اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 15 مرداد 1402

ترشحات و عفونت های بانوان

برنامه 14 مرداد مادر کودک

0

ترشحات و عفونت های بانوان

در برنامه 14 مرداد مادر کودک شبکه سلامت سیما، راضیه اکبری متخصص زنان و زایمان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص ترشحات و عفونت های بانوان به گفتگو پرداخت.

وی در ابتدا یادآور شد: در ساختمان واژن تعدادی غدد ترشحی وجود دارد که با ترشح موادی خاص باعث عدم خشکی و لغزندگی در این ناحیه می‌شود. مقدار این ترشحات در طول سیکل قاعدگی (که با آغاز یک پریود شروع و با آغاز یک پریود دیگر تمام میشود) متفاوت است و همراه با بالارفتن مقدار استروژن در بدن، مقدار این ترشحات نیز افزایش می یابد در هنگام بارداری، در مرحله تخمک گذاری (میانه سیکل ) و همچنین با مصرف قرص های ضد بارداری، مقدار این ترشحات افزایش می یابد.

اکبری متذکر شد: این ترشحات جهت حفظ لغزندگی و جلوگیری از خشکی واژن ضروری و نشانه ای از سلامتی فرد است، بطوری که یکی از مشکلات بانوان یائسه، خشکی واژن است که به دلیل افت هورمون های دوران باروری اتفاق میافتد.

این متخصص زنان ادامه داد: بافت و رنگ این ترشحات در حالت طبیعی، سفید رنگ و کشسان است، اگر این ترشحات تغیر رنگ دهند و بوی بدی از آن متصاعد شود و یا فرد دچار خارش و سوزش در آن ناحیه شود، مراجعه به پزشک زنان الزامیست.

اکبری یادآور شد: شوینده های واژینال با از بین بردن باکتری های مفید واژن، خود باعث ایجاد زمینه ای مناسب برای بروز عفونت های ناحیه واژن محسوب میشوند، او بهترین ابزار برای حفظ تمیزی و بهداشت ناحیه واژن را، آب سالم دانست، همچنین تعویض روزانه لباس زیر را از قدم های کلیدی مراقبت از سلامت ناحیه واژن نام برد.

میهمان برنامه در پاسخ به این سوال که: آیا شنا در استخرهای عمومی می تواند باعث عفونت‌های ناحیه واژینال شود؟، گفت: اگر فردی از سلامت کافی برخوردار باشد و نقص سیستم ایمنی نداشته باشد، همچنین مبتلا به عفونت زنان نیز نباشد، استخر نمینواند باعث بروز این عفونت ها شود. گاهی اوقات فرد از قبل مبتلا به این عفونت‌ است و بعد از بازگشت از استخر علایم این عفونت ها نمایان میشود و گمان میکند استخر باعث این علایم شده است.

کارشناس برنامه افزود: درد همیشگی و مداوم زیر شکم از علامت های اصلی عفونت های واژینال است و تنها راه تشخیص این درد ها معاینه توسط متخصص زنان است‌. وی به بانوانی که قصد بارداری دارند و همچنین بانوانی که نیاز به جراحی زنان دارند، توصیه کرد: قبل از اقدام به این موارد حتماً تحت معاینه داخلی زنان قرار بگیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از جوش شیرین برای درمان عفونت‌های واژینال موثر است؟، گفت: واژن یک سطح اسیدی و قلیایی (PH) طبیعی دارد که عفونت‌های واژینال این تعادل را به شیوه های متفاوتی بر هم میزند. به همین دلیل نمیتوان برای همه  بیماران شستشو با جوش شیرین را تجویز کرد.

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی

نظرات

مانده : (1000) حرف