اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 12 شهریور 1401

آنفولانزا

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت 16 به طور زنده پخش از شبکه سلامت سیما می شود.

0

آنفولانزا

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت 16 به طور زنده پخش از شبکه سلامت سیما می شود.

در برنامه ضربان ۱۲ شهریور 1401 شبکه سلامت سیما، کیانا فرهی مجری کارشناس برنامه میزبان دکتر آمیتیس رمضانی، استاد تمام بیماری های عفونی و مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور بود و درخصوص بیماری آنفولانزا، راههای انتقال آن و همچنین  راه های جلوگیری از این بیماری با تزریق واکسن آنفولانزا به گفتگو پرداختند.

دکتر رمضانی پاییز، زمستان و اوایل بهار را زمان شروع آنفولانزا دانست و بیشترین ماههای شیوع آنفولانزا را آذر، دی و بهمن عنوان کرد. از اواخر شهریور و اوایل مهرماه موارد ابتلا به آنفولانزا مشاهده می شود.

استاد تمام بیماری های عفونی در پاسخ به این سوال که چه افرادی ضرورت دارد این واکسن را تزریق کنند، گفت: افراد مسن بالای ۶۵ سال، خانم های باردار و افراد دارای بیماری های زمینه ای لازم است در خصوص تزریق واکسن کرونا اقدام کنند.

وی در پاسخ به اینکه ویروس آنفولانزا با ویروس سرماخوردگی چه تفاوتی دارد، گفت: این ویروس جزو آدنو ویروس ها و رینو ویروسها( عاملان سرماخوردگی) نیست بلکه شامل آنفولانزایA،B وC می باشد که بیشترین مشکل انسان با گروه هایA وB  آنفولانزا است. آنفولانزا شدید تر، جدید تر و مهم تر از ویروس های سرماخوردگی است. این بیماری بسیار پرسر و صداست و با تب و سردرد شدید بروز می‌کند و بعد از یک هفته تخفیف پیدا میکند.

وی گفت: افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای مانند: بیماری قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، دیابت و بیماری های نقص سیستم ایمنی مبتلا هستند، به تزریق سالانه واکسن آنفولانزا اهتمام ورزند. همچنین با توجه به اینکه شکل جدی بیماری آنفولانزا در مادران باردار دیده می شود این گروه حتما نیاز به تزریق واکسن آنفولانزا دارند. در بیماران مبتلا به سرطان که از داروهای شیمی درمانی استفاده می کنند نیز ضرورت تزریق این واکسن وجود دارد.

ایشان در مورد تزریق واکسن آنفولانزا برای کودکان گفت: تا ۶ ماه اول زندگی کودک، آنتی بادی از طریق مادر تامین شده است و بعد از ۶ماه کودکان مستعد ابتلا به آنفولانزا می باشند ونیازمند تزریق واکسن آنفولانزا خواهند بود.

مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور گفت: ویروس آنفولانزا مانند ویروس کرونا جهش پیدا می کند که البته این جهش‌ها مختصرتر از جهش های کرونا می باشد. تغییرات خفیفی که با جهش آنفولانزا ایجاد می شود با تغییرات صورت گرفته در ساخت واکسن، ایمنی لازم را ایجاد خواهد کرد.

دکتر آمیتیس رمضانی گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونا و ویروس آنفولانزا از جمله ویروس‌های تنفسی هستند، از این به بعد علائم کرونا می تواند با علائم آنفولانزا اشتباه گرفته شود بنابراین افتراق این دو بیماری به دلیل تفاوت درمان آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی راه انتقال آنفولانزا را دو راه اصلی و فرعی ذکر کرد:

 که راه اصلی انتقال از طریق قطرات و ترشحات تنفسی است و راه غیرمستقیم آن مانند دست دادن با همدیگر و یا دست زدن به اشیا است که قبلاً توسط فرد بیمار آلوده شده است.

دکتر رمضانی در پاسخ به این سوال که در صورت ابتلا به آنفولانزا چه کنیم گفت: درافراد سالم در صورت ابتلا با درمان های حمایتی مانند: استراحت، نوشیدن مایعات گرم، استفاده از مسکن و آنتی هیستامین بیماری کنترل خواهد شد. اما افرادی که بیماری های زمینه ای دارند مراجعه به پزشک با احتمال درمان های ضد ویروسی برای کاهش موارد شدید بیماری و فوت ضرورت دارد.

او تاکید کرد کودکان، افراد مسن، خانم های باردار و مبتلایان به بیماری های زمینه ای در خطر هستند بخصوص در مادران باردار مبتلا به آنفولانزا با احتمال مشکل در جنین روبرو خواهیم بود بنابراین تزریق واکسن آنفولانزا به همه مادران باردار توصیه می گردد.

ایشان در پاسخ به این سوال که آیا آنفولانزا نیاز به قرنطینه دارد گفت: تمام ویروس های تنفسی نیاز به قرنطینه دارند. (امیکرون از همه مسری تر است و در حد سرخک سرایت دارد)

دکتر رمضانی بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا را از اواخر شهریور تا آبان ماه دانست. وی گفت: دو هفته پس از تزریق واکسن ایمنی قابل قبول در بدن ایجاد خواهد شد. واکسن آنفولانزا شش الی هشت ماه ایمنی نسبت به بیماری آنفولانزا در بدن ایجاد می کند.

 

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف