اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار شنبه 9 شهریور 1401
مادر کودک ۹شهریور ۱۴۰۱

شب ادراری در کودکان

برنامه مادر کودک شنبه تا پنج شنبه ساعت 9 صبح بصورت زنده روی آنتن شبکه سلامت می رود

1

شب ادراری در کودکان

در برنامه مادر کودک ۹شهریور ۱۴۰۱ خانم بهبهانی مجر ی برنامه میزبان دکتر معصومه محکم فوق تخصص کلیه کودکان بود و در خصوص شب ادراری در کودکان و راههای پیشگیری از آن گفتگو کردند‌.


استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:
شب ادراری یک بیماری نیست و بیشتر اوقات سیر فیزیولوژیک طبیعی است که پس از مدتی برطرف میگردد. معمولاً حواشی و مسائل جنبی شب ادراری است که باعث نگرانی های زیادی در خانواده می شود.

وی گفت کودکان تا پایان پنج سالگی به طور طبیعی بعضی شبها خود را خیس می کنند زیرا هنوز مثانه آنها تکامل کامل را پیدا نکرده است وتا پایان پنج سالگی شب ادراری جای نگرانی ندارد.

ایشان متذکر شد بعد از ۸ سالگی کودک نباید به طور طبیعی دچار شب ادرای شود در صورت شب ادراری در این سن، نیاز به بررسی جدی تر ودقیق تر می باشد.  

او گفت تکامل سیستم ادراری در دختران،  زودتر از پسران صورت می گیرد همچنین میزان شیوع شب ادراری در پسران بیش از دختران است.

ایشان گفت: روال صحیح از پوشک گرفتن کودک، عامل مهمی در کاهش شب ادراری کودکان محسوب می شود.حساسیت های زیاد والدین در برخورد با کودکی که دچار شب ادراری شده نه تنها باعث شیوع بیشتر شب ادراری میگردد بلکه باعث ایجاد  مشکلات روحی در آینده او نیز خواهد بود.

 عدم کنترل ادرار در حین خواب درصورت نبودن بیماری زمینه ای خاص، شب ادراری اولیه نامیده میشود. شب ادراری اولیه معمولا دلیل خاصی ندارد ودر خانواده هایی مشاهده میشود که والدین ویا فرزندان دیگر نیز مبتلا به شب ادراری بوده اند.

وی گفت در شب ادراری ثانویه کودک سابقه شب ادراری نداشته و معمولاً به دنبال بیماری های دیگری مانند عفونت ادراری، بیماری زمینه ای کلیه ای، استرس های غیر قابل تحمل ،قند خون بالا و...ایجاد میشود. شب ادراری در نوع ثانویه خود نیاز به بررسی کامل ودرمان  عامل زمینه ای دارد.

او در پاسخ به این سؤال که استرس تا چه حد در شب ادراری کودکان نقش دارد گفت؛گاهی استرس می‌تواند تنها عامل شب ادراری باشد. در کودکانی که از نظر روحی حساسیت زیادی دارند،  یک برخورد بسیار کوچک با گروه همسالان می‌تواند زمینه‌ساز شب ادراری آن‌ها شود.

کارشناس برنامه با اشاره به این نکته که والدین باید پس از گرفتن پوشک از  کودک از آموزش «زمان معین برای دستشویی رفتن کودکان» استفاده کنند و از به کار بردن عبارت «هر وقت دستشویی داشتی برو» پرهیز کنند و به آموزش زمان معین برای دستشویی رفتن ممارست ورزند. بیشتر کودکان با روش‌های حمایتی گفته شده درمان می شوند و نیاز به درمان دارویی نخواهند داشت.

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان روز کار درمانی (۲۷ ام اکتبر) سفید شدن زودرس موها سرطان سینه غلظت خون هپاتیت خشم و راه های کنترل آن روز جهانی پوکی استخوان سردرد در بانوان عوامل آسیب زای سلامت روان کودک اختلالات قاعدگی استفاده از ماسک تا حد زیادی از ابتلا به بیماری های ویروسی در فصل سرما پیشگیری می کند به مناسبت روز جهانی غذا اهمیت تغذیه سالم در سلامت کودکان برخورد صحیح با هیجانات آمادگی ایران برای اجرای طرح های منطقه ای سلامت «روان و بهزیستی همگانی را در اولویت جهانی قرار دهید» شعار روز جهانی سلامت روان توصیه های تغذیه ای دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به دانش آموزان صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است همایش روز جهانی سالمند، در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی درمان های نوین سرطان ناشنوایی در کودکان درمان های سردرد توده های پستان در خانم ها نقش خانواده در تداوم پیوند زوج ها رژیم های لاغری اضطراب جدایی از خانواده در کودکان تاثیر مغز در ایجاد حال خوب سکته قلبی پای پرانتزی و کف پای صاف در کودکان احساس های منفی، یاس، غم، افسردگی و دلمردگی بیماری دیابت مشکلات خواب در کودکان دبستانی

نظرات

مانده : (1000) حرف