اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 13 شهریور 1401

انواع تیپ های شخصیتی

برنامه حال خوب از شنبه تا چهارشنبه ساعت۲۱ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود‌.

0

انواع تیپ های شخصیتی

برنامه حال خوب از شنبه تا چهارشنبه ساعت۲۱ بصورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود‌.


برنامه حال خوب ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ میزبان دکتر سمیه شاهمرادی روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بود و در مورد آگاهی از تفاوت های فردی و شناخت انواع تیپ های شخصیتی به گفتگو پرداختند.

خانم دکتر شاهمرادی انواع تیپ های شخصیتی را برمبنای آزمون تیپ شناسی جان هالند ، به ۶ تیپ شخصیتی قراردادی، تهوری، واقعگرا، جستجوگر، اجتماعی و هنری تقسیم بندی کرد. قراردادی ها  در چارچوب کار می کنند و بسیار منظم هستند، تهوری ها افراد هیجان خواهی هستند که قدرت را دوست دارند و همچنین در چارچوب بودن را دوست ندارند. شخصیت های اجتماعی صفت بارز برون گرایی را دارند واز فعالیت های اجتماعی که شامل کمک به دیگران باشد لذت می برند. تیپ واقع گرا معمولا در رشته های فنی مهندسی کار می‌کنند، افرادی که از کار با ابزار لذت می برند و معمولا دارای احساسات عمیقی نیستند.
در تیپ جستجوگر، ذهن این افراد علاقه به مطالعه و تحقیق دارد و معمولاً در مشاغلی مشغول هستند که تحقیق و پژوهش در آنها حرف اول را میزند. در افراد با تیپ هنری معمولاً رنگ و بوی هنری در زندگیشان جاریست این افراد روحیه حساسی دارند همراه با احساسات عمیق، نظم و ترتیب کمی دارند و در چهارچوب نمی گنجند.


عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: اولین چیزی که به فضای خانواده آرامش و صلح می بخشد خودشناسی و دیگر شناسی است. با اشراف در خلق و خوی خود و افراد خانواده شاهد درگیری کمتری بین اعضای خانواده خواهیم بود، در این صورت این افراد سعی نمی کنند دیگران را مجبور کنند که شبیه آنها شوند.

وی گفت اگر تیپ شخصیتی همسران با یکدیگر متفاوت باشد نمی توان به هر طرف گفت تغییر روش پیدا کنند بلکه با شناخت تیپ شخصیتی همسر ، رفتار های او را ترجمه کنند و ابراز علاقه به زبان او را قبول کنند‌.

ایشان گفت: اگر اعضای خانواده هر کدام تیپ شخصیتی مختلفی دارند باید سعی کنیم تفاوت های فردی یکدیگر را بپذیریم. او تاکید کرد شناخت تیپ افراد خانواده نقش موثری در روابط اعضای خانواده با یکدیگر دارد.

دکتر شاهمرادی گفت: رابطه ای که در آن صحبت کردن وجود دارد، به  مراتب بهتر از رابطه ای است که در آن گفتگو وجود ندارد. گفتگو حتی اگر بامشاجره انجام شود بهتر  از رابطه بدون گفتگو است‌. گفتگو زمینه شناخت را مهیا می‌کند.

ایشان تاکید کرد از تفاوت های فردی نترسیم و سعی کنیم با گفتگو قدم های هر چند اندک به سمت یکدیگر برداریم.

دکتر شاهمرادی از اهمیت مشاوره قبل از ازدواج و شناخت تیپ های شخصیتی صحبت کرد و همچنین تاکید کرد بعضی از صفات اگر در زوجین بطور مشترک وجود داشته باشد اختلافات را تشدید خواهد کرد، از جمله این صفات روان رنجوری است. انسان روان رنجور پرتنش است و زود از کوره در میرود. آنها آدم های زودرنج و احساسی هستند در واقع آستانه تحمل کمتری دارند و پتانسیل پرخاشگری و اضطراب بالایی دارند.

این متخصص روانشناسی از مهارت های ارتباطی به عنوان مهمترین اصول زندگی مشترک نام برد این مهارت ها شامل مهارت گوش دادن ، مهارت تعامل و مهارت گذشت می باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: تفاوت های شخصیتی در نگاه اول ممکن است جذاب به نظر برسند و افراد جذب انسان های متضاد خود شوند اما  این جذابیت‌ها آنی و گذرا هستند. و زوجین در دراز مدت با مشکل مواجه خواهند شد.
تذکر این نکته ضروری است که فرایند ازدواج باید بدون عجله صورت گیرد یکی از دلایل اصلی زمان کافی برای ازدواج، همین جذابیت تضاد هاست زیرا با گذشت زمان جذابیت خود را از دست می دهند. او  گفت: وراثت، محیط و تربیت، تیپ های شخصیتی مختلف را رقم میزند.

مشاهده برنامه

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف