اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 18 مرداد 1402

عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها)

برنامه مادرگودک 16

0

عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها)
در برنامه مادرگودک 16 مرداد شبکه سلامت سیما، مریم کاشانیان متخصص زنان و زایمان و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) به گفتگو پرداخت.

کاشانیان گقت: تراتوژن به بیماری ها، عوامل میکروبی و یا موادی گفته میشود که می‌توانند بر سلامت و رشد طبیعی جنین تاثیر گذار باشند، همچنین افزود: رشد جنین حاصل تکثیر سریع  سلول تخم، پس از بارداری است، این سلول ها آنقدر تکثیر میشوند تا در مرحله آخر جنین تشکیل شود.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در این مرحله عوامل زیادی میتواند بر روی فرایند تکثیر سلولی تاثیر گذار باشند، زیرا سلول های در حال تکثیر  در این مرحله بسیار آسیب پذیر هستند. عواملی که بر روی این فرایند موثرند، شامل: عوامل محیطی، دارویی، آب و هوا، بیماری های مادر و حتی عوامل ناشناخته می شود.

میهمان برنامه اشاره کرد: عوامل موثر بر سلامت جنین تنها از سمت مادر منتقل نمیشود و سلامت اسپرم پدر نیز از عوامل تاثیر گذار بر تشکیل جنین سالم است. بیماری های پدر میتواند، بر تولید اسپرم و حرکت غیر طبیعی اسپرم تاثیر گذار باشد.

او مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی را از جمله عوامل اصلی آسیب زننده به سلامت اسپرم برشمرد.

کاشانیان یادآور شد: مواد شیمیایی موجود در محیط میتوانند مستقیما بر سلامت تخمک و اسپرم تاثیر منفی بگذارند، به همین دلیل به بانوان باردار اکیدا توصیه میشود: در روزهای آلودگی هوا، از خانه خارج نشوند، همچنین هشدار داد: قلیان چندین بار مضر تر از سیگار است و میزان مواد سمی استنشاق شده هنگام مصرف قلیان، بسیار  بیشتر از سیگار است.

این متخصص زنان ادامه داد: الکل نیز یکی از عوامل شناخته شده در ایحاد اختلالات رشدی و عقب ماندگی مغزی در نوزادان است، همچنین مواد مخدر و روانگردان از عوامل اصلی آسیب کبدی است که می‌تواند باعث مرگ مادر شود.

کاشانیان تاکید کرد: سیگار های الکترونیکی نه تنها از سیگار های عادی سلامت تر نیستند، بلکه حاوی مواد سرطان زا و سمی متنوع تری هستند. همچنین در خصوص مبتلایان به صرع افزود: بعضی از داروی های صرع می‌توانند بر سلامت جنین تاثیر منفی بگذارند، بنابراین لازم است: مبتلایان به صرع، قبل از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنند و در صورت نیاز، دارو های خود را تغیر دهند. افراد در هنگام بارداری باید به مصرف داروهای خود ادامه دهند، زیرا حمله های صرع، با کم کردن سطح اکسیژن خون، بر سلامت جنین تاثیر میگذارند.

کارشناس برنامه ادامه داد: وجود زگیل در ناحیه تناسلی مادر باردار، بر سلامت جنین تاثیر منفی نمی‌گذرد، اما در درصد بسیار کمی از این مادران، ویروس HPV هنگام زایمان وارد حنجره نوزاد میشود که با بروز مشکلاتی در سلامت آینده فرد همراه خواهد بود.

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار داروهای ممنوعه در سفر به عراق چیست؟ ویژه های دهه محرم در شبکه سلامت دیدار مدیر شبکه سلامت با رئیس سازمان بهزیستی کشور لزوم توجه به غربالگری فرهنگی در حوزه ناشنوایان پرستار بتی

نظرات

مانده : (1000) حرف