اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 21 مهر 1399

خطر ابتلا به روان پریشی در شهرها 77درصد بیشتر از روستا است

خطر ابتلا به «افسردگی» در ساکنان شهری ۲۰درصد بیشتر از کسانی است که در مناطق روستایی و یا خارج از شهر زندگی می کنند

0

خطر ابتلا به روان پریشی در شهرها 77درصد بیشتر از روستا است
 
 بنابر اظهارات عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، خطر ابتلا به «افسردگی» در ساکنان شهری ۲۰درصد بیشتر از کسانی است که در مناطق روستایی و یا خارج از شهر زندگی می کنند، این در حالیست که خطر ابتلا به «روان پریشی» در شهرها ۷۷درصد بیشتر از ساکنان روستایی است.
 

فریبرز درتاج، عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، با بیان اینکه بیش از نیمی از جمعیت جهان – ۲/۴ میلیارد نفر - در شهرها زندگی می کنند و پیش بینی می شود، که ۶۸درصد از جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ میلادی در مناطق شهری زندگی کنند، گفت: مدتهاست که اثرات مخرب زندگی شهری بر سلامت جسمی شناخته شده است، از جمله میزان بالاتر بیماریهای قلبی- عروقی و تنفسی، اما مطالعات جدیدتر، نشان می دهد که زندگی شهری بیشتر می تواند بر سلامت روان، تأثیرات سوء بگذارد.

رئیس انجمن روانشناسی تربیت افزود: مطالعات نشان دادند، هرچه مدت بیشتری را در کودکی و نوجوانی در یک محیط شهری بگذرانیم، خطر ابتلا به بیماری روانی در بزرگسالی بیشتر است و مطالعات دیگر، در افرادی که خطر ژنتیکی بالایی در ایجاد اختلالات روانپزشکی دارند، از این مفهوم پشتیبانی می کند که زندگی شهری باعث ایجاد تغییراتی در شبکه ای از مناطق مغزیِ درگیر در ایجاد بیماریهای روانی می شود.

چرا شهرنشینان مشکلات بهداشت روان بیشتری دارند؟

این عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اظهار کرد: بسیاری از افراد در جستجوی خدمات بهتر، فرصتهای اقتصادی و اجتماعی و دوری از تجربیات منفی گذشته، به شهر نقل مکان می کنند. دلایلی که ممکن است برخی از افراد به دنبال این موارد باشند، خود به عنوان عامل خطر برای مشکلات روحی و روانی هستند؛ به عنوان مثال، فقر، بیکاری، بیخانمانی، مشکلات جسمی و روحی، آسیبهای قبلی، بحرانهای شخصی، از هم پاشیدگی خانواده، اعتیاد و مهاجرت؛ این حرکت اجتماعی، جمعیتی را بوجود می‌آورد که به طور ویژه، مستعد ابتلا به اختلالات روانی هستند.

عوامل اجتماعی تاثیرگذار بر سلامت روان شهرنشینان

به گفته‌ی رئیس انجمن روانشناسی تربیت، افرادی که از قبل عوامل خطر، به ویژه فقر، وضعیت اقلیتی یا مشکلات بهداشت روانی را دارند، اغلب با اختلافات اجتماعیِ منفی در شهر روبرو می شوند. این تفکیک اجتماعی و روانی می تواند در محله‌هایی که با فقر و چالشهای اجتماعی، ایجاد احساس بی‌عدالتی و ناامیدی و تجارب پیش داوری و تبعیض که ممکن است بر سلامت روان تأثیر بگذارد، مشخص می شود. همچنین افزایش میزان بزه و بزهکاری، جرم و جنایت، فساد و فحشا و .... در شهرها نسبت به روستاها، همه از عوامل اجتماعیِ تأثیرگذار بر سلامت روان افراد شهرنشین هستند.

