اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 8 مرداد 1402

بیماری هپاتیت

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما علیرضا دلاوری، متخصص گوارش و کبد به مناسبت روز جهانی هپاتیت، در خصوص این بیماری به گفتگو پرداخت.

0

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ ۱۴۰۲/۵/۷ علیرضا دلاوری، متخصص گوارش و کبد و رئیس پژوهشکده گوارش و کبد بیمارستان شریعتی، به مناسبت روز جهانی هپاتیت، در خصوص این بیماری به گفتگو پرداخت.
میهمان برنامه توضیح داد: به التهاب کبد به هر علتی، هپاتیت گفته میشود. اما تاکید اصلی این روز، بر هپاتیت ناشی از ویروس ها است، که شایع ترین انواع آن: A,B,C, و E است. وی افزود: بعضی ویروس های دیگر مانند: انواع ویروس کرونا هم میتوانند باعث هپاتیت شوند، اما ایجاد التهاب کبد به دنبال ابتلا به کرونا، نادر تر است.
رئیس پژوهشکده گوارش و کبد بیمارستان شریعتی افزود: هپاتیت ها میتوانند کشنده باشند، زیرا کبد یکی از ارگان های غیر قابل جایگزین بدن است، و در صورت از کار افتادن کبد، تنها راه درمان بیمار، پبوند کبد خواهد بود. اما خبر خوب این است: که انواع شایع هپاتیت، قابل پیشگیری و درمان است. در مجموع ۳۱۸ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به هپاتیت B هستند. در گذشته حدود ۴ درصد جمعیت کشور ما را مبتلایان به هپاتیت B تشکیل میدادند، اما از ۳۰ سال گذشته که واکسیناسیون هپاتیت B جزو برنامه واکسیناسیون کشوری قرار گرفت، میزان این بیماری در ایران بسیار کاهش یافت بطوری که در حال حاضر،کمتر از ۲ درصد جمعیت ایران مبتلا به هپاتیت B هستند. وی ادامه داد: حتی در کودکان، این عدد به نیم درصد رسیده است.‌ همچنین درمان هپاتیت B، از نوع تزریقی به شکل خوراکی(قرص) تغییر پیدا کرده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: درمان هپاتیت B نیازمند مراحل طولانی است، زیرا این ویروس خود را در بدن پنهان میکند، و به محض قطع داروها، بیماری مجدد فعال میشود. در عین حال درمان خوراکی مبتلایان به هپاتیت B، می‌تواند طول عمر این افراد را به طول عمر جمعیت سالم نزدیک کند و میزان مرگ و میر در این افراد را به شدت کاهش دهد.
دلاوری در پاسخ به این سوال که: وقتی یک دوره کامل واکسن هپاتیت B تزریق کردیم، چه زمانی باید دوز یادآور را تکرار کنیم؟، گفت: میزان آنتی بادی هپاتیت B در خون، عامل اصلی تصمیم گیری برای تزریق دوباره این واکسن است. اگر میزان آنتی بادی در بدن کافی نباشد، هر ده سال یک بار تزریق دوز بوستر(یادآور) توصیه میشود.
این استاد دانشگاه تهران یادآور شد: هپاتیت B و C، عمدتا از طریق فراورده های خونی، تماس جنسی و اعتیاد (اعتیاد تزریقی) منتقل میشوند. هپاتیت A نیز، معمولا از طریق آب و غذای آلوده منتقل میشود. مهم است بدانیم: هپاتیت B و C، از طریق تماس های معمولی بین اعضای خانواده از قبیل شیردهی و ظروف غذا منتقل نمیشوند.
وی افزود: خوشبختانه هپاتیت C درمان کامل دارد و از هفت سال پیش که دارو های خوراکی هپاتیت وارد بازار شد، ۹۰ درصد مبتلایان به هپاتیت C، درمان کامل میشوند. نکته حائز اهمیت این است : در صورت درمان هپاتیتB و C، میزان مرگ و میر تا حدود ۶۵ درصد کاهش میابد، اما متاسفانه تنها ۳۰ درصد از افرادی که هپاتیت C و B دارند از بیماری خود مطلع هستد، و از این تعداد نیز، کمتر از ۱۰ درصد اقدام به درمان میکنند.
این متخصص گوارش و کبد یادآور شد: مهم ترین عامل برای پیشگیری از هپاتیت A بهبود سطع بهداشت جامعه است.
برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی

نظرات

مانده : (1000) حرف