اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 4 مرداد 1399

مردم فریب نسخه پیچی های مجازی را نخورند

با شیوع کرونا، مراجعات مردم به فضای مجازی برای یافتن راه‌های مقابله و درمان این بیماری نیز افزایش یافته است،

توصیه متخصصان؛

مردم فریب نسخه پیچی های مجازی را نخورند

با شیوع کرونا، مراجعات مردم به فضای مجازی برای یافتن راه‌های مقابله و درمان این بیماری نیز افزایش یافته است، اما متخصصان تاکید می‌کنند هموطنان فقط از مجرای رسمی درمان بیماری احتمالی را پیگیری کنند.

مردم فریب نسخه پیچی های مجازی را نخورندبه

 به گزارش روابط عمومی شبکه سلامت فضای مجازی در شرایط عادی نیز همواره محل بحث کارشناسان در مورد درستی یا نادرستی اطلاعات، شایعات و داده‌های بدون منبع مطمئن و رسمی بوده است.
به عقیده کارشناسان، در شرایط همه گیری کرونا که مراجعات مردمی به موتور‌های جستجوگر در اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی برای آگاهی از نشانه‌ها و دارو‌های درمان این بیماری، افزایش یافته است، اما مردم قبل از پذیرش هرگونه توصیه دارویی در اینترنت و شبکه‌های مجازی بهتر است این موضوع را از مسیر‌ها و سامانه‌های رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دنبال کنند.
این توصیه‌ها در شرایطی است که تنوع نسخه‌ها و تجویز دارو و رژیم‌های غذایی مفید برای مقابله با ویروس کرونا در فضای مجازی طی ماه‌های اخیر سبب سردرگمی بیماران و حتی افراد سالم شده است.
این روز‌ها فضای مجازی به جولانگاه نظریات و توصیه‌های مختلف برای مصرف یا مصرف نکردن مواد خوراکی از یکسو و تجویز دارویی از سنتی گرفته تا شیمیایی از سوی دیگر تبدیل شده است، اطلاعاتی که هیچ پایه و اساسی برای اطمینان بخشی ندارد و در بسیاری موارد هم با برداشت‌های سوء در مورد نحوه مصرف مواجهند که باعث می‌شود بیمار با عمل به آن‌ها نه تنها به سمت بهبود نرود بلکه مسیر درمان را کندتر و یا حتی متخل کند.
متاسفانه بیماران کرونایی به دلیل درماندگی در عوارض بیماری و برای سرعت در کسب بهبودی به همین فضای مجازی پناه می‌برند که از هیچ خط و خطوطی برخوردار نیست و هیچ خط کشی برای صحت و سقم ندارد.
به گفته متخصصان، ویروس کرونا از جمله ویروس‌هایی است که به دلیل ناشناخته بودن هنوز هیچ درمان قطعی و یا داروی اطمینان بخشی ندارد و پزشکان گاهی با بهره گیری از تجربیات این چندماه و تبادل نظر با مراکز درمانی دارو تجویز می‌کنند.
نکته مهم آن است که دارو‌ها پس از بررسی در سازمان غذا و دارو از طرف وزارت بهداشت به کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ارائه می‌شود و در این کمیته هم پس از بررسی و تایید نهایی به عنوان داروی مناسب و تایید شده در شیوه نامه درمانی بیماران کرونا به همه مراکز درمانی ابلاغ می‌شود.

تقویت ایمنی بدن، اقدامی مفید برای سلامتی

متخصصان معتقدند، ویروس کووید ۱۹ به سامانه دفاعی و ایمنی بدن حمله می‌کند که تقویت فرد بیمار و حتی مشکوک به بیماری می‌تواند در افرایش توان مقابله با ویروس کمک کند مساله‌ای که البته در فضای مجازی هم شاهدیم و عمل به اینگونه توصیه‌ها مانند مصرف انواع سبزیجات یا میوه‌ها نه در مورد کرونا که به صورت کل منافاتی ندارد و در هرصورت کمک به عملکرد بدن انسان است.
البته پزشکان توصیه می‌کنند تا حد امکان حتی زمانی که راه به هیچ جایی نمی‌برند در مورد تجویز‌های مجازی محتاط باشند و شرایط جسمی خود و وضعیت آشفته درمانی موجود را به مخاطره بیشتر نیندازند.
توصیه دیگر متخصصان توجه به سلامت روان خانواده هاست، مساله‌ای که این روز‌ها به شدت تحت تاثیرات منفی شیوع ویروس کرونا و ترس و نگرانی ناشی از آن قرار گرفته است.

 

مردم فریب نسخه پیچی های مجازی را نخورند


بحران‌های روحی جمعی زمانی در جامعه اثرات حادتری دارند که مدت دار شده و بر خلاف همیشه، مقطعی و کوتاه مدت نباشند در این صورت تبعات این بحران‌ها هم چند برابر می‌شود، در چنین شرایط روحی نامناسب اجتماعی و اضطراب و نگرانی‌هایی که از ماه‌ها پیش شروع شده و ادامه دارد، برخی موارد به تشدید این آسیب‌های روانی دامن می‌زد که شایعات فضای مجازی و یا اطلاعات ضدو نقیض بی پایه از دارو‌های درمانی و تجویز نسخه‌های خودآفریده مجازی گرفته تا شایعات کشف دارو و واکسن از جمله آنهاست، اخباری که به مردم امید و یا اطلاعات واهی می‌دهد و به نوعی روح و روان آن‌ها را به بازی می‌گیرد.
آشفتگی اطلاعاتی امروز بحرانی مضاعف برای مردمی که غالبا نگران ابتلا به ویروس هستند و شبانه روز خود را با ترس و اضطراب می‌گذرانند ایجاد کرده است، بحرانی که در خلا نظارت‌های مجازی و یا جایگزین مناسب برای این منبع‌های اطلاعاتی غیررسمی، سبب آسیب‌های روحی به مردم می‌شود و به نظر می‌رسد نهاد‌های نظارتی باید بیش از همیشه به این موضوع توجه داشته باشند.

منبع :خبرگزاری صدا وسیما

آخرین اخبار

نکات ضدکرونایی جهت تهویه هوا در خودروهای شخصی علائم ناشایع کرونا/ دیر به بیمارستان مراجعه نکنید! غذاهای سرشار از فیبر به مبارزه با آسم و کرونا کمک می کنند مباهله؛ از با شکوه‌ترین وقايع تاریخ اسلام تاثیر لغو طرح ترافیک بر آمار کرونا ؟ افزایش ۱۰ درصدی میزان ترخیص بیماران کرونایی همکاری رسانه با هیئاتی که دستورات بهداشتی را رعایت کنند آزمون سراسری با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار می‌شود آغاز آموزش تلویزیونی از ۱۵ شهریور داوطلبان مبتلا به کرونا در خوداظهاری سازمان سنجش شرکت کنند واکسن‌ کرونای ایرانی تست‌های انسانی را پاس کرد پروتكل هاي بهداشتي محرم برای کرونا خطر بروز علائم شدیدتر کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر یک رژیم غذایی برای زنان باردار برای پیشگیری از کرونا اگر می‌خواهید لاغر شوید این وعده غذایی را حذف نکنید کرونا و ماه محرم و ارتباط موثر و الزامات آن بیانیه مشترک وزرای بهداشت و علوم در خصوص کنکور سراسری/ کنکور در تاریخ مصوب قبلی برگزار می شود دستورالعمل ستاد کرونا برای مراسم های عزاداری محرم و صفر طبق پروتکل های بهداشتی اعلام شد. برگزاری آیین های محرم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی وضعيت كرونا در استان یزد و عوامل تعيين كننده اجتماعي سلامت اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص برگزاری کنکور سراسری آمار جهانی کرونا علت ایجاد "فیبروم رحمی" چیست+ راهکار درمانی طب سنتی فوت ۱۸۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته​​​​​​​ شمار مبتلایان به کرونا از ۲۰ میلیون نفر گذشت تغذيه در نوجوانان، کاهش اضطراب داوطلبان و سامانه ١٤٨٠ سنجش میزان رضایت مبتلایان به کووید 19 از خدمات درمانی ارائه شده آخرین آمار کرونا در کشور| فوت ۱۶۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته نذر خون در محرم و صفر؛ درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ آیا بیماری لثه در تشدید کرونا موثر است؟ خبرنگاران چگونه استرس‌های خود را مدیریت کنند؟ اگر می‌خواهید دندان‌هایتان سالم بمانند به این ۹ توصیه عمل کنید ۳ ماده غذایی جادویی برای درمان درد مفاصل میان وعده‌های مفید در ایام کرونایی کدامند حداقل تا شش ماه دیگر با کرونا درگیر هستیم شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از ۵ میلیون نفر گذشت واکسن کرونا روی افراد چاق جواب نمی‌دهد قرارداد ۱۹۱۹؛ تحقق بخشیدن حقارت عمومی مسافران عامل اصلی انتقال کرونا در چه صورت اگر تست کرونا منفی بود باز هم باید قرنطینه شد؟ آیا دستکش مانع انتقال ویروس کرونا می شود؟ نقش الگوها رفتاری در زندگي و سبک زندگی سالم سالمندان ادامه روند کاهش مرگ و میر کرونا در کشور/ فوت ۱۳۲ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته محافظ صورت جای ماسک را نمی‌گیرد هرگز گوشت و ماهی را بدون زردچوبه کباب نکنید! مهمترین نکات استفاده از پنکه در دوران شیوع کرونا الزامات طرح فاصله گذاری پویا چیست؟ رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در برگزاری آزمون های سراسری اولین و مطمئن ترین نشانه ابتلا به کرونا چیست؟

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .