اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 9 مرداد 1402

سنگ کیسه صفرا

برنامه ضربان 8 مرداد

0

سنگ کیسه صفرا

در برنامه ضربان 8 مرداد شبکه سلامت سیما، احمد رضا سروش، مدیر گروه جراحی بیمارستان شریعتی درمورد سنگ کیسه صفرا به گفتگو پرداخت.

سروش گفت: کیسه صفرا در زیر بستر کبد قرار دارد و اگر شکم را به چند قسمت تقسیم کنیم، کیسه صفرا در قسمت راست فوقانی آن قرار دارد. بیماری‌های کیسه صفرا، به خصوص سنگ کیسه صفرا، یکی از شایع ترین علت های بستری بیماران به دلیل مشکلات گوارشی است. این عضو بدن بسیار کوچک است و حجمی بین ۵۰ تا ۷۰ سی سی دارد.

وی تاکید کرد: کیسه صفرا تولید کننده صفرا نیست و تنها ذخیره کننده آن میباشد. زمانی که غذا خورده میشود، این کیسه منقبض شده و صفرا وارد دستگاه گوارش میشود. صفرا در هضم و جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی محلول در چربی نقشی کلیدی دارد. بنابراین در صورت برداشت کیسه صفرا هنگام جراحی، فقط مکان ذخیره صفرا از بین میرود و گردش صفرا قطع نمیشود.

میهمان برنامه در پاسخ به این سوال که: سنگ کیسه صفرا چگونه به وجود میاید؟، گفت: مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر ایجاد سنگ کیسه صفرا ژنتیک، محیط و تغذیه هستند. در کشور ما حدود ۶ تا ۹ درصد افراد در طول عمر خود مبتلا به سنگ کیسه صفرا میشوند. 

وی اشاره کرد: سبک زندگی(لایف استایل) از جمله عوامل مهم ایجاد کننده سنگ کیسه صفرا محسوب میشود، همچنین افزود: افراد کم تحرک ریسک بالاتری برای تشکیل سنگ صفرا دارند. وی ادامه داد: بین چاقی و ایجاد سنگ کیسه صفرا نیز رابطه ای مستقیم وجود دارد. بارداری نیز از عوامل افزایش دهنده ابتلا به سنگ صفرا است، زیرا در هنگام بارداری، تغییرات هورمونی گسترده ای در بدن ایجاد میشود. بعضی دارو ها نیز میتوانند این ریسک را افزایش دهند.

این استاد دانشگاه، در پاسخ به این سوال که علائم سنگ کیسه صفرا چیست؟، گفت: نوع بدون عارضه این بیماری، خود را به صورت کولیک صفراوی نشان می‌دهد، به این صورت که پس از خوردن یک وعده غذای چرب و سنگین، بیمار درد شدیدی را در قسمت فوقانی و راست شکم، و گاهی در قسمت شانه راست احساس میکند، البته این درد با تهوع و استفراغ نیز میتواند همراه باشد.

سروش ادامه داد: بارداری شانس ایجاد سنگ کیسه صفرای علامت دار را افزایش میدهد. امروزه در کل مدت بارداری میتوان سنگ کیسه صفرا را به روش بسته( لاپاراسکوپی) عمل کرد زیرا جراحی های مدرن، ایمن هستند. در ضمن سنگ صفرای بدون علامت نیازی به عمل جراحی ندارد و بیماری محسوب نمیشود‌.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی

نظرات

مانده : (1000) حرف