اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 11 آذر 1399

اجازه نمی دهم کوچکترین توقفی در ارائه خدمات مربوط به اچ‌آی‌وی در کشور ایجاد شود

وزیر بهداشت ضمن اشاره به بحران کرونا، گفت: به عنوان وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران متعهد می‌شوم، اجازه ندهم کوچکترین توقفی در ارائه خدمات مربوط به اچ‌آی‌وی و کیفیت و کمیت آنّها در کشور رخ دهد.

0

شبکه سلامت :

کتر سعید نمکی، در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز آورده است:« نظام سلامت جهان، امروز در یک وضعیت غیر قابل پیش‌بینی و در حال تغییر دائمی و سریع به سر می‌برد. از یک سو همه توجهات در همه‌گیری کووید ۱۹ و تاثیر آن بر سلامت مردم و زندگی و معیشت آنها متمرکز و از سوی دیگر بقیه خدمات سلامت بر اساس رویکردهای عدالت محور تحت تاثیر این همه‌گیری قرار گرفته است که از جمله بارزترین آن‌ها می‌توان به همه‌گیری اچ آی وی اشاره کرد.
 
تجربه جهانی ۴۰ سال اخیر به ما آموخته است، پاسخ به همه‌گیری اچ‌آی‌وی نیازمند همبستگی جهانی و مسئولیت مشترک است که می‌تواند ترسیم کننده مسیر پیش روی ما باشد. این امر مستلزم آن است که این همبستگی و مسئولیت مشترک روزبه روز بیشتر گسترش یابد تا اطمینان حاصل شود نظام‌های سلامت آنقدر توانا شده‌اند که امکان آموزش، پیشگیری، دسترسی به تست‌های تشخیصی، داروهای درمان و سایر نیازهای تخصصی کسانی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار داشته یا مبتلای به آن هستند، به صورت عادلانه در دسترس آنها و سایر آحاد مردم قرار گیرد تا از آثار منفی عفونت اچ آی وی در سلامت و معیشت مردم کاسته و گام بسیار مهم برای بهبود کیفیت زندگی افرادی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند، برداشته شود. هر چند تلاش‌های قریب به ۴۰ سال اخیر در این همه‌گیری شاهد دستاوردهای شگرف و توفیق فراوان بوده، اما باید اعتراف کرد که هنوز چالش‌های فراوان پیش‌روی نظام سلامت جهان و جامعه بشری قرار دارد.
 
۴۰ سال پاسخگویی به همه‌گیری اچ آی وی، درس آموخته‌های ارزشمندی در رویکردهای عدالت محور و اطمینان از پاسخ‌دهی موثر و مناسب به همه‌گیری برای ما داشته است. ما آموختیم پاسخی می‌تواند در عرصه کشور و جهان، اثربخش باشد که رویکرد عدالت محور، جامعه محور، دانش‌محور، آگاهانه و با ملاحظه شرایط فرهنگی و اعتقادی جامعه، اعتماد و مهربانی و با اولویت قرار دادن افرادی که در معرض بیشترین خطر ابتلا قرار دارند، طراحی و به اجرا گذاشته شده باشد. پاسخی که یک رکن اساسی آن توانمندسازی افراد در معرض ابتلا، مبتلایان و خانواده‌های آنها در جهت محافظت از خود در برابر این ویروس و همچنین ایجاد اعتماد در بین جوامع، دولت و سایر ارکان نظام باشد.
 
مایلم به اطلاع همگان برسانم روز جهانی ایدز در سال جاری برای ما معنای ویژه‌ای پیدا کرده است. آیین‌نامه پیشگیری و منع تبعیض علیه اشخاصی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند، توسط مسئولین آگاه و با درایت وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و به کلیه مراکز ارائه‌ کننده خدمات سلامت دولتی و خصوصی ابلاغ می‌شود.
 
همچنین مقرر است، لایحه قانونی پیشگیری و کنترل اچ آی وی با امضای مشترک وزیر محترم دادگستری و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم مجلس محترم شود. دسترسی به کلیه خدمات پیشگیری و درمان از جمله تست‌های تشخیصی، دارو، خدمات پیشگیری، خدمات کاهش آسیب، مراقبت از سلامت روان و توسعه آزمایشگاه‌های تشخیصی تخصصی پیشرفته در اختیار این بیماران قرار گرفته و در سراسر کشور قابل دسترسی است.
 
ما اطمینان داریم آنچه تاکنون انجام داده‌ایم برای پایان دادن به همه‌گیری ایدز نه تنها دچار انحراف نشده و به دلیل همه‌گیری کووید ۱۹ عقب‌نشینی نکرده است، بلکه با قوت تمام هرچه بیشتر به پیش می‌رود و دولت جمهوری اسلامی ایران ذره‌ای از تلاش‌های همه جانبه خود برای پایان دادن به این همه‌گیری دست بر نداشته است.
 
 اقدامات انجام شده در برنامه اچ آی وی به محض شروع پاندمی کووید ۱۹ به شرح زیر صورت گرفته است؛
 
ما دستورالعمل‌های مراقبت و درمان و توزیع داروی اچ آی وی را مورد تجدید نظر قرار دادیم.
 
نهایت تلاش صورت گرفت تا آنجا که ممکن است خدمات آنلاین جایگزین خدمات حضوری شود. به شرط آنکه آسیبی متوجه این برنامه نشود و نهایت رضایت کسانی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند و خانواده‌های آنها را فراهم آورد.
 
متون آموزشی تحت عنوان "آنچه افرادی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند؛ در مورد کووید ۱۹ باید بدانند"، از طریق شبکه‌های مجازی به صورت مرتب در دسترس آنان قرار گرفت.
 
ارزیابی بین المللی که در رابطه با اوج بحران کرونا برای اچ آی وی صورت گرفت، نشان داد ۹۸ درصد کسانی که با اچ آی وی زندگی می‌کردند، دسترسی به دارو برای حداقل یک ماه را در کشور ما داشتند، ۷۱ درصد دسترسی به ماسک، ۸۱ درصد دسترسی به محلول‌های ضدعفونی کننده و ۹۱ درصد به اقلام کاهش آسیب دسترسی داشتند.
 
در یک بررسی در دو شهر بزرگ تهران و اصفهان بر روی ۱۲۷۶ نفر نشان داد فقط ۲۶ نفر مبتلا به کووید ۱۹ شده بودند. هرچند این بررسی کماکان ادامه دارد، اما آمار نشان‌دهنده آن است که تا چه اندازه میزان آگاهی افرادی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند و خانواده‌های آنها در این زمینه بالاست.
 
 خوشبختانه با تلاش‌های فراوان کیت تشخیص سریع اچ آی وی در سراسر کشور در دسترس قرار گرفته است.
 
یکی از مهمترین ارکان توفیق برنامه اچ آی وی در کشور همکاری و هماهنگی روز افزون با سازمان‌های بین‌المللی زیر مجموعه سازمان ملل متحد و بهره‌گیری از توانمندی‌های علمی و فنی آنها در طول این مدت است.
 
کماکان چالش اول برنامه اچ آی وی برای ما، همه‌گیری کووید ۱۹ و گسترش روز افزون آن در سراسر جهان است که ناخواسته بسیاری از عرصه‌های مبارزه با اچ آی وی در کشور را تحت تاثیر قرار داد. امیدوارم تحت هیچ شرایطی برنامه اچ آی وی از سوی کووید ۱۹ مورد تهدید واقع نشود و اینجانب به عنوان وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران متعهد می‌شوم، اجازه ندهم کوچکترین توقفی در ارائه این خدمات و کیفیت و کمیت آن‌ها در کشور رخ دهد.»

منبع : وبدا

آخرین اخبار

بهترین مواد غذایی که مانند مسکن عمل می‌کنند خوردن ناشتای این نوشیدنی لاغرتان می کند امکان ابتلای همگان به ویروس بریتانیایی حذف غربالگری برای افزایش جمعیت بیراهه رفتن است کاهش وزن سریع با این 10 میان وعده فوق العاده هوشمندترین ماسک جهان ساخته شد! دیابتی‌ها بخوانند؛ اندازه گیری قند خون حتی بدون یک سوزن میگرن دارید این ادویه را بخورید نشانه‌های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید اختلاف نظر دستگاه‌های مختلف کشور و سردرگمی دانش آموزان! کاعش سرعت روند نزولی موارد بستری/ عدم رعایت دستورالعمل‌ها در مازندران کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است چه کسانی بیشتر در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارند؟ ۱۱ نکته طلایی و ساده برای کشف استعداد پنهان وجودتان آیا می توان همراه وعده های غذایی آب نوشید؟ تعریق بیش از حد، نشانه‌ای از یک بیماری کشنده! خواص غیرقابل انتظار پوست سیب برای سلامتی کدام دارو‌ها را نباید در زمان درمان کرونا استفاده کرد؟ کلید درمان میگرن تغییر شیوه زندگی است آخرین آمار کرونا؛ درگذشت ۹۷ بیمار دیگر خیز جدید موارد سرپایی کرونا در کشور/ به زودی واکسن را وارد خواهیم کرد خزندگان؛ اسباب بازی تازه به دوران رسیده ها! فوت ۹۸ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته/ ۶۸۳ بیمار جدید بستری شدند اگر تحرک ندارید این ۸ ماده غذایی را حتما بخورید خواص شهدی شگفت انگیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن نقش رادیولوژی در تشخیص بیماری‌های گوارشی مصرف این مواد غذایی در زمستان ضروری است برگ ترنج راه مقابله با سلول‌های سرطانی بهترین جایگزین آب کرفس برای لاغری ۷ راهکار موثر که کودکانی منظم تربیت کنیم ساده‌انگاری کرونا باعث تشدید بیماری می‌شود واکسناسیون همگانی کرونا با واکسن تولید ایران انجام خواهد شد توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از بیماری‌های تنفسی و کرونا فوت ۹۱ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته کشف گونه ای جدید از ویروس کرونا! دفع سنگ کلیه بدون دارو با این نوشیدنی خانگی ۶ الزام بازگشایی حضوری مدارس کشور میزان سهمیه طرح ترافیک با تعداد پرستاران هم‌خوانی ندارد معجونی که قاتل سرطان و آلزایمر است شناسایی ۵۹۶۸ بیمار جدید و جان باختن ۷۱ بیمار کووید۱۹ در کشور اگر سیگاری حرفه‌ای هستید این مطلب را از دست ندهید/بخوانید چگونه از ابتلای نوجوانان به افسردگی آگاه شویم؟ خواص اعجاز انگیز مصرف زرشک برای سلامت بدن ۵ بیماری شایع پا و راهکار‌هایی ساده برای درمان آن‌ها مضرات استفاده از نوشیدنی‌های بدون قند ۴ خاصیت جادویی سماق برای سلامتی فواید و مضرات مصرف برنج خواص توت‌ها و مزیت‌های درمانی آن‌ها زمانی که پیتزا می‌خوریم چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟ میزان حضور کارکنان به صورت دو سوم تغییر می‌کند جان باختن ۸۲ بیمار دیگر کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .