اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 10 خرداد 1401
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا:

تا سه ماه آینده موج جدیدی از کرونا نخواهیم داشت

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بر اساس پیش بینی های متخصصان بنظر می رسد که تا سه ماه آینده موج جدیدی از کرونا و افزایش چشمگیری در ابتلا به این بیماری نداشته باشیم و پیش بینی موج جدید کرونا در فصول سرد سال برای کشور، سخت و دشوار است.

0

دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه شصت و نهمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا در گفتگو با خبرنگار وبدا، اظهار داشت: امروز آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران در جلسه کمیته علمی بررسی و مشخص شد که در حال حاضر در آسیا و اروپا، موارد ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، ثابت و رو به کاهش است در حالیکه در برخی کشورهای آفریقایی و آمریکایی، شاهد افزایش ابتلا به زیرسویه های اُمیکرون مانند BA4 و BA5 هستیم.

وی افزود: میزان مرگ و میر در سویه اُمیکرون و زیرسویه های آن، نسبت به واریانت های قبلی، بیشتر نبوده است بلکه قدرت انتقال اُمیکرون، بالا رفته است. باتوجه به افزایش اخیر کرونا در برخی کشورها، باید این وضعیت را تا یکی دو هفته آینده رصد کنیم.

دکتر جماعتی با بیان اینکه در ایران زیرسویه BA2، غالب است، افزود: زیرسویه های دیگر اُمیکرون مانند BA4 و BA5 و BA.X که در آمریکا و کشورهای آفریقایی غالب است، در کشور ما شیوع پیدا نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: مطالعات مختلف نشان داده اند که اثربخشی انواع واکسن ها در مقابله با اُمیکرون نسبت به سایر واریانت های قبلی، مقداری کاهش یافته اگرچه بیشترین اثر واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر و بستری بیماران در بیمارستانها بوده و هدف ما نیز همین بوده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: در مطالعات مختلف مشخص شده که در سه ماهه اول بعد از تزریق دو نوبت واکسن، 70 درصد و بعد از شش ماه، حدود 50 تا 60 درصد اثربخشی علیه اُمیکرون و زیرسویه های آن وجود دارد بنابراین تاکید ما بر تکمیل واکسیناسیون است.

دکتر جماعتی تاکید کرد: واکسیناسیون علاوه بر کاهش ابتلا، بستری و فوت ناشی از کرونا می تواند در کاهش عوارض پساکرونا که حتی ممکن است تا یکسال بعد از ابتلا نیز مشاهده شود، موثر باشد. کمیته علمی تکمیل واکسیناسیون کودکان و بزرگسالان را توصیه می کند و نوبت چهارم نیز برای افراد پرخطر و دارای سیستم ایمنی ضعیف بر اساس تصمیمات کمیته ملی واکسن کووید19، قابل تزریق و مورد توصیه کمیته علمی کشوری کرونا است.

وی با بیان اینکه از بیماران غیرکرونایی در زمان بستری در بیمارستانها، تست های سی تی اسکن و پی سی آر، گرفته می شود، گفت: برای بیمارانی که نیازمند اعمال جراحی عمده و سنگین(Major) و دارای علائم کرونا نیستند، انجام تست های غربالگری کرونا مانند پی سی آر، ضروری بنظر نمی رسد. همچنین سی تی اسکن در صورت عدم وجود علائم عفونی، برای هیچ از بیماران غیرکرونایی توصیه می شود و در اعمال جراحی عمده، در صورت نیاز می توان از عکس سینه استفاده کرد و نیازی به سی تی اسکن نیست.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا افزود: در صورت وجود علائم کرونا در اعمال جراحی عمده، بر اساس معاینات پزشکی و شرح حال بیماران، ممکن است نیاز به تست پی سی آر و سی تی اسکن وجود داشته باشد اما در مجموع بنظر می رسد در صورت عدم انجام جراحی عمده، ضعیف نبودن سیستم ایمنی بدن و مسن نبودن، بیماران غیر کرونایی نیازی به تست های غربالگری کرونا ندارند و مقرر شده که راهنمای بالینی در این زمینه توسط کمیته علمی کرونا تهیه و به معاونت درمان وزارت بهداشت ارائه شود.

دکتر جماعتی با اشاره به گزارش مواردی از آبله میمونی در چندین کشور دنیا، گفت: تا کنون حدود 220 مورد از آبله میمونی در چندین کشور شناسایی شده اما در ایران هنوز هیچ مورد تایید نشده ای از این بیماری، گزارش نشده که البته منتظر گزارش های بیشتر از سایر کشورها و پروتکل و روش های تشخیصی سازمان جهانی بهداشت هستیم.

وی با بیان اینکه بنظر نمی رسد که آبله میمونی، مشکل و مساله ای جدی باشد، گفت: معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت برای بروز احتمالی آبله میمونی در کشور، آمادگی کامل دارند از سوی دیگر، بر اساس اطلاعات موجود، هیچ موردی از مبتلایان آبله میمونی، جان خود را از دست نداده اند و اکثر این بیماران بهبود یافته و نیازی به مداخله درمانی ویژه ای نداشته اند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بر اساس اطلاعات و گزارش ها، ممکن است افراد دارای نقص سیستم ایمنی، کودکان و زنان باردار بیشتر در معرض آبله میمونی باشند و علائم این بیماری هم خفیف گزارش شده که جای نگرانی نیست. از سوی دیگر سرعت انتقال آبله میمونی بالا نیست.

دکتر جماعتی تاکید کرد: باتوجه به اینکه هنوز اطلاعات کافی از آبله میمونی در دنیا وجود ندارد، منتظریم که از سوی سازمان جهانی بهداشت و سازمان های علمی سایر کشورها، اطلاعات بیشتری در این زمینه حاصل شود.

وی با اشاره به شیوع آبله مرغان در سطح کشور، گفت: خیلی از مواردی که به عنوان موارد مشکوک آبله میمونی بررسی شود، ممکن است همان آبله مرغان باشد بنابراین جای نگرانی نیست. راه های متحمل انتقال بیماری آبله میمونی، بیشتر از طریق تماس پوستی با لباس، ملحفه و ظروف افراد مبتلا است. تا زمانی که ضایعات پوستی افراد مبتلا کاملا خشک نشده می تواند همانند آبله مرغان، قابلیت سرایت داشته باشد و برای جداسازی افراد بیمار، مشکوک یا آلوده به عامل بیماری‌زا از سایرین به دو تا سه هفته زمان نیاز است.

آخرین اخبار

سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان روز کار درمانی (۲۷ ام اکتبر) سفید شدن زودرس موها سرطان سینه

نظرات

مانده : (1000) حرف