اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 23 مهر 1399

شباهت ‌های "سل" و "کرونا"

بیماری سل به وسیله‌ یک باکتری ایجاد می‌شود؛ این باکتری به غیر از مو و ناخن که می‌توان گفت بافت زنده نیستند، هر بافت زنده‌ای در بدن را درگیر می‌کند

0

شباهت ‌های "سل" و "کرونا"

رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شباهت‌های بیماری سل و کرونا، گفت: در شرایطی که همه‌ افکار به سمت کووید۱۹ است، امکان غفلت از تشخیص و درمان سل وجود دارد، اما با ایجاد تمایز میان علائم این دو، می‌توان بیماریابی فعال سل را ادامه داد.

دکتر مهشید ناصحی  به بهانه روز جهانی سل گفت: روز جهانی سل در ۲۴ مارس سال ۲۰۲۰ برگزار شد و شعار آن «زمان آن رسیده است که به بیماری سل خاتمه دهیم» بود. در ایران نیز مانند سال قبل شعار «هم‌پیمان تا پایان سل» را در نظر گرفته ایم. البته در ذیل این شعار موارد مهمی را در دستورکار خود قرار داده‌ایم که مواردی مانند "پایان دادن به باورهای ذهنی اشتباه در مورد سل در جامعه"، "بر اثرات منفی پاندمی کووید۱۹ در دست‌آوردهای برنامه کشوری کنترل سل پایان دهیم" و "زمان آن فرا رسیده که علاوه بر بیماری سل فعال، تلاش برای اجرای نظام‌مند و غربالگری و درمان سل نهفته در گروه‌های پرخطر به عنوان رکن اصلی برنامه کنترل سل درنظر گرفته شود" را شامل می شود.

میکروب سل چگونه بیماری‌زایی می‌کند؟

وی افزود: بیماری سل به وسیله‌ یک باکتری ایجاد می‌شود؛ این باکتری به غیر از مو و ناخن که می‌توان گفت بافت زنده نیستند، هر بافت زنده‌ای در بدن را درگیر می‌کند و با توجه به محل و بافت درگیر شده علائم نیز طیف گسترده‌ای خواهند داشت. از آنجایی که میکروب سل اکسیژن دوست است در ۸۰ تا ۸۵ درصد موارد ریه‌ها را درگیر می‌کند در واقع شکل شایع بیماری سل، ریوی است. بنابراین شایع‌ترین علائمی که برای بیماری وجود دارد، علائم تنفسی است؛ یعنی در سل ریوی شایع‌ترین علامت سرفه طولانی مدت است. معنای این واژه به این صورت است که فرد حداقل دو هفته سرفه می‌کند. این سرفه هم می‌تواند با خلط همراه باشد و هم با خلط همراه نباشد.

رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: در شرایطی که مدت زیادی از آغاز بیماری گذشته باشد و بیماری پیشرفته شده باشد ممکن اسن سرفه‌ها با خلط خونی همراه باشد. یکی از باورهای اشتباه در ذهن مردم این است که سرفه‌های مریض مسلول الزاما با بالا آوردن خون همراه است؛ اما این حالت تنها زمانی رخ می‌دهد که بیماری خیلی دیر تشخیص داده شود. بیشتر بیماران ما علامت سرفه با خلط خونی را در زمان تشخیص ندارند.

وی درباره سایر علائم ابتلا به سل، تصریح کرد: سرفه با شرایط ذکر شده که شاه علامت ابتلا به سل است می‌تواند همراه با تب، بی‌اشتهایی، کاهش وزن و حتی در موارد پیشرفته تنگی نفس از علائم ابتلا به سل باشد.

شباهت‌های سل با کووید۱۹

ناصحی با اشاره به شباهت علائم بیماری سل به کووید۱۹، اظهار کرد: در پاندمی کووید۱۹ که همه‌ افکار مردم و کادر درمانی مشغول این بیماری است، این احتمال وجود دارد که تشخیص برخی بیماران مسلول در سایه کرونا مغفول بماند. تنها تفاوت میان سل و کرونا این است که علائم سل ناگهانی و سریع نیست، اما در کرونا علائم به سرعت اتفاق می‌افتد و بیمار می‌تواند زمان دقیق آغاز سرفه‌هایش را تخمین بزند. علی‌رغم موفقیت‌های بسیار زیادی که در زمینه کنترل سل داشتیم؛ به طوری که اکنون کمتر از ۱۱ مورد در هر ۱۰۰ هزارنفر جمعیت بیماری سل دارند، اما هیچ استانی در کشور نیست که عاری از سل باشد. بنابراین هنگام شیوع بیماری‌های تنفسی به سل نیز باید توجه شود.

