اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 22 مرداد 1402

ماده مخدر گل

برنامه مثبت سلامت

2

در برنامه «مثبت سلامت» شبکه سلامت سیما، دکتر فرهاد اقطار مدیر دفتر پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور در خصوص ماده مخدر گل و تبعات حاصل از آن به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که ماده مخدر گل، متعلق به کدام دسته از مواد مخدر است؟، گفت: گل از دسته خانواده حشیش و گیاه شاهدانه است، که از قسمت های مختلف گیاه شاهدانه، بخصوص شاهدانه هندی, مواد مخدری مانند: گل، علف، حشیش، گراس و ماری جوانا استحصال میشود.

اقطار در پاسخ به این سؤال که این مواد چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟، گفت: ماده موثر موجود در این مواد، TFC نام دارد که درصدهای مختلفی از آن، در این مواد مخدر 
وجود دارد که باعث بروز اثرات مختلفی از مصرف آنها میشود.

کارشناس برنامه در خصوص عوارض حاصل از مصرف این مواد گفت: کلیه محصولات خانواده حشیش دارای عوارض روانی مانند: تحریک پذیری، توهم، هیجان زدگی و استرس شدید است که به دنبال مصرف، فرد وابستگی روانی به این محصول پیدا میکند.

وی متذکر شد: مصرف این مواد در افرادی که زمینه اختلالات روانی مانند: افسردگی و اضطراب دارند، باعث بروز اختلالات روانی بیشتر و شدید تری میشود.

اقطار به شعار «والدین آگاه و کودکان ایمن» اشاره کرد و بهترین آموزش را از طریق خانواده میسر دانست و به والدین توصیه کرد: در این خصوص، با زبان ساده کودکان خود را آگاه و مطلع کنید.

مدیر دفتر پیشگیری و سازمان بهزیستی یادآور شد: سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش با همکاری یکدیگر، برنامه های مختلفی در آگاهی بخشی دانش آموزان و خانواده ها در دست اقدام دارند.

کارشناس برنامه به خط تلفن «۰۹۶۲۸» که خط مشترک بین سازمان بهزیستی و سازمان مبارزه با مواد مخدر است، اشاره کرد و گفت: خانواده‌ها می‌توانند کلیه سؤالات خود در زمینه مواد مخدر را با کارشناسان این سامانه مطرح کنند.

آخرین اخبار

تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار داروهای ممنوعه در سفر به عراق چیست؟ ویژه های دهه محرم در شبکه سلامت دیدار مدیر شبکه سلامت با رئیس سازمان بهزیستی کشور لزوم توجه به غربالگری فرهنگی در حوزه ناشنوایان پرستار بتی

نظرات

مانده : (1000) حرف