اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پنج شنبه 10 شهریور 1401

توده های پستانی در خانم ها

برنامه مادرکودک همه روز از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده با رابط ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش می شود

1

توده های پستانی در خانم ها
برنامه مادرکودک همه روز از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح به صورت زنده با رابط ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش می شود

در برنامه مادرکودک شبکه سلامت سیما مورخ ۱۰ شهریور۱۴۰۱ دکتر کیانا فرهی کارشناس برنامه میزبان دکتر نازی معینی فوق تخصص جراحی پستان بود و در خصوص توده های پستانی در خانم ها به گفتگو پرداختند.

دکتر معینی در پاسخ به این سوال که کیست پستان چیست گفت: کیست پستان کیسه ای است که دیواره ظریفی دارد و پر از مایع است، این کیست ها در لمس متحرک می باشند و بیشتر در سنین باروری ۲۰ تا ۳۰ سالگی مشاهده می‌شوند و در زنان بالای ۵۰ سال کمتر دیده می‌شوند

وی در  پاسخ به این سوال که در برخورد با کیست ساده پستانی چه باید کرد، گفت: نیاز به انجام هیچ گونه اقدامی نیست، کیست ساده ماهیتی ندارد و نیاز به هیچ گونه اقدامی نیست مگر بسیار متورم و دردناک باشد که با خالی کردن مایع کیست توسط سوزن درد کاهش می یابد.

او گفت: در کشور ما باید آگاهی مردم بالا برود و علائم  سرطان پستان را به خوبی بشناسند گاهی ترس از جراحی باعث می شود بیمار علائم را انکار کرده و دیر مراجعه کند بنابراین آگاهی دادن به بیمار  در خصوص عوارض سنگین دیر مراجعه کردن  ، ضرورت دارد.

دکتر معینی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال سرطانی شدن کیست های ساده پستان وجود دارد گفت: این احتمال وجود ندارد و ریسک بیماری سرطان پستان در افراد مبتلا به کیست پستان و افراد بدون ابتلا به کیست، یکسان است.

این فوق تخصص جراحی پستان گفت: بزرگ شدن اندازه کیست پستان ارزش خاصی ندارد و تنها در صورت ایجاد درد,تخلیه مایع انجام میگیرد.

دکتر معینی گفت غربالگری سرطان پستان در کشور با انجام ماموگرافی از ۴۰ سالگی آغاز می شود این آزمایش تا ۵۵ سالگی هر ساله و بعد از ۵۵ سالگی هر دو سال یکبار انجام میشود.

او در پاسخ به سوال مجری برنامه که آیا مصرف هورمون ها می تواند کیست های پستان را فعال کند گفت: احتمال افزایش این کیست ها با هورمون درمانی وجود دارد ولی هیچگونه مشکلی برای بیمار ایجاد نمیکند.

ایشان در مورد کیست های غیر ساده که حاوی اجزاء جامد  هستند گفت: این کیسه ها نیاز به بررسی بیشتر دارند و برای رد بدخیم بودن آنها نیاز به نمونه برداری است که در صورت وجود سلول‌های سرطانی در آنها، درمان های ویژه سرطان انجام می گیرد.

ایشان در پاسخ به این سوال که چه کنیم تا از ابتلاء به سرطان پستان جلوگیری کنیم گفت: در خانواده های پر ریسک (ابتلا به سرطان پستان در اقوام درجه یک به خصوص افراد جوان)  میتوان با انجام آزمایش های تخصصی میزان ریسک ابتلا به سرطان پستان را تخمین زد. ایشان داشتن سبک زندگی سالم از دوران قبل از بلوغ را از عوامل مهم پیشگیری محسوب کرد.
دوری از سیگار و الکل و همچنین تعداد بارداری، تعداد شیردهی و مدت شیردهی را از عوامل  مهم محافظتی سرطان پستان ذکر کرد.

مشاهده برنامه

 

آخرین اخبار

پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی

نظرات

مانده : (1000) حرف