وی افزود: در صورتی که فردی پس از شیوع علائم به یاد می‌آورد که در خانواده‌اش بیمار مسلول وجود داشته، بهتر است این احتمال را بدهد که شاید بیماری او نیز سل بوده و به پزشک مراجعه کند؛ بیماری سل به این شکل نیست که به فاصله کمی از برخورد با فرد مبتلا به سل ما هم بیمار شویم. در سل‌های خارج ریوی به جز سل حنجره آن هم به دلیل حرکت تارهای صوتی که احتمال انتقال میکروب به بیرون را فراهم می‌کند، بقیه‌ سل‌های خارج ریوی سرایت ندارند. آنچه که سرایت دارد، سل ریوی است که در انتقال این نوع سل نیز نیاز به تماس نزدیک و نسبتا طولانی است. در صورتی که فرد مسلول ریوی تشخیص داده نشده و درمان نشود، می‌تواند ۱۰ تا ۱۱ نفر از میان اطرافیان خود آلوده کند.

HIV و خطر سل فعال

ناصحی دراین‌باره ادامه داد: مفهوم ایجاد آلودگی به آن معنا است که میکروب وارد بدن افراد شود. فردی که دچار عفونت سلی شده، نه بیمار است و نه بیماری را به کسی انتقال می‌دهد؛ زیرا سیستم ایمنی او بلافاصله میکروب را محاصره کرده و به خواب فرو می‌برد. البته اگر این افراد که تازه دچار عفونت سل شده‌اند به دلایل متعددی دچار ضعف سیستم ایمنی باشند، این میکروب می‌تواند از حصار سیستم ایمنی خارج شده و پس از تکثیر، بیماری سل فعال را ایجاد کند. یکی از مجموعه عواملی که سبب تضعیف سیستم ایمنی می‌شود و در نتیجه عفونت سل می‌تواند به بیماری فعال تبدیل شود، عفونت HIV است. البته عوامل موثر دیگری همچون سوء تغذیه، نارسایی کلیه، اعتیاد، دیابت، استعمال دخانیات، افرادی که دچار سرطان شدند و شیمی‌درمانی می‌شوند، افرادی که پیوند عضو داشته‌اند و... نیز در تضعیف سیستم ایمنی بدن موثر است.

وی در ادامه تاکید کرد: حتی ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد بدون علامت نیز در زمانی از ابتدای عمر خود دچار عفونت سلی شده‌اند ولی بیمار نشدند. تقریبا ۵ تا ۱۰ درصد کسانی دچار عفونت سلی می‌شوند، ممکن است در زمانی دچار بیماری سل شوند؛ یعنی ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد اگر سیستم ایمنی قوی داشته باشند به سل فعال مبتلا نخواهند شد.

سل درمان‌پذیر است

وی با تاکید بر درمان‌پذیر بودن بیماری سل، تصریح کرد: البته شرط درمان‌پذیری آن است که رژیم دارویی همانگونه که پزشک تجویز می‌کند در دوره کامل خود مصرف شود و بیماری مقاوم نشود. در نظام بهداشتی کشورمان تشخیص و درمان سل رایگان است. علی‌رغم کاهش آمار نسبت به سالیان گذشته، سل همچنان وجود دارد اما باید بدانیم بیماری درمان پذیری است.

۳ استان رکورددار ابتلا به سل

رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درخصوص آمار مبتلایان به سل در سال ۱۳۹۸، گفت: سال قبل ۸۰۵۱ مورد مبتلا شناسایی و در سیستم ما ثبت شده‌اند؛ این یعنی کمتر از ۱۰ مورد در هر ۱۰۰ هزارنفر مبتلا شدند. از این تعداد ۴۲۱۲ نفر مرد و ۳۵۶۱ نفر نیز خانم بوده‌اند. همچنان استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان در میزان ابتلا در صدر قرار دارند؛ البته رتبه استان گیلان نیز بالا آمده و از نظر استانی رتبه سوم کشور شده است.

منبع :عصر ایران - ایسنا -قطره

آخرین اخبار

چگونه در محل کار از خطر کرونا در امان باشیم؟ ساخت نخستین نمونه واکسن نسل جدید کرونا علائم سرماخوردگی را نشانه کرونا بدانید مگر اینکه خلاف آن ثابت شود لزوم تدابیر پیشگیرانه کرونایی در تعطیلات آتی تصویب دستورالعمل شهید خدمت و ابلاغ آن به دانشگاه های علوم پزشکی کرونا بی محابا می تازد؛ پیوستن ایران به برنامه جهانی پیش خرید واکسن کرونا تغذیه در پسرزایی و دخترزایی نقش دارد؟ زخم های دهانه رحم میتوانند باعث ناباروری شوند باردار شدن در همه گیری کرونا خطرناک است؟ نکاتی برای حفظ سلامتی در دوران دورکاری دایره مراقبت‌ روان در ایام کرونا برای زنان خانه‌دار گسترده‌تر شود سرزنش افراد کرونایی موجب پنهان کردن بیماری می شود کرونا چه بلایی سر "اعصاب و روانِ" مردم آورده؟ فشارهای روانی بیکاری زنان در دوران کرونا «بی‌تحرکی» از علائم اساسی افسردگی هزینه خدمات روان شناختی برای مردم بالا است جای خالی مدیریت سلامت روان در روزهای نخست شیوع کرونا ایران بر سکوی نخست «مشارکت بیماران» در مطالعه «کارآزمایی بالینی برای درمان کووید 19» سازمان بهداشت جهانی چگونه در دورهمی کوچک به کرونا مبتلا نشویم؟ لزوم شناسایی گروه های با آسیب پذیری بالا در شرایط همه گیری کووید ۱۹ اعضای کمیته ملی واکسن کووید ۱۹ منصوب شدند این بیماری خطرناک‌تر است! ایران چهارمین کشور دنیا از نظر آمار فوتی‌های روزانه کرونا/ مردم سیاه‌ترین پاییز قرن را تجربه می‌کنند راست و دروغ معجزه لاغری با خوراکی‌های خاص خواص خربزه درختی یا «پاپایا» که احتمالا چیزی از آن نمی‌دانید تغییر خاصیت کلم در حالت نیمه پخته و طبخ کامل/ اگر عینکی و سنگین وزن هستید از کلم غافل نشوید دورکاری ادارات ۵۳ درصد بار ترافیک را کاهش داد کرونا می‌تواند به بافت مغز آسیب جدی وارد کند داروی ضدالتهاب، تنها دارو برای درمان کرونا/اثر ماسک از واکسن بیشتر است اهدای ۲۵۰ دستگاه تنفسی و تست کرونا به ایران از سوی سازمان جهانی بهداشت تقدیر از تلاش های بیمارستانهای ناجا در ارائه خدمات به بیماران کووید 19 دیابتی ها نگران تامین انسولین نباشند ترانزیت دارو از ایران به کشور‌های همسایه متداول است راه اندازی بخش ویژه اورژانس برای بیماران کرونایی کمک حمایتی به زوج‌های نابارور تسلیت وزیر بهداشت در پی درگذشت رییس بیمارستان لبافی نژاد فوت ۲۵۲ بیمار و شناسایی ۳۸۹۰ بیمار دیگر پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای تهران برای مهار کرونا و آلودگی هوا شناسایی ۴ جهش کرونا ویروس خاص ایران/با زدن ماسک از "تجمیع جهش‌ها" جلوگیری کنیم اهدای شیر مادر؛ اهدای زندگی به نوزادان نارس/کدام مادران می‌توانند شیر اهدا کنند؟ نقش پررنگ زنان در مقابله با کرونا آیا تب‌سنج‌های لیزری باعث آسیب مغزی می‌شوند؟ کمتر از ۱۵ درصد مردم کشور کرونا گرفتند ناشنوایی مرد ۴۵ ساله در پی ابتلا به کرونا وضعیت ۴۵ شهر کشور قرمز است/ تاثیر محدودیت‌های تردد به این زودی مشخص نمی‌شود تغییر محیط بازی کودکان، راهکاری برای افزایش سیستم ایمنی بدن اختصاص تخت‌های بیمارستان سپاه به بیماران کرونایی تشریح وضعیت ابتلای بیماران زمینه ‌ای به کرونا و فوت ناشی از آن دارو‌های کشف شده در عراق نه ایرانی بودند و نه قاچاق

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .