اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 28 بهمن 1402

یبوست و راه‌های پیشگیری از آن

در برنامه مادرکودک شبکه سلامت سیما ابراهیم خادم متخصص طب ایرانی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص ابتلا به یبوست و راه‌های پیشگیری از آن به گفتگو پرداخت.

0

کارشناس برنامه با بیان این مطلب که شیوع یبوست در همه گروههای سنی از کودکان تا سالمندان مشاهده میشود، گفت: متاسفانه سبک زندگی صنعتی، عامل شیوع بیشتر یبوست در بین گروههای سنی مختلف در شهرهای بزرگ است.
وی ادامه داد: سبد غذایی خانواده ها در گذشته، بیشتر با آش، سوپ، خورشت و انواعغذاهای آبکی همراه بوده است، در صورتیکه امروزه با مصرف بیشتر غذاهای خشک از جمله: فست فودها و مصرف کمتر فیبرها، با بروز بیشتر یبوست در افراد روبرو هستیم.
میهمان برنامه یادآور شد: متاسفانه امروزه مردم بیشتر میوه‌ها را پوست کنده می‌خورند که یکی دیگر از دلایل بروز یبوست در افراد است، وی توصیه کرد: حتی الامکان میوه‌هایی مانند: سیب و خیار را با پوست بخورید، زیرا به دفع بهتر و راحت تر مدفوع کمک میکند. همچنین افزود: امروزه به اشتباه غلات به صورت پوست کنده مصرف می‌شوند، در صورتی که سبوس منبع سرشاری از ویتامین‌های گروه B است و با جدا کردن پوست غلات، خود را از این منبع تغذیه ای مهم محروم می‌سازند.
این متخصص طب سنتی افزود: خاصیت غذایی نان‌های تیره به دلیل وجود سبوس، بسیار بیشتر از غلات بدون سبوس است و به افراد توصیه کرد: حتما در وعده های غذایی خود از نانهای سبوس دار استفاده کنید. وی همچنین کاهش تحرک و فعالیت بدنی را از دیگر دلایل ابتلا به یبوست دانست و گفت: متاسفانه الگوی زندگی بی‌ تحرک به فرزندان نیز منتقل شده است، زندگی آپارتمان نشینی، استفاده از آسانسور و تکنولوژی‌های مختلف، باعث کاهش تحرک در همه گروه‌های سنی شده است.
ابراهیم خادم افزود: خواب عامل مهم دیگری در فرایند گوارش افراد است، در مکتب طب ایرانی اعتقاد بر این است که: خواب باعث هضم، جذب و دفع خوب از سیستم گوارشی می‌شود. وی با توجه به اینکه در طب ایرانی، پایه و اساس درمان بر مبنای مزاج است، به افرادی که مزاج خشک دارند( گرم و خشک، سرد و خشک) و زمینه و استعداد ابتلا به یبوست را دارند، گفت: آگاه باشید: که علاوه بر عوامل محیطی, نوع مزاج شما در ابتلا بیشتر به یبوست تاثیرگذار است.

آخرین اخبار

«تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور

نظرات

مانده : (1000) حرف