اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 19 تیر 1399

راه‌های طبیعی برای بهبود حافظه

راه‌های طبیعی برای بهبود حافظه 

به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت :«شما برای شام بیرون می‌روید. در حین غذا خوردن یک دست روی شانه خود احساس می‌کنید. صدایی آشنا اسم شما را می‌گوید. به سمت صدا می‌چرخید، شما آن شخص را می‌شناسید اما هرچه فکر می‌کنید نام او را به یاد نمی‌آورید.» این اتفاقی است که برای بسیاری از ما به شکل‌های مختلف رخ داده است.

برخی از تغییرات در حافظه و توانایی شناختی شما، بخشی از روند طبیعی پیری است. گفته می‌شود که بسیاری از مهارت‌های شناختی مانند پردازش چندگانه اطلاعات، در حدود ۳۰ سالگی به اوج خود می‌رسند و پس از آن با افزایش سن، بسیار کم می‌شوند. اما شما مجبور به تن دادن به این اتفاق نیستید.

با انجام انتخاب‌های هوشمندانه در شیوه زندگی، می‌توانید مغز خود را دوباره بازیابی کنید و فردی متمرکز و تیزهوش بمانید. کافی است این روش‌ها را دنبال کنید:

۱. بدون جست‌وجوی اینترنتی به یاد بیاورید

اینترنت برای گفتن نام بازیگری که نام او روی نوک زبان شما است اما به یاد نمی‌آورید، انتخاب بسیار مناسبی است. اما این کار یک مسئله امروزی به نام فراموشی دیجیتال را در پی دارد. شما اطلاعات را فراموش می‌کنید زیرا به یک دستگاه هوشمند اعتماد دارید تا آن را برای شما به خاطر آورد. بر اساس نظرسنجی شرکت امنیت اینترنتی کاسپر اسکایپ، نیمی از ما نمی‌توانیم بدون استفاده از لیست مخاطبان گوشی تلفن همراه خود، به فرزندان یا محل کار خود زنگ بزنیم.

سارا مدنیک، استادیار علوم شناختی در دانشگاه کالیفرنیا ایروین می‌گوید: «مغز یک دستگاه استفاده یا از دست دادن آن است.” وقتی چیزهای جدید را یاد می‌گیریم و آنها را به یاد می‌آوریم، هیپوکامپ و قشر جلوی مغز که با حافظه درگیر هستند را فعال می‌کنیم. اما وقتی ما برای یادآوری از منابع خارجی، مانند تلفن یا اینترنت استفاده می‌کنیم، ممکن است آن مناطق از مغز تضعیف شوند.

بنابراین دفعه دیگر که در تلاش برای نامگذاری یک بازیگر هستید، خود را به چالش بکشید و نام او را در دستگاه جستجو نکنید. سعی کنید بدون استفاده از اپبیکیشن‌های مسیریاب به یک آدرس جدید. دکتر مدنیک می‌گوید: «با این ذهنیت جلو بروید که به مغز خود اعتماد دارید و باید آن را در مغز خود بیابید.» هرچه بیشتر فکر می‌کنید و رویکردهای جدید را امتحان می‌کنید، مغز خود را بیشتر درگیر نگه می‌دارید تا سلامت آن طولانی‌تر شود.

۲. چرت بزنید

خواب آرامش بخش و با کیفیت در طول شب، کمک می‌کند تا مغز مطالبی که ما در طول روز آموخته‌ایم را به دانش تبدیل کند. اگرچه جایگزینی برای هفت تا هشت ساعت خواب شب وجود ندارد. اما گفته می‌شود چرت زدن به موقع می‌تواند به طرز شگفت‌آوری تاثیری نزدیک به استراحت شبانه داشته باشد. یک چرت ۹۰ دقیقه‌ای می‌تواند با آنچه در مغز از نظر ادغام حافظه، خلاقیت و بهره‌وری در طول شب به دست می‌آید، رقابت کند. شاید برای شما خیلی سخت باشد که ۹۰ دقیقه در روز را به خواب اختصاص دهید، چرت زدن ۳۰ دقیقه‌ای هم می‌تواند به قفل کردن اطلاعات در مغز کمک کند.

۳. هر روز ورزش کنید

گری اسمال، مدیر دانشگاه و مدیر مرکز طول عمر دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: «خون پر از اکسیژن و مواد مغذی است که مغز ما را تغذیه می‌کنند. ورزش باعث ایجاد پروتئینی می‌شود که مانند غذای مغز عمل می‌کند و سلول‌های عصبی را به رشد نورون‌ها تحریک می‌کند تا بتوانند به طور موثرتری ارتباط برقرار کنند.» حتی یک تمرین ثابت و ساده هم می‌تواند در تقویت فوری شناختی به شما کمک کند. یک مطالعه کوچک اما امیدوارکننده در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد افرادی که روزانه ۳۰ دقیقه دوچرخه‌سواری ثابت انجام می‌دادند نسبت به دیگران که آن زمان را استراحت می‌کردند، توانایی بهتری برای به یاد آوردن اسامی دارند.

۴- چند کار را همزمان انجام ندهید

چند وظیفه‌ای بودن باعث می‌شود احساس رشد و تقویت حافظه داشته باشیم اما کاملا برعکس است. دکتر اسمال می‌گوید: «مغز به گونه‌ای طراحی نشده است که به طور همزمان روی چندین کار متمرکز شود.» در نتیجه، وقتی تبدیل به یک فرد چند وظیفه‌ای می‌شویم، مغز احساس استرس می‌کند و خطاهای بیشتری مرتکب می‌شود. این استرس، چه متوجه آن باشد و چه نه، باعث ترشح هورمون‌هایی می شود که در حافظه کوتاه مدت تداخل ایجاد می‌کنند.

به جای اینکه سعی کنید کل لیست کارهای خود را همزمان انجام دهید، باهوش‌تر و یکنواخت کار کنید. ابتدا تلفن خود را از دید خارج کنید. توانایی نگهداری و پردازش داده‌های مغز هر زمان که تلفن هوشمند در دسترس باشد به خطر می‌افتد، حتی اگر خاموش باشد. دکتر اسمال می‌گوید: اگر استفاده از فضای مجازی رسانه‌های اجتماعی بیش از حد وسوسه‌انگیز است، از یک برنامه مدیریت زمان استفاده کنید تا ساعت‌ها وقت خود را صرف استفاده از تلفن همراه نکرده باشید.

۵- مواد غذایی مفید برای مغز بخورید

تغذیه تأثیر چشمگیری در حافظه و تمرکز روزانه شما دارد و توانایی شما در حفظ اطلاعات و موارد دیگر را بهبود می‌دهد. انواع توت‌ها و چغندرها را در برنامه غذایی خود قرار دهید. توت‌ها حاوی ترکیبات رنگدانه مشابه آنتوسیانین‌ها هستند که به انواع توت‌ها رنگ‌های قرمز، بنفش و آبی می‌دهد. آنتوسیانین‌ها می توانند از سد خونی مغزی عبور کنند و در ناحیه‌ای از مغز که مرتبط با یادگیری و حافظه است متمرکز شوند، آنها باعث کاهش التهاب می‌شوند و ممکن است سیگنال‌دهی عصبی را افزایش دهند.

چغندر سرشار از نیترات است که در خون به اکسید نیتریک تبدیل می‌شود. اکسید نیتریک رگ‌های خونی را در سراسر بدن شل می‌کند و جریان خون را تقویت می‌کند. هرچه خون بیشتری به مغز شما برسد، عملکرد آن بهتر خواهید بود.

زردچوبه سرشار از کورکومین است، یک ماده ضد التهاب قوی. نتایج به دست آمده از یک تحقیق کوچک نشان می‌دهد، افرادی که بدون زوال عقل، دو بار در روز حدود ۹۰ میلی گرم زردچوبه را مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، حافظه و توجه بهتری نشان دادند.

منبع: prevention

منبع خبر : آفتاب نیوز

آخرین اخبار

روند بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها نگران کننده است به صفر رسیدن مرگ ناشی از کرونا روند نزولی کرونا دربسیاری از استان‌ها فوت ۱۶۱ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته فعالیت 912 دانشجوی پرستاری در بحران کووید 19 وقتی آمار کرونا در شب‌های قدر بالا نرفت، چرا اینقدر به هیأت‌ها سخت می‌گیرید؟ ابلاغ مجازات‌ها برای متخلفان پروتکل‌های بهداشتی هشدار برای کووید ۱۹ ؛ مبارزه نفس‌گیر با کرونا در هرمزگان به روایت تصویر برگزاری آیین‌های محرم با رعایت شیوه نامه‌ها نکات ضدکرونایی جهت تهویه هوا در خودروهای شخصی علائم ناشایع کرونا/ دیر به بیمارستان مراجعه نکنید! غذاهای سرشار از فیبر به مبارزه با آسم و کرونا کمک می کنند مباهله؛ از با شکوه‌ترین وقايع تاریخ اسلام تاثیر لغو طرح ترافیک بر آمار کرونا ؟ افزایش ۱۰ درصدی میزان ترخیص بیماران کرونایی همکاری رسانه با هیئاتی که دستورات بهداشتی را رعایت کنند آزمون سراسری با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار می‌شود آغاز آموزش تلویزیونی از ۱۵ شهریور داوطلبان مبتلا به کرونا در خوداظهاری سازمان سنجش شرکت کنند واکسن‌ کرونای ایرانی تست‌های انسانی را پاس کرد پروتكل هاي بهداشتي محرم برای کرونا خطر بروز علائم شدیدتر کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر یک رژیم غذایی برای زنان باردار برای پیشگیری از کرونا اگر می‌خواهید لاغر شوید این وعده غذایی را حذف نکنید کرونا و ماه محرم و ارتباط موثر و الزامات آن بیانیه مشترک وزرای بهداشت و علوم در خصوص کنکور سراسری/ کنکور در تاریخ مصوب قبلی برگزار می شود دستورالعمل ستاد کرونا برای مراسم های عزاداری محرم و صفر طبق پروتکل های بهداشتی اعلام شد. برگزاری آیین های محرم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی وضعيت كرونا در استان یزد و عوامل تعيين كننده اجتماعي سلامت اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص برگزاری کنکور سراسری آمار جهانی کرونا علت ایجاد "فیبروم رحمی" چیست+ راهکار درمانی طب سنتی فوت ۱۸۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته​​​​​​​ شمار مبتلایان به کرونا از ۲۰ میلیون نفر گذشت تغذيه در نوجوانان، کاهش اضطراب داوطلبان و سامانه ١٤٨٠ سنجش میزان رضایت مبتلایان به کووید 19 از خدمات درمانی ارائه شده آخرین آمار کرونا در کشور| فوت ۱۶۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته نذر خون در محرم و صفر؛ درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ آیا بیماری لثه در تشدید کرونا موثر است؟ خبرنگاران چگونه استرس‌های خود را مدیریت کنند؟ اگر می‌خواهید دندان‌هایتان سالم بمانند به این ۹ توصیه عمل کنید ۳ ماده غذایی جادویی برای درمان درد مفاصل میان وعده‌های مفید در ایام کرونایی کدامند حداقل تا شش ماه دیگر با کرونا درگیر هستیم شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از ۵ میلیون نفر گذشت واکسن کرونا روی افراد چاق جواب نمی‌دهد قرارداد ۱۹۱۹؛ تحقق بخشیدن حقارت عمومی مسافران عامل اصلی انتقال کرونا

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .