اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 15 بهمن 1402

«ترشحات پشت حلق»

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما پدرام برقعی متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص «ترشحات پشت حلق» به بحث و گفتگو پرداخت.

0

برقعی در پاسخ به این سوال که ترشحات پشت حلق چه تعریفی دارد؟، گفت: بینی و سینوس‌ها در طول شبانه روز، حدود یک الی یک و نیم لیتر مخاط و ترشحات ایجاد می‌کنند که به طور طبیعی از پشت حلق وارد حفره بینی می‌شوند و مکرر همراه با هر بلع، این ترشحات قورت داده می‌شود. وی افزود: وجود ترشحات پشت حلق، یک یافته طبیعی بدن انسان است و نبودن آن بیماری محسوب می‌شود.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که وظیفه ترشحات پشت حلق چیست؟، گفت: وظیفه این ترشحات این است که مخاط بینی و حلق را مرطوب نگه دارند تا هوایی که تنفس می‌کنیم: گرم، مرطوب و تصفیه شود. (در اثر تماس هوا با این ترشحات، گرد و غبار و آلودگی‌ها از هوای تنفسی گرفته میشود، بنابراین وجود این ترشحات لازم است)
وی ادامه داد: اغلب افراد متوجه این ترشحات نمی‌شوند و به طور غیر ارادی آنها را قورت می‌دهند، این ترشحات داخل معده می‌شوند و اسید معده بر روی آنها اثر می‌گذارد و باعث استریل شدن آنها میشود، آب این ترشحات جذب بدن می‌شود و این چرخه بطور مداوم در بدن در حال جریان است.
برقعه‌ای در پاسخ به این سوال که چه دلایلی باعث می‌شود، افراد متوجه ترشحات پشت حلق خود شوند؟، گفت: اگر حجم یا غلظت این ترشحات تغییر کند، فرد متوجه آنها شده و باعث شکایت فرد میشود. وی افزود: دلایل افزایش غلظت این ترشحات متفاوت است و در اغلب موارد به دنبال التهاب ها و تحریکات بینی و سینوس ایجاد می‌شود. در بسیاری از مواقع، مخاط و سینوس به دنبال مواجهه با مواد آلرژن تحریک می‌شوند و حجم ترشحات افزایش می‌یابد. گاهی رینو سینوزیت‌های ویروسی یا عفونی نیز، از دیگر دلایل افزایش حجم یا غلظت این ترشحات هستند.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا مصرف آنتی بیوتیک‌ها در مواجهه با این ترشحات کار صحیحی است؟، گفت: مصرف آنتی بیوتیک‌ به هیچ وجه کار صحیحی نیست، چون اغلب این ترشحات عفونی نیستند و علت آلرژیک دارند و تنها درصد کمی از آنها عفونیند و تشخیص و تجویز آنتی بیوتیک تنها با تشخیص پزشک انجام میشود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بهترین کار این است که فرد عادت کند این ترشحات را قورت بدهد، تا اسید معده آن را خنثی و استریل کند. وی توصیه کرد: هرگز مبادرت به خارج کردن این ترشحات نکنید، زیرا باعث فشار آوردن به گلو می‌شود، که کار صحیحی نیست.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا تغییر رنگ این ترشحات، با نیاز به مصرف آنتی بیوتیک همراه است؟، گفت: معمولآ این ترشحات، با گذشت زمان تغییر رنگ می‌دهند، که به معنی چرکی بودن این ترشحات نیست. وی افزود: اگر ترشحات عفونی باشد ، باید آنها را قورت داد، تجویز آنتی بیوتیک نیز، تنها با تشخیص و تجویز پزشک امکان پذیر است.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که معمولاً بعد از بهبودی از بیماریهای ویروسی، ترشحات پشت حلق ادامه می‌یابد، آیا وجود این ترشحات به مداخله دارویی نیاز است؟، گفت: معمولا بهترین کار توصیه به شستشوی بینی با سرم فیزیولوژیک است که باعث رقیق شدن ترشحات و خروج راحت‌تر آنها می‌شود. در صورت ادامه طولانی مدت این ترشحات، پزشک ممکن است، اسپرهای ضد آلرژی نیز تجویز کند.
وی ادامه داد: در بسیاری از موارد ترشحات نرمال است، اما گلوی فرد ملتهب است، در این صورت ممکن است رفلاکس معده باعث التهاب گلو شده باشد. دسته سوم از افراد، کسانی هستند که نسبت به واکنش‌هایی که در بدنشان اتفاق می‌افتد بسیار حساسند، و آنها را ( ترشحات پشت حلق) بیشتر از بقیه احساس میکنند.
کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که خلط پشت حلق و خلط ریه را چگونه افتراق دهیم؟، گفت: ترشحات ریه همراه با سرفه خارج می‌شوند، اما ترشحات پشت حلق بدون سرفه خارج میشوند.

آخرین اخبار

«تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور

نظرات

مانده : (1000) حرف