اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 8 شهریور 1400

ولایت‌پذیری، خستگی‌ناپذیری، مردم‌داری، ساده‌زیستی، تواضع و عِرق به میهن از ویژگی‌های ممتاز رجایی و باهنر بود.

هشتم شهریور روز شهادت رجایی وباهنر را تسلیت عرض می کنیم

0

رجایی و باهنر؛ جایشان خالی‌ است؟

ولایت‌پذیری، خستگی‌ناپذیری، مردم‌داری، ساده‌زیستی، تواضع و عِرق به میهن از ویژگی‌های ممتاز رجایی و باهنر بود.

شخصیت هایی، چون شهید محمدعلی رجایی و شهید محمد جواد باهنر، نه دو اسم و نه دو مسئول نظام جمهوری اسلامی ایران که انگار بخشی از مرامنامه انقلابند. یعنی اگر می‌پرسند انقلاب برای چیست و مسئول انقلابی کیست؟ انگشت‌های اشاره به سمت آن‌ها می‌رود.

محمد علی رجایی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی معلم و فعال سیاسی بود. پس از پیروزی انقلاب و تشکیل دولت موقت، وزیر آموزش و پرورش، سپس با رای مردم "نماینده مجلس" در دوره اول و با برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری، علی رغم میل رئیس جمهور وقت، با رای نمایندگان، نخست وزیر می‌شود، البته با خودش اینگونه می‌گوید با رئیس جمهور تفاهم ندارد: امکان اینکه با رئیس جمهوری به تفاهم برسم ندارم، به قول خود ایشان، چیزی نزدیک به ۲۰ سال در یک محیطی (خارج از ایران) با یک سریع منابعی مطالعه داشته اند و به نتایجی رسیده اند؛ من هم متجاوز از ۲۰ سال در "ایران"، با شرایط ایران و با معتقدات حاکم بر مردم ایران زندگی کردم و نتایجی به دست آوردم. من وقتی می‌گویم مقلد امام هستم معتقدم این کلمه را آن روستایی دور افتاده‌ای که هنوز برق و آب و تلفن و حمام را ندیده، می‌شناسد و او می‌فهمد وقتی من می‌گویم خط امام یعنی چه؟ برادرمان بنی صدر لغت "خشک سر" را برای من به کار می‌برد که حتی خود من هم که می‌خواهم نصیحت شوم به سختی می‌توانم آن را بفهمم؛ مدتی باید با هم بنشینم تا فرهنگمان را به هم نزدیک کنیم. هنوز در این که آیا من فرهنگ تضاد را قبول دارم یا ایشان در اکثر موارد نتوانستم یک نتیجه قطعی بگیرم. “
او در ایران قد کشیده و فضای فکری اش "اسلامی - ایرانیست و همین باعث می‌شود با رئیس جمهوری که ۲۰ سال در فضای غیر ایرانی زیسته، آبشان در یک جوی نرود.

پس از عزل ابوالحسن بنی صدر از ریاست جمهوری در خرداد سال ۱۳۶۰، آقای محمد علی رجایی کاندیدای دومین انتخابات ریاست جمهوری می‌شود و از میان ۱۴ میلیون رایِ به صندوق ریخته شده، ۱۳ میلیون رای به دست می‌آورد؛ "انقلابی بودن" یکی از ویژگی هائیست که شهید رجایی کابینه اش را با در نظر گرفتن آن می‌چیند و در این کابینه محمد جواد باهنر هم نخست وزیرش می‌شود. نخست وزیر او هم خصیصه‌های انقلابی بودن را دارد چه در زمانی که وزیر آموزش و پرورش اولین دولت انقلاب است.

مرور مستندات باقی مانده از این دو مسئول انقلابی نشان می‌دهد، مرامشان در سیاست خارجی استکبارستیزی و در سیاست داخلی خدا باوری و مردم باور است.
ولایت پذیری، خستگی ناپذیری، نزدیکی به مردم، ساده زیستی، تواضع و عِرق به میهن از ویژگی‌های ممتاز دیگری است که باعث می‌شود مخالفان نظام و انقلاب اسلامی تصور کنند رجایی و باهنر چنان ستون انقلاب هستند که با ضربه زدن به آن‌ها انقلاب ضربه خواهد خورد.

