵۰۰ کالری بیشتر از نیاز روزانه خود دارند. وی همچنین تاکید کرد: مادران شیرده نباید بیشتر از این میزان کالری دریافت کنند، زیرا در صورت پرخوری دچار اضافه وزن خواهد شد. به عبارت دیگر، خوردن و نوشیدن مادران شیرده باید به صورتی باشد، که گرسنگی و تشنگی آنها مرتفع شود، قابل توجه است که پرخوری و پرنوشی تاثیری در افزایش میزان شیر مادر ندارند.

مظلوم در مورد میزان مصرف مایعات در مادران شیرده گفت: میزان استاندارد مصرف مایعات در یک مادر شیرده در ۲۴ ساعت،  حدود دو لیتر است، الیته مصرف این مایعات تنها شامل آب و دیگر نوشیدنی ها نیست و  مایعات مصرف شده از طریق غدا ها را نیز شامل میشود.(مانندانواع خورشت و سوپ ها)

وی یادآور شد: مصرف بیش از حد مایعات توسط مادر شیرده حتی می‌تواند باعث کاهش ترشح شیر در مادر شود.

این مربی و مشاور شیردهی افزود: سبد غذای یک مادر شیرده باید شامل تمام گروه‌های مواد غذایی باشد که شامل: ‌۵۰ درصد انواع کربوهیدرات ، ۳۰ درصد چربی و ۱۵ درصد پروتیین است. در عین حال نباید محدودیت غذای خاصی برای تغذیه مادر شیرده وجود داشته باشد، بطوری که خودداری بعضی از مادران شیرده در مصرف مواد لبنی، کار کاملا اشتباهی است. وی ادامه داد: در تغذیه این مادران نیازی به تغییر تعداد (افزایش) وعده های غذایی نیست.

مهمان برنامه یادآور شد: مصرف نوشیدنی‌های کافئینی، مانند: قهوه، چای پر رنگ و نوشابه های  کافئین دار و همچنین  مصرف غذا هایی با ادویه تند، می‌تواند باعث بی‌قراری در شیرخوار شود.

مظلومی ادامه داد: ضروری است که مادران شیرده، مکمل‌ها و ویتامین‌هایی را که در دوران بارداری به توصیه پزشک مصرف می‌کرده‌اند، در دوران شیردهی نیز ادامه دهند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا مواد غذایی می‌توانند مزه و بوی شیر مادر را تغیر دهند؟، گفت: مواد غذایی بودار، مانند: سیر، پیاز و سبزیجات معطر، می‌تواند طعم و مزه شیر مادر را تغیر دهند بعضی از شیرخواران نسبت به این تغیرات حساس هستند و از خوردن شیر امتناع میکنند.همچینین ورزش‌های سنگین مادر در هنگام شیردهی، میتواند با ترشح اسیدلاکتیک، طعم شیر را ترش کند و باعث پرهیز شیرخوار از خوردن شیر مادر شود.

او به مادران شیرده توصیه کرد: از دادن پستانک و سرشیشه به نوزادان خود خودداری کنند، زیرا میتواند باعث امتناع شیرخوار از مکیدن سینه مادر، و محرومیت از شیر مادر شود.

برنامه مادر کودک همه روز از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه

نظرات

مانده : (1000) حرف