اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 24 مهر 1401

اهمیت تغذیه سالم در سلامت کودکان

برنامه مادر کودک از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

6

اهمیت تغذیه سالم در سلامت کودکان

برنامه مادر کودک از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه مادر کودک ۲۳/ ۷/ ۱۴۰۱، مجری برنامه میزبان دکتر غزاله اسلامیان متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود و در خصوص اهمیت تغذیه سالم در سلامت کودکان به گفتگو پرداختند.

دکتر اسلامیان الگوی غذایی سالم را شامل رفتارهای دانست که به طور مداوم در زندگی با آن مواجه هستیم، به طور مثال: افرادی که در وعده صبحانه از الگوی غذای پر قند و شکر استفاده می کنند و همچنین در وعده ناهار، غذاهای پرچرب، مانند: فست فودها ونوشابه های گازدار میل می کنند، از الگوی غذایی ناسالمی تبعیت می کنند. الگوی غذایی هر شخص معین می کند که میانگین دریافتی او بیشتر به سوی غذای سالم یا غذای ناسالم است.

کارشناس برنامه گفت: در یک صبحانه کامل که از منابع پروتئین و نان های سبوس دار استفاده شود و همچنین در وعده ناهار، از سبزیجات در کنار پروتئین و کربوهیدرات استفاده کنیم و به ندرت از فست فودها استفاده شود، از الگوی غذایی سالم پیروری کرده‌ایم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: کودکان همیشه از والدین الگو می گیرند، اگر والدین از الگوی غذایی سالم پیروی کنند، کودکان نیز به این عادات علاقمند می شوند و همچنین اگر اقلام غذایی با کمک خود فرزند تهیه شوند، برای مصرف این مواد راغب تر خواهند بود.

اسلامیان به اهمیت مصرف صبحانه در رژیم غذایی کودکان و بخصوص در دانش آموزان تاکید کرد و گفت: بهترین نان در وعده صبحانه نان سبوس دار است، وی مصرف به تناوب، تخم مرغ یا پنیر، همراه با شیر کم چرب را از بهترین صبحانه های حاوی پروتئین مناسب دانست. او متذکر شد، همراهی مادر و پدر در خوردن صبحانه در کنار فرزند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

این متخصص تغذیه، شیر کم چرب را بهترین نوع شیر مصرفی دانست و گفت: در هنگام پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون، با فرآیند دمایی که برای آن اتفاق می افتد، زمان و دمای نگهداری شیر افزایش می یابد، او یادآور شد: شیر های خامی که از کیفیت بهتری برخوردار باشند، تحت استریلیزاسیون قرار می گیرند و در بسته بندی تتراپک به عنوان شیر های مدت دار استفاده می شوند. وی تاکید کرد: هیچگونه ماده افزودنی به شیرهای پاستوریزه و استرلیزه اضافه نمی شود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که شیرهای طعم دار از چه کیفیتی برخوردارند ،گفت: شیرهای طعم دار به دلیل مخلوط شدن با مواد قندی بیشتر, جذب کلسیم کمتری خواهند داشت،بنابراین در محدودیت استفاده از شیرهای طعم دار تاکید کرد.

کارشناس برنامه یکی از دلایل بد غذایی کودکان را عدم توجه والدین به کودکان در زمان مناسب ذکر کرد، او گفت: کودکان نیاز به توجه و محبت دارد و در صورتی که والدین در زمان مناسب به کودکشان توجه نکنند، کودکان ممکن است با بد غذایی توجه بیشتر والدین را در هنگام غذا خوردن به خود جلب کنند.

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف