اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 16 شهریور 1400

علل ، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

عدم تخلیه اسپرم برای سلامت مردان معمولا بی ضرر است و اسپرم در بدن تجزیه میشود ولی میتواند منجر به ناباروری فرد و از این رو نگرانی های زیادی برای فرد شود.

0

علل ، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپر

عوارض جلوگیری از انزال و عدم تخلیه اسپرم

عدم تخلیه اسپرم برای سلامت مردان معمولا بی ضرر است و اسپرم در بدن تجزیه میشود ولی میتواند منجر به ناباروری فرد و از این رو نگرانی های زیادی برای فرد شود.

آزاد نکردن مایع منی یا عدم تخلیه اسپرم معمولا بی ضرر است ولی میتواند منجر به ناباروری شود. 

تخلیه اسپرم همراه با انزال و بیرون راندن منی از بدن  است . اغلب تحریک جنسی باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی میشود در این فرایند اسپرم از کیسه های بیضه وارد لوه های اپیدیدیم شده و از طریق مجاری انزال پروستات با مایع منی مخلوط شده و وارد مجاری ادرار می شود. انقباض عضلات لگن باعث میشود که مایع منی از نوک آلت تناسلی مرد تخلیه شود. 

عدم خروج اسپرم در 1 – 4 درصد مردانی که فعالیت جنسی دارند ، مشاهده می شود. بیماری عدم خروج اسپرم میتواند همیشگی یا اکتسابی باشد که از علل مهم ناباروری محسوب می شود. 

عدم تخلیه اسپرم در اثر اختلال عملکرد جنسی

گاهی اوقات مشکلات پزشکی میتواند منجر به عدم تخلیه اسپرم و انزال شود. 

آسیب عصبی یا انژالاسیون مرحله ای

اسیب عصبی میتواند منجر به ناتوانی در انزال شود مثلا انژالاسیون مرحله ای که فرد با وجود تولید اسپرم و توانایی تجربه ارگاسم، قادر به تخلیه منی و انزال نیست . آسیب عصبی میتواند در عضلات لگن باشد یا به دلیل ایجاد عفونت . این مشکل میتواند منجربه ناباروری بدون درمان شود.

انزال رتروگراد یا انزال برگشتی یا انزال پس رونده 

اسپرم ها به جای این که از آلت تناسلی خارج شوند ، وارد مثانه می شوند که میتواند منجر به ناباروری شود. انزال رتروگراد یا انزال برگشتی یا پس رونده ممکن است از عوارض جانبی داروهایی مانند تامسولوزین باشد. عدم تخلیه اسپرم در این مورد کاملا بیضرر است ولی میتواند باعث نگرانی فرد شود.

علایم انزال رتروگراد عبارتند از :

ادرار ابری به دلیل ریختن مایع منی در مثانه

ارگاسم خشک ، هنگام ارگاسم مرد و احساس لذت ارگاسم هیچ مایع منی ای دفع نمی شود یا مقدار دفع مایع منی بسیار کم است.

عوامل احتمالی عدم تخلیه اسپرم در انزال رتروگراد عبارتند از :

دیابت

مولتیپل اسکلروز

مسدود کننده های آلفا

جراحی مثانه 

جراحی پروستات

برای درمان انزال پس رونده باید علت زمینه ای آن را تشخیص داد تا بتوان مشکل را درمان کرد. با وجودی که انزال برگشتی برای سلامت بدن ضرری ندارد ولی باعث ناباروری خواهد شد. 

در صورت تمایل به داشتن فرزندبیولوژیک ، یکی از گزینه های چنین افرادی بازیابی اسپرم از ادرار در آزمایشگاه و ایجاد بارداری مصنوعی در آزمایشگاه  است. 

عدم خروج منی اگر به دلیل مشکلات رونی باشد ، فرد نیمتواند لذت جنسی و ارگاسم را تجربه کند. گاهی فرد مبتلا در رابطه جنسی با یک زن خاص دچار عدم تخلیه منی میشود ولی با زن دیگر یا در تجربه خود ارضایی چنین مشکلی ندارد. 

در مواردی که فرد تحت تاثیر استرس شدید باشد احتمال عدم تخلیه منی بالا می رود. 

 

عوامل روانی عدم تخلیه اسپرم, عوارض جانبی عدم تخلیه اسپرم, درمان عدم تخلیه اسپرم

علت عدم تخلیه اسپرم

سایر عوامل عدم تخلیه اسپرم

پزشکان عوامل متعددی را برای عدم انزال یا عدم تخلیه اسپرم که به اصطلاح که نیامدن آب مردان ، معروف است ، بیان می کنند از جمله :

مصرف داروی تامسولوسین

بیماری ام اس

ضایعات نخاعی سکوکی

انسداد مجاری منی و پروستات

دیابت نوع 2 

جراحی در ناحیه شکم و لگن

پروستاتیت

پروستاتکتومی که منجر به ضایعه عصبی شده باشد

افزایش سن : قدرت و حجم انزال مردان با افزایش سن ، کاهش پیدا میکنند که به دلیل کاهش سطح تستوسترون در بدن مردان است.

الکل : نوشیدن الکل باعث کاهش جریان خون در آلت تناسلی میشود  سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار می گذارد که میتواند منجر به عدم توانایی انزال شود.

آسیب های عصبی : اگر نخاع یا عسب مقانه یا سایر قسمت هایی که بر انزال تاثیر میگذارد دچار آسیب عصبی شوند میتواند مانع از تخلیه اسپرم شود.

دیابت : مردان مبتلا به دیابت به احتمال بیشتری دچار مشکلات عصبی منجر به عدم انزال می شوند. 

مشکلات پروستات : بزرگ شدن پروستات ، سرطان پروستات ، جراحی پروستات میتواند منجر به آسیب عصبی و عدم تخلیه اسپرم شود.

علت روانی عدم تخلیه اسپرم

عوامل روانی عدم تخلیه اسپرم

در برخی موارد دلیل نیامدن آب مردان میتواند مشکلاتی باشد که ریشه در تفکر و روان فرد دارد از جمله :

عقاید شدید مذهبی

ناپاک و پلید دانستن رابطه جنسی

اضطراب و استرس

نداشتن رابطه عاطفی با همیر

عدم جذابیت جنسی همسر

ناآگاهی از رفتار درست در رابطه جنسی

پایین آمدن تمایل جنسی به فرد مقابل

ترس از باردار کردن 

 

عوامل عدم تخلیه اسپرم, عوامل روانی عدم تخلیه اسپرم, عوارض جانبی عدم تخلیه اسپرم

عوارض جانبی عدم تخلیه اسپرم

افرادی که  به صورت ترجیحی جلوی انزال خود را میگیرند ، عوارض جانبی مضر آن را تجربه خواهند کرد. در این شرایط بدن اسپرم های استفاده نشده را تجزیه می کند ولی با گذشت زمان ، عدم انزال میتواند منجر به مشکلات روانی شود. 

مثلا افرادی که دچار اختلال جنسی هستند که توانایی انزال ان ها را کاهش میدهد به مرور زمان دچار خجالت و پریشانی می شوند. 

عدم انزال میتواند باعث سرد شدن رابطه جنسی شود. 

به طور وسیع و گسترده حس سلامت عمومی و رضایت جنسی را کم می کند. 

عدم انزال میتواند به مشکلات روانی از جمله افسردگی و اضطراب منجر شود. 

 

پیشگیری از عدم تخلیه اسپرم, مضرات عدم تخلیه اسپرم, جلوگیری از انزال

درمان عدم تخلیه اسپرم

روش های درمان عدم تخلیه اسپرم

عدم تخلیه اسپرم در همه موارد نیازی به درمان ندارد ولی برای درمان افراد مبتلا به اختلالات جنسی روش های متفاوتی وجود دارد و با درمان علل زمینه ای و روان شناختی به صورت غیر مستقیم میتواند به درمان عدم تخلیه اسپرم پرداخت.

بسیاری از عوامل عدم تخلیه اسپرم روان شناختی است که با مشاوره و روان درمانی فردی یا زوجی میتوان مشکل فرد را حل کرد. 

در صورتی که علت عدم تخلیه اسپرم ، جسمی باشد مثلا فرد به دلیل عفونت دچار انزال رتروگراد شده  باشد پزشک با تجویز داروهای آنتی بیوتیک و ضد ویروس مشکل زمینه ای را درمان کردم و مشکل عدم انزال فرد حل می شود.

داروهای ضد افسردگی یا مصرف زیاد الکل میتواند منجر به تاخیر در انزال یا عدم انزال شود که با تغییر داروها و کاهش مصرف الکل میتواند مشکل ار حل کرد. 

سایر روش های درمان عدم تخلیه اسپرم و پیشگیری از عوارض ناشی از عدم انزال عبارتند از:

• تمرین تکنیک های مدیریت استرس

• بهبود مشکلات بهداشت روان با کمک مشاور

• مصرف نکردن الکل قبل از رابطه جنسی

• بررسی عوارض جانبی داروها در مورد ایجاد اختلال جنسی

• کمک خواستن از همسر برای پیشگیری و حل مشکلات مربوطه که به رابطه جنسی آسیب می رسانند.

چه زمانی برای عدم تخلیه اسپرم به پزشک مراجعه کنیم؟

اختلالاات انزال به طور موقت و گاه و بی گاه ممکن است به صورت طبیعی برای هر شخصی ایجاد شود که نیازی به درمان پزشکی ندارد. 

افرادی که به طور خود آگاه و عمدی از انزال اجتناب می کنند نیاز به مراقبت های بهداشتی ندارند.

اگر مشکل عدم تخلیه اسپرم شما جدیدا ایجاد شده و دچار اختلال در عملکرد جنسی شده اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. 

اگر مرتبا با وجود تجربه های جنسی قادر به انزال نیستید باید با یک متخصص یا روان شناس صحبت کنید تا متوجه شوید علت زمینه ای مشکل شما روانی است یا جسمی.

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

آخرین اخبار

بیماری های قلبی مادرزادی تشخیص به موقع کمک به درمان لزوم دستگاه ها تنفسی در بیمارستان ها برداشته شدن شرط سنی واکسیناسیون در سراسر کشور از 30 شهریور ماه به امید دیدار، از آغاز پاییز در شبکه سلامت کبد چرب را دریابید اقدامات تشخیصی برای بیماران قلبی دوربین سلامت از جمعیت می گوید مکمل ها و بافت های استخوانی علل ابتلای کودکان به کرونا ایا تعویض مفصل خوب است تعویض مفصل ران موفق ترین عمل جراحی که بشر به آن دست یافته است آگاهی بخشی به بیماران کرونایی توسط نیروهای بسیج چقدر با بیماری های مفصل ران اشنایی دارید ناسازگار همرا با رابط ناشنوایان سوختگی پوست و راه درمان آن سردرد و علائم تومورهای مغزی نظر مردم درباره‌ی رعایت پروتکل‌های بهداشتی عوارض قند خون بالا در بارداری چیست؟ علائم عفونت در نوزادان یا سپسیس وراه درمان ان چیست؟ خواص دارویی گیاه همیشه بهار چیست؟ ابتلا به دیابت بارداری در زمان ما بیشتر از زمان های قبل شده است کمبود ویتامین D3د-3چه عواقبی در بدن دارد + تصویر در تشنج کودکان چه زمانی باید دارور را قطع کرد بیماری آفت دهانی روش‌های درمان آفت دهان ان چیست؟ اگاهی بخشی درباره ویروس کرونا گیاه گزنه برای درمان سرماخوردگی وبیماری های دستگاه تنفسی بسیار مفید است(تصویر دارد) تزریق یک میلیون و ۵۹۰ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته علل آفت های دهانی چیست ؟ تزریق واکسن کرونا به همت بسیج درد قفسه سینه علامت چیست وچگونه درمان می شود درمان رفلاکس گوارشی در کودکان علائم ونشانه های افسردگی عاطفی چیست عوارض مصرف داروی کرونا چیست رقیه (س)، دختر سه ساله امام حسین (ع) نقش تاثیرگذاری در تبدیل واقعه عاشورا به یک قیام تاریخی داشت مهم‌ترین دستورات بهداشتی اسلام : بخورید و بیاشامید، اما اسراف نکنید که خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد.(اعراف: ۳۱) واکسیناسیون کرونا روزانه دو میلیون دُز می شود ۱۳۸۲ سال پیش در چنین روزی پنجم صفر سال ۶۱ هجری قمری "حضرت رقیه (س) " دختر کوچک امام حسین (ع) در شام به شهادت رسید. آخرین وضعیت کرونا در کشور/ ۱۶۸ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱ شهر در وضعیت زرد قرار گرفتند م چرا سالمندان منفی باف می شوند ظرفیت تخت های بیمارستانی ما چقدر است ایا ریزش مو در زمان ابتلا به کرونا افزایش می یابد چه داروی برای بیماران سنگ کلیه توصیه می شود(ویدئو دارد) علائم انحراف بینی چیست-اینفو گرافی دارد با وجود تزریق واکسن امکان ابتلابه کرونا وجود دادرد (ویدئو دارد) ایران فعال ام اس ارتباط خاصی با شرایط روحی و استرس دارد و در تشدید آن موثر است. کرونا سربه زیر شد رویکرد راهبردی سازمان جهانی بهداشت به ظرفیت های طب سنتی افزایش یافت ام اس ، علائم وراه درمان آن

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .