اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 29 مرداد 1402

کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

معصومه تبریزی مدرس دانشگاه و روانشناس در خصوص کمک به نوجوانان برای انتخاب درست به گفتگو پرداخت.

1

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما 28 مرداد ماه، معصومه تبریزی مدرس دانشگاه و روانشناس در خصوص کمک به نوجوانان برای انتخاب درست به گفتگو پرداخت.

میهمان برنامه گفت: استعداد مجموعه‌ای از ارزش‌ها، توانایی‌ها و علایق افرد است که درک درست این تعریف می‌تواند فرد را در شناخت استعدادهایش یاری کند. وی افزود: ممکن است فردی به شغل خاصی علاقمند باشد اما توانایی های لازم برای موفق شدن در آن حرفه را نداشته باشد. برای مثال بعضی مشاغل نیاز به قد بلند دارد اما همه افراد جامعه بلند قامت نیستند، بنابراین علاقه تنها ویژگی کافی برای موفقیت در هر زمینه ای نیست.

تبریزی ادامه داد: والدین از زمان خردسالی فرزند خود، سعی می‌کنند ارزش‌هایی، مانند: پزشک یا مهندس بودن را به کودک خود تحمیل کنند و به علایق و توانایی های منحصر به فرد فرزند خود توجه نمیکنند. اگر والدین ارزش‌های شخصی خود را بدون توجه به قابلیت ها و علایق کودک در ذهن وی بکارند، با نوجوانی روبرو خواهیم بود، که به خاطر توفیق نیافتن در این ارزش‌ها (مانند پزشک شدن) اعتماد و عزت نفس پایینی دارد و گمان میکند که هرگز به آرزو های خود نخواهد رسید.

این استاد دانشگاه یادآور شد: مهمترین عامل برای تربیت صحیح و کمک به نوجوان، شناخت درست از ویژگی‌های اوست. مهمترین قدم در کمک به رشد صحیح یک نوجوان، این است که اجازه بدهیم: هویت خود را به صورت مستقل بیابد، زمانی که والد هویت خاصی را به نوجوان تحمیل کند، رشد هویتی وی نارس خواهد ماند.

این روانشناس افزود: والدین برای کمک به فرزندان در یافتن علایق و ارزش هایشان، می‌توانند به متخصصان بهداشت روان مراجعه کنند و هرگز خود را در حل مشکلات مربوط به این حوزه، دخالت ندهند.

وی ادامه داد: روانشناس مشهور، هالند، یک نظریه پذیرفته شده در زمینه توصیف توانایی های فرد ارائه داده است، که توانایی های هر فرد را به ۶ بعد تقسیم میکند: بعد هنری، عملی پژوهشی، مهندسی صنعتی، مدیریت و کارآفرینی، تعامل اجتماعی، کار با اعداد و امورحقوق، نوجوانان با مراجعه به روانشناس و انجام  تست شخصیت هالند، می‌توانند به شناخت بهتری از توانایی های خود برسند. برای مثال نوجوانی که بعد مدیریتی و هنری قوی داشته باشد میتواند حرفه کارگردانی را دنبال کند.

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنج شنبه ساعت۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

آخرین اخبار

تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار داروهای ممنوعه در سفر به عراق چیست؟ ویژه های دهه محرم در شبکه سلامت دیدار مدیر شبکه سلامت با رئیس سازمان بهزیستی کشور لزوم توجه به غربالگری فرهنگی در حوزه ناشنوایان پرستار بتی

نظرات

مانده : (1000) حرف