اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 26 شهریور 1402

مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل

در برنامه مادر و کودک شبکه سلامت سیما مورخ 22 شهریور معصومه تبریزی روانشناس و مدرس دانشگاه در خصوص مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل به گفتگو پرداخت.

0

در برنامه مادر و کودک شبکه سلامت سیما مورخ 22 شهریور معصومه تبریزی روانشناس و مدرس دانشگاه در خصوص مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل به گفتگو پرداخت.

تبریزی گفت: والدین اگر می‌خواهند کودکانی با روان سالم تربیت کنند، باید در وهله اول، خود از روانی سالم برخوردار باشند. بنابراین اگر والدین همه وقت خود را صرف مراقبت از فرزند کنند اما خودشان از حال خوشی برخوردار نباشند، نتیجه دلخواه تربیتی حاصل نخواهد شد.

وی افزود: مادران نباید تربیت فرزند خود را بالاتر از مراقبت از خود و یا ارتباط سالم با همسر خود قرار دهند، زیرا والدین و فرزندان در راستای هم و از اولویت مشابهی برخوردار هستند. همان قدر که کودک من مهم است، من هم مهم هستم. همان قدر که آماده بودن غذا در خانه مهم است، حال من حین پختن غذا نیز مهم است.

این روانشناس گفت: ما تصور می‌کنیم کودکان متوجه حال بد ما نمی‌شوند، اما روانشناسان دریافته‌اند که کودکان حتی در هنگام شیر خوردن به صورت مادر خود توجه میکنند که درصورت ناراحت بودن ویا استرس داشتن مادر هنگام شیر دادن، با تاثیر منفی بر روی سلامت نوزاد همراه خواهد بود.

این استاد دانشگاه افزود: توصیه ما به مادران این نیست که خودخواه باشند و رفاه کودک خود را در نظر نگیرند.، وی تاکید کرد: در نظر داشته باشند: بین خودخواهی و فداکاری یک طیف وجود دارد که این دو صفت در دو سر طیف قرار دارند  و مادران نباید در دو سر این طیف قرار بگیرند.


این مدرس دانشگاه در خصوص بهبود روابط مادر و فرزند گفت: یکی از مهمترین نکات در خصوص ارتباط بین والد و فرزند، توضیح دادن است. برای مثال: وقتی به فرزند خود می‌گوییم که گوشی تلفن خود را کنار بگذارد و توضیحی در این باره نمی‌دهیم، فرزند ما گمان می‌کند ما داریم از قدرت خود در خانواده استفاده می‌کنیم و به او زور می‌گوییم. شایسته است به فرزند خود دلیل انتظارات خود را توضیح دهید تا ارتباطی موثر تر با وی داشته باشید.
وی در خصوص دوران بلوغ گفت: دوران بلوغ فرزند زمان طوفان، اختلاف و تغییر است. ما به والدین توصیه می‌کنیم در این دوره از زندگی فرزند خود، صبور باشند و میزان تحمل خود را بالا ببرند تا دوره نوجوانی فرزندشان به پایان برسد.
.
میهمان برنامه در آخر اشاره کرد: واضح است که هماهنگ کردن کارهای خانه برای مادران شاغل کار ساده ای نیست، به همین دلیل لازم است که مادران شاغل با خود، همدلی داشته باشند و انجام نشدن به نحو احسن همه کارهای خانه، آنها را  دچار عذاب وجدان نکند و با برنامه ریزی و الویت بندی مناسب، به امورات منزل بپردازند.

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود

آخرین اخبار

تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار داروهای ممنوعه در سفر به عراق چیست؟ ویژه های دهه محرم در شبکه سلامت دیدار مدیر شبکه سلامت با رئیس سازمان بهزیستی کشور لزوم توجه به غربالگری فرهنگی در حوزه ناشنوایان پرستار بتی

نظرات

مانده : (1000) حرف