اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 1 شهریور 1402

انتخاب کفش مناسب

محمد تقی حلی‌ساز متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در خصوص انتخاب کفش مناسب به گفتگو پرداخت.

0

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ 30 مرداد محمد تقی حلی‌ساز متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در خصوص انتخاب کفش مناسب به گفتگو پرداخت.

وی گفت: هنگام راه رفتن و ایستادن، قسمت عمده ای از وزن بدن بر روی پاها قرار می‌گیرد، به همین دلیل پوشیدن یک کفش نامناسب می‌تواند برای سلامت کل بدن مخاطره آمیز باشد.

وی افزود: کفش استاندارد کفشی است که حدود ۳ سانتی متر پاشنه داشته باشد، همچنین تاکید کرد: بعدازظهر را برای خرید کفش انتخاب کنید، زیرا اندازه پای افراد در طول روز تغییر می‌کند و پاها در زمان عصر، در بزرگترین حالت خود قرار دارد.

حلی ساز یادآور شد: برای اینکه بفهمیم یک جفت کفش اندازه پاهای ما هست یا خیر، باید دو نکته ساده را  مد نظر قرار داد:  
اول اینکه بین نوک کفش و بلند ترین انگشت پا یک سانت فاصله باشد.نکته دیگر، این است که بعد از قرارگیری پا در کفش، باید بتوانید انگشتان پای خود را مقداری تکان دهید به طوری که از هم باز شوند، در غیر این صورت این کفش اندازه پای شما نیست.

میهمان برنامه افزود: انحراف انگشت شست پا ژنتیکی است و ارتباط مستقیمی با سایز کفش ندارد، اما زمانی که فرد از نظر ژنتیکی مستعد این انحراف باشد و کفش پاشنه بلند بپوشد، احتمال وقوع این اختلال را در خود افزایش می‌دهد. وی ادامه داد: حتی کفش‌های پاشنه بلند *مناسب سازی* شده نیز برای سلامت پا مناسب نیستند، همچنین وسایل درمانی که به طور معمول در داروخانه‌ها برای درمان انحراف شست پا به فروش میرسند، فایده خاصی ندارند و ما استفاده از این وسایل را توصیه نمیکنیم.

این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: به دلیل بیشتر شدن تنوع رقابت‌های ورزشی، تحقیقات در زمینه کفش‌های ورزشی افزایش یافته و هر رشته کفش مخصوص به خود را دارد. برای مثال کفش‌های بسکتبال، پرش بازیکنان را تسهیل و کفش کشتی به دلیل نرم بودن حرکت کشتی‌گیران را آسان تر میکند. همچنین کفش‌های ورزشی عمومی‌تر (اسپورت) وجود دارند که در صورت استاندارد بودن، بسیار راحت هستند.

این متخصص طب فیزیکی گفت: پای افرادی که مبتلا به اختلال کف پای صاف هستند، در حالت عادی قوس دارد، اما وقتی که فشار روی کف پای آنان قرار میگیرد این قوس از بین میرود، به همین دلیل استفاده از کفی طبی برای این افراد الزامی است.
وی کف پای صاف را، علت بسیاری از دردهای مچ و ساق پا دانست.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

آخرین اخبار

تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار داروهای ممنوعه در سفر به عراق چیست؟ ویژه های دهه محرم در شبکه سلامت دیدار مدیر شبکه سلامت با رئیس سازمان بهزیستی کشور لزوم توجه به غربالگری فرهنگی در حوزه ناشنوایان پرستار بتی

نظرات

مانده : (1000) حرف