به همین دلیل گروه تروریستی منافقین، در روز هشتم شهریور سال ۱۳۶۰، ساعت ۳ عصر، در حالیکه جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر وقت در دفتر نخست وزیری برگزار می‌شد با بمب گذاری منجر به شهادت محمد علی رجایی و محمد جواد باهنر شدند.
حالا شهیدان رجایی و باهنر نه تنها بخشی از تاریخ انقلاب، که مرام آن‌ها چراغ راه آینده انقلاب است و امروز هم انتظار می‌رود این مرام را در رفتار دولت مردان دیده شود، چنانکه ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اگر بپرسد مسئول انقلابی کیست؛ نگاه مردم به سمت آن‌ها بچرخد و دلتمردانی باشند که جای خالی آن‌ها را پر کنند.

آخرین اخبار

بیماری های قلبی مادرزادی تشخیص به موقع کمک به درمان لزوم دستگاه ها تنفسی در بیمارستان ها برداشته شدن شرط سنی واکسیناسیون در سراسر کشور از 30 شهریور ماه به امید دیدار، از آغاز پاییز در شبکه سلامت کبد چرب را دریابید اقدامات تشخیصی برای بیماران قلبی دوربین سلامت از جمعیت می گوید مکمل ها و بافت های استخوانی علل ابتلای کودکان به کرونا ایا تعویض مفصل خوب است تعویض مفصل ران موفق ترین عمل جراحی که بشر به آن دست یافته است آگاهی بخشی به بیماران کرونایی توسط نیروهای بسیج چقدر با بیماری های مفصل ران اشنایی دارید ناسازگار همرا با رابط ناشنوایان سوختگی پوست و راه درمان آن سردرد و علائم تومورهای مغزی نظر مردم درباره‌ی رعایت پروتکل‌های بهداشتی عوارض قند خون بالا در بارداری چیست؟ علائم عفونت در نوزادان یا سپسیس وراه درمان ان چیست؟ خواص دارویی گیاه همیشه بهار چیست؟ ابتلا به دیابت بارداری در زمان ما بیشتر از زمان های قبل شده است کمبود ویتامین D3د-3چه عواقبی در بدن دارد + تصویر در تشنج کودکان چه زمانی باید دارور را قطع کرد بیماری آفت دهانی روش‌های درمان آفت دهان ان چیست؟ اگاهی بخشی درباره ویروس کرونا گیاه گزنه برای درمان سرماخوردگی وبیماری های دستگاه تنفسی بسیار مفید است(تصویر دارد) تزریق یک میلیون و ۵۹۰ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته علل آفت های دهانی چیست ؟ تزریق واکسن کرونا به همت بسیج درد قفسه سینه علامت چیست وچگونه درمان می شود درمان رفلاکس گوارشی در کودکان علائم ونشانه های افسردگی عاطفی چیست عوارض مصرف داروی کرونا چیست رقیه (س)، دختر سه ساله امام حسین (ع) نقش تاثیرگذاری در تبدیل واقعه عاشورا به یک قیام تاریخی داشت مهم‌ترین دستورات بهداشتی اسلام : بخورید و بیاشامید، اما اسراف نکنید که خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد.(اعراف: ۳۱) واکسیناسیون کرونا روزانه دو میلیون دُز می شود ۱۳۸۲ سال پیش در چنین روزی پنجم صفر سال ۶۱ هجری قمری "حضرت رقیه (س) " دختر کوچک امام حسین (ع) در شام به شهادت رسید. آخرین وضعیت کرونا در کشور/ ۱۶۸ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱ شهر در وضعیت زرد قرار گرفتند م چرا سالمندان منفی باف می شوند ظرفیت تخت های بیمارستانی ما چقدر است ایا ریزش مو در زمان ابتلا به کرونا افزایش می یابد چه داروی برای بیماران سنگ کلیه توصیه می شود(ویدئو دارد) علائم انحراف بینی چیست-اینفو گرافی دارد با وجود تزریق واکسن امکان ابتلابه کرونا وجود دادرد (ویدئو دارد) ایران فعال ام اس ارتباط خاصی با شرایط روحی و استرس دارد و در تشدید آن موثر است. کرونا سربه زیر شد رویکرد راهبردی سازمان جهانی بهداشت به ظرفیت های طب سنتی افزایش یافت ام اس ، علائم وراه درمان آن

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .