اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 1 شهریور 1402

انتخاب کفش مناسب

محمد تقی حلی‌ساز متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در خصوص انتخاب کفش مناسب به گفتگو پرداخت.

0

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ 30 مرداد محمد تقی حلی‌ساز متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در خصوص انتخاب کفش مناسب به گفتگو پرداخت.

وی گفت: هنگام راه رفتن و ایستادن، قسمت عمده ای از وزن بدن بر روی پاها قرار می‌گیرد، به همین دلیل پوشیدن یک کفش نامناسب می‌تواند برای سلامت کل بدن مخاطره آمیز باشد.

وی افزود: کفش استاندارد کفشی است که حدود ۳ سانتی متر پاشنه داشته باشد، همچنین تاکید کرد: بعدازظهر را برای خرید کفش انتخاب کنید، زیرا اندازه پای افراد در طول روز تغییر می‌کند و پاها در زمان عصر، در بزرگترین حالت خود قرار دارد.

حلی ساز یادآور شد: برای اینکه بفهمیم یک جفت کفش اندازه پاهای ما هست یا خیر، باید دو نکته ساده را  مد نظر قرار داد:  
اول اینکه بین نوک کفش و بلند ترین انگشت پا یک سانت فاصله باشد.نکته دیگر، این است که بعد از قرارگیری پا در کفش، باید بتوانید انگشتان پای خود را مقداری تکان دهید به طوری که از هم باز شوند، در غیر این صورت این کفش اندازه پای شما نیست.

میهمان برنامه افزود: انحراف انگشت شست پا ژنتیکی است و ارتباط مستقیمی با سایز کفش ندارد، اما زمانی که فرد از نظر ژنتیکی مستعد این انحراف باشد و کفش پاشنه بلند بپوشد، احتمال وقوع این اختلال را در خود افزایش می‌دهد. وی ادامه داد: حتی کفش‌های پاشنه بلند *مناسب سازی* شده نیز برای سلامت پا مناسب نیستند، همچنین وسایل درمانی که به طور معمول در داروخانه‌ها برای درمان انحراف شست پا به فروش میرسند، فایده خاصی ندارند و ما استفاده از این وسایل را توصیه نمیکنیم.

این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: به دلیل بیشتر شدن تنوع رقابت‌های ورزشی، تحقیقات در زمینه کفش‌های ورزشی افزایش یافته و هر رشته کفش مخصوص به خود را دارد. برای مثال کفش‌های بسکتبال، پرش بازیکنان را تسهیل و کفش کشتی به دلیل نرم بودن حرکت کشتی‌گیران را آسان تر میکند. همچنین کفش‌های ورزشی عمومی‌تر (اسپورت) وجود دارند که در صورت استاندارد بودن، بسیار راحت هستند.

این متخصص طب فیزیکی گفت: پای افرادی که مبتلا به اختلال کف پای صاف هستند، در حالت عادی قوس دارد، اما وقتی که فشار روی کف پای آنان قرار میگیرد این قوس از بین میرود، به همین دلیل استفاده از کفی طبی برای این افراد الزامی است.
وی کف پای صاف را، علت بسیاری از دردهای مچ و ساق پا دانست.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

آخرین اخبار

پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی

نظرات

مانده : (1000) حرف