اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 21 مرداد 1402

مشکلات شیردهی در مادران

برنامه مادر کودک 18 مرداد

4

مشکلات شیردهی در مادران

در برنامه مادر کودک 18 مرداد  شبکه سلامت سیما، مژده مظلومی، مربی ارشد کشوری و مشاور شیردهی در خصوص مشکلات شیردهی در مادران به گفتگو پرداخت
.

کارشناس برنامه با بیان این مطلب که یکی از مشکلات شیردهی، زخم نوک پستان است، به دلایل ایجاد کننده آن اشاره کرد. وی افزود: زخم‌هایی که در روزهای اول پس از تولد نوزاد ایجاد می‌شود، قطعاً به دنبال روش‌های غلط شیردهی اتفاق افتاده است و باید سریعا تحت ویزیت پزشک یا مشاور شیردهی، روش‌های صحیح شیردهی به مادر شیرده آموزش داده شود.

کارشناس برنامه ادامه داد: مادرانی که در هر بار شیردهی نوک پستان را با آب و صابون شستشو می‌دهند، با خشکی و زخم نوک پستان مواجه خواهند شد، همچنین گاز گرفتن نوک پستان مادر توسط نوزاد شیرخوار، از دیگر دلایل زخم شدن نوک پستان مادر محسوب میشود.

عضو کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر گفت: اگر زخم سینه مادر شدید بود، توصیه بر این است که یک قطره شیر مادر بر روی زخم مالیده شود تا به ترمیم زخم نوک پستان کمک کند، همچنین پمادهای حاوی لانولین خالص که خوشبختانه پس از مصرف نیز نیاز به شستشو ندارد از جمله درمانهای زخم های ایجاد شده در نوک پستان مادر شیرده می باشد.

مظلومی یادآور شد: گاهی زخم ایجاد شده در ناحیه نوک پستان به حدی دردناک است که به مادر توصیه می‌شود: مدت کوتاهی از این پستان به نوزاد خود شیر ندهد و با کمک دست یا شیردوش، دوشیدن شیر از این پستان را انجام دهد و با روش‌هایی غیر از استفاده از شیشه شیر، به نوزاد خورانده شود.

کارشناس برنامه به مادرانی که نوک پستانشان توسط شیرخوار گاز گرفته می‌شود، توصیه کرد: بدون هیچ گونه واکنشی در چهره و صدا به آرامی سر بچه را به سمت سینه خود فشار دهید، در این حالت راه نوک بینی بسته می‌شود و کودک نوک پستان را رها می‌کند، بدین ترتیب نوزاد متوجه می‌شود که همراه با گاز گرفتن امکان خوردن شیر قطع می‌شود و به مرور گاز گرفتن را رها میکند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که تاثیر کافئین بر حالت تهوع و دوران ویار چیست ؟،گفت: کافئین علاوه بر ایجاد حالت رفلاکس در مادر باردار، به دلیل عبور از جفت در صورت مصرف زیاد روزانه، به تولد نوزاد کم وزن و یا حتی به سقط منجر می‌شود، او از قهوه، چای و نوشابه های گازدار به عنوان مواد غذایی کافئین‌دار نام برد و افزود: هر فنجان قهوه ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد  و یک مادر باردار حداکثر می‌تواند ۲۰۰ میلی‌گرم یعنی دو فنجان قهوه در روز میل کند.

عضو انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر یادآوری کرد: نوشیدن ۴ فنجان چای معادل دو فنجان قهوه کافئین دارد، بنابراین مادر باردار باید از نوشیدن بیش از ۴ فنجان چای خودداری کند.(در افراد عادی نیز باید مصرف مایعات کافئین‌دار با محدودیت انجام شود)

مربی ارشد کشوری و مشاور شیردهی ادامه داد: بسته شدن پستان در شرایطی ایجاد می‌شود که جریان شیر برقرار باشد اما تخلیه مکرر شیر اتفاق نیفتد، این حالت معمولاً در روزهای چهارم و پنجم بعد از زایمان اتفاق می‌افتد، در این حالت پوست پستان براق می‌شود و حالت احتقان پیدا می‌کند. برای جلوگیری از بسته شدن پستان توصیه می‌شود تماس پوست به پوست مادر و نوزاد در ساعت اول پس از تولد اتفاق بیفتد و همچنین شیردهی به طور متناوب و حتی در ساعات شب انجام شود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که در صورت بروز احتقان در  پستان مادر شیرده، چه باید کرد؟، گفت: مادر قبل از انجام شیردهی کمپرس آب گرم انجام دهد، سپس کم کم پستان را بدوشد و بعد سینه را در دهان نوزاد قرار دهد همچنین با انگشتان دست به صورت دوار اطراف پستان را ماساژ دهند که اندکی نرم و پستان سبک شود. او به مادرانی که در این حالت مایل به استفاده از شیردوش هستند، توصیه کرد: باید از شیردوش به آهستگی و با فشار کم استفاده شود.

وی تاکید کرد: بعد از شیردهی از پستان ملتهب شده، به مادر توصیه میشود: به انجام کمپرس یخ (قرار دادن تعدادی یخ در کیسه فریز و گذاشتن آن بر روی سینه‌ها) مبادرت کند.

مظلومی، قانون تولید شیر در پستان مادر را قانون عرضه و تقاضا دانست و گفت: ادامه شیردهی در صورتی میسر است، که نوک پستان مادر توسط نوزاد مکرراً در طی شبانه روز مکیده شود.

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه

نظرات

مانده : (1000) حرف