اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 16 اسفند 1402

پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما کاوه قرنی‌زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ فوق تخصصی جراحی لگن، در خصوص پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن به بحث و گفتگو پرداخت.

0

کارشناس برنامه با بیان این مطلب که پوکی استخوان بیماری خاموش قرن نام گرفته است، افزود: این بیماری معمولاً بدون علامت است و تا زمانی که شکستگی اتفاق نیافتد، متوجه پوکی استخوان نخواهیم شد. کاهش تراکم استخوان به مرور افزایش می‌یابد و در انتها به مرحله پوکی استخوان منتهی می‌شود.

کارشناس برنامه تاکید کرد: قطعاً شکستگی استخوان مفصل ران در سنین بالای ۵۵ سال، با پوکی استخوان ارتباط مستقیم دارد. وی افزود: استخوان بافت زنده‌ای است که مقاومت زیادی دارد، با افزایش سن و کاهش تراکم استخوان، تحمل فشار بر روی خود را از دست میدهد و به راحتی دچار شکستگی میشود‌.
این استاد دانشگاه گفت: افراد به طور طبیعی تا سنین ۳۰ الی ۳۵ سالگی بالاترین افزایش تراکم استخوان را دارا هستند، که با افزایش سن و به مرور شروع به کاهش می‌کند، این نوع پوکی را، پوکی استخوان اولیه می نامند. در دوران یائسگی و کاهش هورمون زنانه، کاهش تراکم استخوان با شیب تندتری انجام می‌شود به طوری که یک خانم یائسه در مقایسه با یک مرد هم سن خود، تراکم استخوان کمتری دارد.
کارشناس برنامه ادامه داد: با افزایش امید به زندگی، مسئله پوکی استخوان اهمیت بیشتری پیدا کرده است. متاسفانه امروزه شکستگی مفصل ران که به دنبال پوکی استخوان ایجاد می‌شود، باعث ایجاد ۱۵ الی ۲۰ درصد مرگ و میر این گروه سنی از افراد می شود.

کاوه قرنی‌زاده در پاسخ به این سوال که عوامل کمک کننده به افزایش تراکم استخوان در افراد کدامند؟، گفت: این عوامل شامل: تغذیه درست، (غذای سالم حاوی کلسیم، منیزیم و ویتامین D3) فعالیت فیزیکی که باعث بهبود تراکم استخوان‌ها می‌شود (از جمله ورزش‌های مقاومتی و کار با وزنه) و همچنین قطع مصرف سیگار و الکل دانست.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: برای جلوگیری از پوکی استخوان در سنین بالا، توصیه به مصرف مکمل ها می‌شود، اما در سنین جوانی این مواد باید از طریق تغذیه سالم تامین شود. وی گفت: وقتی ورزش می‌کنیم، نه تنها استخوان‌ها و مفاصل، همچنین با ایجاد تعادل در سیستم عصبی حرکتی فرد، مانع زمین خوردن و کم شدن حوادث میشود.
وی در خصوص اندازه گیری تراکم استخوان‌ها گفت: یکی از معیارهای این اندازه گیری،Tscor است که اگر این عدد به ۲/۵_ برسد، به این معنی است که پوکی استخوان وجود دارد. اگر این عدد بین ۱_ تا ۲/۵_ باشد، فرد با کاهش تراکم استخوان مواجه است و عدد کمتر از ۱_ نیز، طبیعی تلقی میشود.
در پاسخ به این سوال که برای فردی که پوکی استخوان دارد چه باید کرد؟، گفت: با توجه به اینکه و به دلیل خطر شل شدن ابزار، جوش نخوردگی دیر جوش خوردگی و کج جوش خوردگی متعاقب عمل شکستگی استخوان لگن، باید به محض تشخیص پوکی استخوان، درمان آغاز شود. وی شایع‌ترین محل‌های شکستگی به دنبال پوکی استخوان را: مفصل لگن، مچ دست، مهره‌ها و گاهی بازوهادانست.
این استاد دانشگاه در آخر توصیه کرد: خانم‌ها بعد از سن ۴۰ الی ۴۵ سالگی باید حتماً از مکمل کلسیم و ویتامین D3 استفاده کنند.( ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم و ۸۰۰ واحد ویتامین D3) وی ادامه داد: مصرف این میزان مکمل در آقایان بالای سن ۵۵ سال نیز توصیه می‌شود.
برنامه ضربان از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

«تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور

نظرات

مانده : (1000) حرف