اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 28 مرداد 1402

«بهداشت خواب»

ریحانه حیدری، متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ تخصصی خواب، در خصوص «بهداشت خواب» به گفتگو پرداخت.

1

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما 24 مرداد ماه ریحانه حیدری،  متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ تخصصی خواب، در خصوص «بهداشت خواب» به گفتگو پرداخت.

وی در تعریف خواب طبیعی گفت: خوابی طبیعی است که فرد بعد از بیدار شدن از آن، بتواند به خوبی به فعالیت‌های روزمره خود بپردازد، بدون اینکه احساس خستگی کند و به عبارتی: از خواب خود راضی باشد، به گونه ای که حس کند عضلات و قسمت‌های مختلف بدن وی بازیابی شده اند.

این متخصص گوش و حلق و بینی افزود: ژنتیک عامل اصلی تعیین کننده تعداد ساعات خواب مورد نیاز هر فرد است. به طور متوسط افراد نیاز به ۷ ساعت خواب دارند، اما این عدد برای هر شخص متفاوت است، به طوری که یک فرد می‌تواند با ۴ ساعت خواب شبانه، در طول روز سرحال و قبراق باشد، و فرد دیگری با ۹ ساعت خواب هم حس شادابی و سرحالی لازم در طول روز را نداشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: بعضی اختلالات باعث می‌شوند که خواب فرد کیفیت لازم را نداشته باشد. برای مثال: سندروم پای بی‌قرار یا خر و پف در خواب می‌تواند باعث بیدار شدن مداوم مغز فرد در هنگام خواب شود، بطوری که خود فرد متوجه این موضوع نمیشود و آثار آن را به صورت خواب آلودگی بعد از بیدار شدن از خواب تجربه میکند و به قدری خسته است که احساس میکند کل شب قبل را بیدار بوده است.


حیدری گفت: رعایت چند نکته ساده می تواند تاثیری شگرف بر کیفیت خواب شما داشته باشد: داشتن یک عادت (روتین)ساعتی برای خواب، این عادت را به مغز شما یاد میدهد که از ساعت خاصی خود را آماده خواب کنید. برای مثال از ساعت ۷ شب به 
فعالیت های برانگیزاننده سیستم عصبی نپردازید و تحرکات بدنی شدید که باعث بالا رفتن ضربان قلب میشوند را محدود کنید. همچنین محیط آرامش بخش و تاریکی را برای محل خواب خود انتخاب کنید تا بدن شما از آن ساعت آماده خوابیدن شود.

 این استاد دانشگاه یادآور شد:  نوری که از صفحه نمایش وسایل الکترونیکی ساطع می‌شود، می‌تواند در ساعت خواب فرد اختلال ایجاد کند. همچین افزود: بهتر است بین خواب و مصرف وعده غذایی، حداقل ۳ ساعت فاصله وجود داشته باشد.


میهمان برنامه در خصوص اختلال خواب گفت: این اختلالات در طیف وسیعی وجود دارد،  به طوری که: کابوس‌های شبانه، تحرکات غیر طبیعی بدن، صحبت کردن، فریاد کشیدن وحتی تشنج در خواب، همه از اختلالات خواب محسوب میشوند.

این فلوشیپ خواب افزود: در صورت مراجعه فرد به کلینیک خواب برای درمان خر و پف، (بعد از پیگیری‌های لازم پزشکی) به فرد دو نوع راهکار ارائه میشود: اول راهکار های کمکی مانند: رعایت رژیم غذایی، کاهش وزن، خودداری از طاق باز خوابیدن و استفاده از وسایل باز کننده ناحیه بینی است. و دوم راه های اصلی: استفاده از دستگاه فشار مثبت راه هوایی، که با اثرات مثبت متعددی بر روی کیفیت خواب فرد همراه خواهد بود. جراحی راه های هوایی نیز جزو درمان های اصلی خر و پف محسوب میشود.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنج شنبه ساعت۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

آخرین اخبار

تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار داروهای ممنوعه در سفر به عراق چیست؟ ویژه های دهه محرم در شبکه سلامت دیدار مدیر شبکه سلامت با رئیس سازمان بهزیستی کشور لزوم توجه به غربالگری فرهنگی در حوزه ناشنوایان پرستار بتی

نظرات

مانده : (1000) حرف