وی با بیان اینکه محیط شهری می تواند از دو طریق کلیدی افزایش محرک‌ها و سلب عوامل محافظتی بر افراد تأثیر بگذارد؛ ادامه داد: افرادی که در شهر زندگی می کنند، سطح محرک بیشتری را تجربه می کنند. تراکم، ازدحام جمعیت، سر و صدا، بو، بی نظمی، آلودگی و ..... این محرکها، فعالیت و فکر را در سطح نهفته تحریک می کنند، و به دلیل عدم توانایی در مقابله، تأثیراتشان به مرور زمان، بیشتر می شوند. همچنین دشواری در یافتنِ آسایش (یعنی جستجویِ فضاهایی خلوت، آرام، بدون آلودگی و خصوصی)، میتواند به انزوای اجتماعی مرتبط با افسردگی و اضطراب تبدیل شود.

دسترسی کمتر به شرایط حفاظت روان در شهرها

این روانشناس گفت: ممکن است افرادی که در شهر زندگی می کنند کمتر به شرایطی که در مناطق روستایی وجود دارد و از سلامت روانی محافظت می کنند، دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال؛ ممکن است دسترسی کمی به طبیعت و فضایِ سبز داشته باشند، ممکن است به دلیلِ کاهش اوقات فراغت یا کار زیاد و صرف زمان طولانی در رفت و آمد شهری، فرصت های کمتری برای گنجاندن ورزش و تفریح به عنوان بخشی از برنامه های روزمره داشته باشند، ممکن است به دلیل عواملی مانند ازدحام جمعیت، نور، سر و صدا و استرس، افراد احساس امنیت نکنند، از حریم خصوصی کمتری برخوردار باشند و حتی خواب کمتری داشته باشند. همچنین از آنجایی که ساکنان شهر نسبت به مناطق روستایی تمایلی به تعاملات اجتماعی ندارند، زندگی در شهر با ترک شبکه‌های اجتماعی قوی دوستان و خانواده همراه است. با فرسایش این عوامل محافظتی، افراد بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات بهداشت روان قرار میگیرند.

ساکنان مناطق بالای شهر افسردگی کمتری دارند

 درتاج با اشاره به اینکه زندگی شهری می‌تواند به طور مثبت و منفی به سلامت روان و رفاه تأثیر بگذارد اما تحقیقات موجود بر تأثیرات منفی زندگی شهری بر سلامت روان متمرکز است و سرعتِ شهرنشینی در سطح جهانی را، به عنوان یک چالش برای بشریت مطرح می کند، افزود: زندگی شهری یک پدیده پیچیده و متناقض است که تعریفی دشوار دارد. مشترکات کمی بین ساکنین یک منطقه محرومِ شهر و یک منطقه بالایِ شهر وجود دارد. به این معنی که، وقتی افراد به مسکن با کیفیت بالا و فضای سبز دسترسی پیدا می کنند، میزان افسردگی در آن مناطق شهری کمتر است. این شرایط را می توان به شهرهایِ مختلف نیز تعمیم داد، شهرهایی که در مناطق جغرافیایِ خوش آب و هواتر و دارای امکانات رفاهی و تفریحیِ بیشتر و جمعیت کمتر هستند، تأثیر منفیِ زندگی شهری بر آنها کمتر است.

تاثیر موانع و فرصت‌های شهرنشینی بر سلامت روان

وی ادامه داد: به طور کلی سلامتی، و به طور خاص سلامتِ روان، به پرورش و پیشرفت نیز بستگی دارد. برای بسیاری از مردم، زندگی شهری می تواند از طریق افزایش فرصتهای تحصیلی، اشتغال، اجتماعی شدن و دسترسی به مراقبتهای تخصصی، مزایای زیادی برای سلامت روان به همراه داشته باشد. شهرنشینی میتواند اولین گام در جهت تحقق تواناییهای کامل فرد و شرط لازم برای دسترسی به جوامع با علایق و ارزشهای مشابه باشد. در کل، تأثیر زندگی شهری به ساختار ژنتیکی ما نیز بستگی دارد، افرادی که ساختار ژنتیکی سازگار با زندگی شهری را دارند و بتوانند خود را با این شرایط سازگار کنند، به پیشرفت و توانایی هایِ بیشتری دست پیدا خواهند کرد و در نتیجه سلامت روانِ بهتری را تجربه خواهند کرد. 

درتاج معتقد است که شهرها موانع و فرصتهای مختلفی، از آزادی تا اسارت را ارائه می دهند که به طور همزمان می تواند هم ما را به چالش بکشد و هم ما را پرورش دهد.

وی در انتها تاکید کرد: ارتقاء سلامت روان باید در سیاستها و برنامه‌های دولتی و غیردولتی قرار گیرد که علاوه بر بخش بهداشت، مشارکت در بخشهای آموزش، کار، دادگستری ، حمل و نقل ، محیط زیست ، مسکن و رفاه و .... را می‌طلبد.

منبع: ایسنا-اکو فارس-قطره

 

آخرین اخبار

صید غیرمجاز و کشتار پرندگان مهاجر در تالاب های خوزستان نخواهم گذاشت زحمات نیروهای بهداشتی و درمانی پایمال مباحث سیاسی شود خطرات کرونا ویروس برای مادران باردار چیست؟ نقش سنگین رسانه‌ها در ترغیب کودکان به ورزش نبرد تهران با سه اهریمن تحریم، کرونا و آلودگی هوا چالش‌های عشق در سنین نوجوانی آشنایی با خواص اعجاب انگیز خرمالو آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا عرضه رمدسیویر فقط در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های سانتر کرونا واکسن کرونا برای کدام افراد بی اثر است؟ ۲۳ درصد ایرانی‌ها از اختلالات روانی رنج می‌برند رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تشدید نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی شناسایی ۶۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور و فوت ۳۴۶ بیمار در شبانه روز گذشته آنتی بادی ویروس کرونا تا چه زمانی در بدن باقی می‌ماند؟ فایده ورزش در مبارزه با سرطان اثبات شد هشدار سازمان هواشناسی برای ۴ استان ۵ ترکیب فوق‌العاده با شیر برای تقویت بدن سندرومی زنانه که باید درباره آن بیشتر بدانید راهکار مقابله با افسردگی در دوران کرونا فوت ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور/ چگونه با ماهی در برابر کرونا ایمن شویم؟ توصیه به مبتلایان صرع در پاندمی کرونا آیا رژیم کتو به باروری کمک می‌کند؟ ۴ روش برای آماده‌سازی یک خواب خوب شبانه مهمترین علت تماس با سامانه مشاوره اضطراب جهاد دانشگاهی ​​​​​​​گرم کردن غذا ویروس کرونا را نابود می کند؟ کرونا در چه درجه حرارتی نابود می‌شود؟ هیچ کشوری قهرمان نیست، اتحاد جهانی تنها راه شکست کروناست! 40 درصد از زنان بالای 50 سال به پوکی استخوان مبتلا هستند ضرورت توجه به تولید نوارهای تست قند خون در کشور علائم بیماری کرونا در کودکان چیست؟ مواظب این علامت کرونا باشید! مهار استرس با چند تکنیک ساده استرس؛ روی پنهان ویروس کرونا روش‌های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با بیماری خوراکی‌هایی که باید در هوای آلوده بخوریم شیوع بالای مسمومیت‌های دارویی در کشور مواد غذایی ضد کرونا فشار خون طبیعی چقدر است؟ تغذیه مناسب بیماران مبتلا به کرونا چیست؟ آموزش همگانی باید بهتر از گذشته انجام شود آمار مرگ و میر در تهران همچنان بالاست شناسایی ۶۱۹۱ بیمار کووید ۱۹ در کشور چه افرادی گرفتار کووید ۱۹ طولانی مدت می‌شوند؟ فواید شگفت انگیز سرکه که اگر بدانید آن را از سفره حذف نمی‌کنید ۳۰ میلیون نفر ایرانی به کرونا مبتلا شده اند همه دستگاه‌ها با آرایش شبهه جنگی وارد میدان مبارزه با کرونا شوند چگونه بدون استفاده از دارو کلسترول خون را کاهش دهیم؟ 5دلیل که به شما ثابت می‌کند باید همراه صبحانه آب پرتقال بخورید

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .